Poika Kotiin PK Oy

 

 

 

  Ilves testaa mestarin vireen

 

 

 

Torstaina Ässiä vastaan kotihallissa pisteeseen tyytymään joutunut Ilves matkaa lauantaina Jokereiden vieraaksi pääkaupunkiin. Jokerit on aloittanut kauden vahvasti, mutta hieman ailahtelevasti. Ilveksen otekin on pikku hiljaa löytymässä, eikä torstainen tasapelikään tullut millään huonolla esityksellä. Viime kaudella Ilves saavutti vastaavanlaisia tuloksia, mutta monta kertaa heikommalla esityksellä. Henkilökohtaisista virheistä rankaistaan armotta, ja ne on lauantaiksi karsittava pois. Jokerit ja Ilves ovat viime vuosina pelanneet hyviä, joskin vähämaalisia kamppailuja keskenään. Miten käy lauantaina, loistavatko nuoret maalivahdit Nissinen ja Lehtonen, vai saavatko Jokereiden Hentunen ja Banham tai Ilveksen Viitakoski ja Nemirovsky maaliverkot soimaan?

Tähtäin keväässä

Viime kauden päätteeksi mestaruutta juhlinut Jokerit on tälläkin kaudella selkeä, tällä hetkellä oikeastaan ainoa, mestarisuosikki. Vaikka lähteneiden pelaajien joukossa oli mm. nimet Rosa, Ruutu ja Koivisto, ei narripakan voi missään nimessä todeta heikentyneen.

Jokereiden maalia vartioi selkeänä ykkösvahtina kesän NHL-draftin kakkosnimi Kari Lehtonen. Huikean viime kauden mies olisi itse ollut jo valmis lähtemään rapakon taakse, mutta päätti kuitenkin jäädä vielä kaudeksi SM-liigaan ja hoitaa armeijan alta pois ennen taalakaukaloihin siirtymistä. Kakkosvahtina vaihtoaition luukkua aukoo Markus Helanen, jolle ei kovinkaan paljoa minuutteja voi luvata.

Rapakon taakse St. Louis Bluesin organisaatioon kesällä siirtynyt Tom Koivisto oli puolustuspään selkeästi pahin menetys. Loistavat pudotuspelit pelannut puolustaja on todella vaikea korvattava, etenkin ylivoimalla. Muita muihin maisemiin suunnanneita puolustajia olivat Alex Brooks (NJ Devils), Rami Alanko (Espoon Blues), Kari Haakana (Edmonton) sekä Ilves-kasvatti Pasi Saarinen (HIFK). Viittä lähtijää paikkaavat Ilveksestä siirtynyt suurlupaus Arto Tukio, Sveitsin Churista kotiin palannut Mika Strömberg, Hämeenlinnasta tullut Markus Kankaanperä, Anaheimissa ilman peliaikaa jäänyt Antti-Jussi Niemi, Yhdysvaltain yliopistosarjasta palannut Samuli Jalkanen sekä viimeksi Brittein saarilla Belfastissa pelannut kovaotteinen Terran Sandwith. Puolustuksesta puuttuu selkeä liideri, ellei Arto Tukio sellaiseksi nouse. Muuten pakisto on tasaisen kovaa kalustoa, jonka paras ase ei kuitenkaan ole liike. Strömberg, Sandwith, Kankaanperä ja Malmivaara eivät ole luistimilla mitään pikakiitäjiä, joille voi vikkelien laitureiden kanssa tulla joskus hieman kiire.

