SM-Liiga 1999-2000
Ilves - JYP 3 - 3 (0-1, 1-0, 2-2, 0-0)
Ilves ja JYP tasatahtia

(To 13.1.2000) Torstaina Hakametsässä oli luvassa todellinen jännitysnäytelmä, sillä Ilveksen vieraaksi luisteli Keski-Suomen ylpeys JYP. Ottelu oli ns. neljän pisteen matsi, sillä joukkueiden välinen ero oli vain yksi piste vierailijoiden hyväksi. Lisäjännitystä toi se, että samalla miteltiin myös paikasta auringossa eli pudotuspeliviivan yläpuolella olemisesta. Pelaajatasollakin riitti seurattavaa, sillä poissa kaukalosta oli Raimo Helminen kymppitilin täyttymisen vuoksi, mutta toisaalta uudelle kotiyleisölleen esiintymisen teki Petr Tenkrat.

Hakametsään saapuikin ilahduttavasti 5403 katsojaa, joille tarjottiin melkoinen kiekkotrilleri. Joukkueet vuorottelivat johdossa ja näin voitto oli tarjolla molemmille osapuolille. Tänään joukkueet eivät saaneet numerollisesti paremmuutta selville, vaan 65 minuutin vääntämisen jälkeen peli päättyi 3-3 lukemiin. Joukkueiden asemat säilyivät ennallaan ja jatkossa pudotuspeliviivan tuntumassa käydään varmasti kova taistelu.

Toni Koivunen keskeytti Ilveksen painostuksen
Lähes kaikki tietävät, että Ilves lähti matsiin ilman ykköstähteään Raimo Helmistä. Taustalla oli kuitenkin paljon huolestuttavampi tilanne, sillä Ilveksen seitsemästä pakista peräti kuusi pelasi tänään flunssan vaivaamana. Kesken leikin joutui jättämään Veli-Pekka Hård, joka vatsataudin myötä joutui nojaamaan kaakelipyttyyn vastustajan hyökkääjän sijasta. Puolustuksen ainoa immuuni oli Pasi Saarinen, johon ihastuttava flunssa ei ollut vielä iskenyt. Vaikeuksista huolimatta Ilves lähti liikkeelle erittäin kovalla liikkeellä ja sykkeellä. Ensimmäinen erä pelattiinkin pitkälti JYP:in päädyssä. Ilves hallitsi välillä suvereenisti, mutta se ei tietenkään lohduta, kun maaleja ei saatu aikaiseksi. JYP vieraili harvakseltaan Ilveksen päädyssä, mutta tilanteet sisälsivät aimo annoksen vaarallisuutta. Läpi illan JYP hyökkäsi lähes ainoastaan yhden ketjun turvin. Illan ehdottomasti tuottoisin kolmikko oli Jaroslav Bednar, Toni Koivunen ja Petr Ton.

Ilveksen lukuisat tilanteet eivät tuottaneet osumaa, vaikka kiekko pyörikin välillä jopa maaliviivalla asti. Vierasjoukkue esitti suoraviivaisempaa kuviointia ja yksi tuottikin johto-osuman. Bednar pääsi läpiajoon, jonka Pasi Kuivalainen hoiteli todella tyylikkäästi. Valitettavasti Paffan seuraavat sekunnit olivatkin synkemmät. Torjuttu kiekko pomppasi maalin taakse, josta paikalle ennättänyt Toni Koivunen sutaisi kiekon maalin edustalle. Kuivalainen ilmeisesti maisteli vielä maukasta torjuntaansa, eikä ollut täysin valmis, kun kiekko pompahti takaisin sektorille. Epäonnekseen Paffa ohjasi kiekon maaliin ja JYP oli saanut pään auki. Erän torjuntatilasto (Kuivalainen 6 ja Satosaari 17) kertoi pelin painopisteestä, mutta 0-1 numerot kertoivat puolestaan aivan muuta.

Ilveksen hallinta tuotti Nikanderin tasoituksen
Toinen erä jatkui siitä mihin ensimmäinen jäi. Jo ensimmäisen peliminuutin aikana Ilvekselle tarjoutui kolme tekopaikkaa, mutta Satosaaren vire kesti. Miinusta Ilveksen hyökkääjille täytyi kuitenkin antaa siitä, että liian usein pelaajamme tyytyivät päättämään hyökkäyksen laukaukseen liian pienestä kulmasta. Ilveksen uurastus tuotti kuitenkin ansaitun tasoituksen ajassa 24.06. Sami Karjalainen katkaisi keskialueella Bednarin huolimattoman syötön ja rynni yli siniviivan. Sampan laukaus oli siksi vaikea, että Satosaari ei pystynyt kontrolloimaan kiekkoa, vaan pompotti sen maalille nousseelle Jarkko Nikanderille. Niksu painoi kauden kymmenennen osumansa, joista suurin osa on tullut juuri ns. kakkoskiekosta.