Pavel Rosa (Los Angeles), Tuomo Ruutu HIFK), Niko Mikkola (TPS), Teemu Sainomaa (Pelicans), Antti Törmänen (Södertälje) ja Pasi Tuominen (Ässät) ulos ja Jukka Hentunen (Nashville), Toni Sihvonen (AIK), Tommi Turunen (Pelicans) ja Timo Vertala (Quebec, AHL) sisään. Siinä Jokereiden hyökkäyspään muutokset viime kevään mestarijoukkueeseen. Rosan ja Ruudun lähdöt syövät hyökkäyspeliä, jota Jukka Hentunen ja Tommi Turunen paikkaavat mainiosti. Mikkolan, Törmäsen ja Tuomisen lähdöt heikentyvät puolustusosuutta, jota Sihvonen ja Vertala tasapainottavat hyvin. Sihvonen tosin on vielä pitkään poissa liigajäiltä harjoitusottelussa sattuneen loukkaantumisen vuoksi. Kokonaisuutena hyökkäysmateriaali on huimaa. 10 miesten A-maajoukkuetasoista hyökkääjää samassa joukkueessa, siinä on vastustajien pakeilla melkoinen painajainen. Vastustaja ei voi lähteä Jokereita vastaan ottamaan kiinni vain yhtä tai kahta tehomiestä, kun joka ketjussa jokaisella paikalla on potentiaalinen pisterohmu.

Jokerit on aloittanut kautensa hieman ailahdellen, mutta silti vahvasti. Viimeksi torstaina joukkue haki vierasvoiton Oulusta maalein 3-2, Jukka Hentusen toimiessa tällä kertaa ratkaisijana kahdella maalillaan. Ailahteluakin otteissa vielä on, mikä on aivan ymmärrettävää, sillä Jokereilla ei ole tälläkään kaudella kuin yksi ainoa tavoite : mestaruus. Kaikki muut sijat olisivat suuria pettymyksiä.

Ylivoima kuntoon

Ilves lähtee lauantain kamppailuun selkeänä altavastaajana, mutta ei missään nimessä ilman mahdollisuuksia. Ilves-hyökkäyksestä löytyy rutkasti juuri Jokereita vastaan tarvittavaa henkilökohtaista taitoa ja vauhtia. Ilves pystyy haastamaan Jokerit ainoastaan kovaa vauhtia pitämällä, johon Korhonin, Nemirovskyn, Viitakosken ja Snellmanin lauantaina pystyttävä.

Ylivoimapelin onnistuminen on lauantaina avainasemassa. Joka pelissä jokainen joukkue pääsee yrittämään keskimäärin 10 minuuttia ylivoimapelaamista, joka Ilveksenkin on opittava hyödyntämään. Muuten etenkin kärkijoukkueita vastaan noutaja tulee nopeasti. Ylivoimissa peluutettiin Ässiä vastaan melko sekalaisia koostumuksia, mikä sinänsä on hyvä asia, sillä vastustaja ei pysty koostumusten koko ajan muuttuessa aavistamaan yritettävää kuviota. Toisaalta taas vakiona ainakin yhden pelin kerrallaan pidettävät YV-viisikot olisivat ehkä pitkän päälle tuottoisammat. Selin ja Pajuoja kuitenkin varmasti tietävät, miten joukkuetta tulee peluutta parhaan mahdollisen tuloksen tavoittamiseksi.

Ilves-puolustus asetetaan lauantaina todelliseen testiin. Jokaisessa Jokeri-ketjussa on aimo annos vauhtia ja taitoa, johon ainakin tähän asti melko vaihtelevin ottein pelanneen pakiston on pystyttävä vastaamaan. Muidenkin kuin Ville Koistisen ja Bert Robertssonin on uskallettava taklata, ja erityisesti laukoa vaikeiltakin tuntuvista paikoista. Pakeista Ville Koistinen on kolmessa ensimmäisessä pelissä ollut Ilveksen ahkerin laukoja, mikä ei hyökkääjiä kovin paljoa mairittele. Koistisen vedot eivät aina lähde parhaasta mahdollisesta sektorista tai parhaasta mahdollisesta asennosta, mutta pääasia on että laukauksia tulee. Jos ei lauo, ei maaleja myöskään tule. Jukka Laamasen ja Antti Bruunin on nostettava profiilia selkeästi, jotta miehiin kohdistuvat odotukset täyttyvät. Etenkin Bruun on hyökkäyspäässä ollut melko pirteä, mutta omassa päässä parin kevään takaisella Ilves-sankarilla on paljon parannettavaa.

Kaiken kaikkiaan Ilveksen lähtökohta Jokeri-matsiin on helppo. Kolmesta pelatusta liigapelistä saalistetut kolme pistettä on kohtuullinen alku, eikä lauantain kamppailussa ole kuin voitettavaa. Toisaalta taas Ilveksen peli on ajoittain kulkenut mallikkaasti, joten Ilmalaan ei tarvitse matkata valmiiksi hävinneenä. Joukkueen urakkaa Jaffa-areenalla helpottaa lisäksi suuri fanilauma, jonka kannustuksen siivittämänä Ilves on usein kairannut yllättäviäkin voittoja vieraskaukaloista.

Seuraa heitä!

Arto Tukio, Jokerit. Ilveksessä surkeat pudotuspelit viime keväänä pelannut Tutka otti urallaan uuden askeleen siirtymällä hieman suurempiin ympyröihin. Siirtyminen pois tutuista maisemista oli varmasti yksi askel myös suunnitelmassa, jonka päätepysäkkinä on joko tämän tai ensi kauden jälkeen kirjainyhdistelmä NHL. Jokereissa vastuuta tulee, etenkin ylivoimassa.

Timo Vertala, Jokerit. Tapparasta Montreaaliin toissa kauden jälkeen suunnannut JYP-kasvatti palasi Suomeen hakemaan uutta nostetta uralleen. Viime kaudella AHL-liiga Quebecin joukkueessa tehot 4+3 30 pelissä kerännyt laituri on yksi mielenkiintoisimmista paluumuuttajista SM-liigassa. Saako mies purjeisiinsa uutta nostetta vai vajoaako vielä nuori Vertala tavallisen duunarin tasolle. Joka tapauksessa alkanut kausi on Vertalan uran kannalta vedenjakaja.

Petr Vala, Ilves. Torstaina ensimmäisen maalinsa SM-liigassa tehnyt vala parantaa otteitaan koko ajan. Kolmessa pelissä kerätyt neljä tehopistettä on hyvä saldo, kun muistutetaan vaikkapa Helmisen, Viitakosken tai Snellmanin saldoista. Ässiä vastaan mies otti maalinsa jälkeen yleisön, tervehtimällä fanikatsomoa käsi pystyssä. Ei olekaan vaikea ennustaa miehestä nousevan uusi Ilves-fanien suosikkipelaaja.

Marko Luomala, Ilves. Loistavat harjoituspelit pelannut Luomala, kuten koko neloskenttä on saanut rikkonaisissa liigapeleissä melko vähän peliaikaa, eikä reenipeleistä tuttu pyöritys ole vielä päässyt vauhtiin. Luomala antaa kuitenkin aina jäälle päästessään täyden panoksen, ja osoittaa näin ollen olevansa valmis haasteellisempiinkin rooleihin.

Mika Rosenberg

 

 

  - 

Jokerit - Ilves 28.9.2002

Ilveksen viimeisin voitto Helsingissä (vs Jokerit):
Jokerit-Ilves 2-4, 19.1.2002


Kautta aikojen vs Jokerit
122 56 17 49 463-453

 

Kausi 01-02 vs Jokerit
4 2 0 2 10-12

 

Kuntopuntari:
Ilves 1-1-1 12-12
Jokerit 4-0-1 14-10

Ilves, 2 ilman tappiota
Jokerit, 2 voittoa

 

Parhaat pistemiehet kaudella 02-03:
David Nemirovsky Ilves 4+1=5
Ville Peltonen Jokerit 2+3=5
Antti Bruun Ilves 1+4=5
Ville Koistinen Ilves 3+1=4
Mika Strömberg 2+2=4
Jukka Hentunen 2+2=4

 

Ilveksestä pisteputkessa:
Antti Bruun 3 peliä
Ville Koistinen 3 peliä
Petr Vala 3 peliä
David Nemirovsky 2 peliä

 

Lähestyviä rajapyykkejä:
Raimo Helminen, 450. liigaottelu
Jukka Laamanen, 100. liigaottelu
Bruce Racine, 99. liigaottelu
Timo Peltomaa, 91 maalia

Ilvekseltä poissa kokoonpanosta:
Tomi Källarsson (murtunut solisluu) 4-6 viikkoa
Mikko Kuparinen (nilkkatulehdus), 1 viikko
Bruce Racine (nivunen), 1 viikko?

 

 

 

 

 

Sivun alkuun