Ilveksen tasoituksen jälkeen ote säilyi isännille ja Tenkrat esitteli kotiyleisölleen huimaa nopeuttaan. Valitettavasti ketjukaverit eivät riittävästi osanneet hyödyntää miehen ehtymätöntä polkuvoimaa. Tähän kuitenkin tulee korjaus jatkossa, kun maestro Helminen palaa paikalleen. Erän vanhetessa Ilveksenkin ote kirposi ja aivan loppupuolella JYP pääsi jälleen hyvin peliin mukaan. Kuivalainen ei tänään ollut varmimmillaan ja pari kertaa Ilveksen maalille syntyi hiuksia nostattava tilanne. Kuitenkin kolmanteen erään asetelmat säilyivät ja tasanumerot 1-1 jäivät voimaan.

Voittoa tarjottiin molemmille
Odotusarvona kolmanteen erään oli se, että kyseessä oli ehkä kauden tärkein erä tähän saakka. Ilvesläisittäin kaikki näytti todella hyvältä erän alkupuoliskolla. Ajassa 45.12 koettiin Ilvesleirissä tunne, joka on odottanut liian pitkään. Juha Hautamaa hyödynsi JYP-pakin passiivisuuden ja sai tämän lähtemään sivuttaislaukalle. Hade ohitti pakin ja nousi röyhkeästi tekopaikalle siirtäen Ilveksen johtoon Nikanderin ja Martti Järventien esityöstä. Harvinaista herkkua tilanteessa oli se, että oli kulunut lähes kaksi kuukautta siitä hetkestä, kun Ilves johti kotimatsiaan.

Ilveksen siirryttyä johtoon näytti kaikki selvältä. Kolmas maali roikkui ilmassa, mutta valitettavasti jäi syntymättä. Erän puolen välin jälkeen Ilves ryhtyi matsin tärkeyden vuoksi peruuttelemaan liikaakin ja Koivusen kenttä iski kiinni. Ensin ajassa 52.44 illan sankari Koivunen laukoi helpohkosti ohi Kuivalaisen ja syöttäjänä oli jälleen Bednar. Vajaat kaksi minuuttia tästä ja asialla sama mies, tällä kertaa maalissa mukana Bednarin lisäksi ketjun kolmas lenkki Ton. Hieno urheilulaji oli jälleen näyttänyt nopean luonteensa, sillä hetkessä Ilveksen voitto näytti kääntyvän vierailijan juhlaksi.

Näin ei onneksi käynyt, sillä Koivusen hattutemppua seuranneella minuutilla Ilves onnistui tasoituksessaan. Parivaljakko Sami Ahlberg ja Mika Arvaja tekivät oivaa karvaustyötä ja kun JYP-pakki hieman hölmöili, iski Ahlberg tasoituksen. Pakin avaus osui Ahlbergin mailaan pomppien suoraan Arvajalle. Ere näki Horen vapaana maalin kulmalla, josta Hore iski vähintäänkin ansaitun tasoituksen. Ahlbergille maali oli todellinen helpotus, sillä viime kausien maalitykki on pitkään vaeltanut osumitta. Arvajan syötön ansiosta nyt mies ei voinut erehtyä. Toivottavasti kauden viides maali pudotti apinan pois selästä lopullisesti.

Pelin loppu edettiin tasaisissa merkeissä. Bednarin vierailut olivat aina vaarallisia ja jatkoajalla Ton oli ratkaista pelin vierailijoille. Ilveksen vaarallisimmat tilanteet loi puolestaan Miettisen ketju, mutta kuten sanottu, niin peli päättyi lopulta pistejakoon 3-3 lukemin.

Oliko tämä nyt tappio vai voitto?
Tätä kirjoittaessa ei ole vielä oikein osannut jäsennellä sitä oliko illan matsi voitto vai tappio, kuten usein tasapelin sattuessa pystyy. Toisaalta homma maistui tappiolta, sillä siksi selkeästi Ilves dominoi kiekollista peliä ja toisaalta peli oltaisiin voitu ratkoa ensimmäisessä erässä. Toisaalta taas helpotuskin valtasi mielen, kun summeri soi. JYP johti vielä viisi minuuttia ennen matsin loppumista ja olisi saattanut ilman hölmöilyä voittaakin. Lisäksi Tonin jatkoaikapaikka oli todella lähellä. Eli summa summarum hyväksytään tasapeli tasuriksi.

JYP:in kaikki kaikessa oli Koivusen ketju. Toni itse takaisi hattutempun, mutta kyllä ketjun sielu on Bednar. Tänään kolme syöttöä ja kun katsotaan näiden joukkueiden keskinäisiä matseja tällä kaudella voidaan todeta, että JYP on tehnyt Ilvestä vastaan seitsemän maalia ja Bednarin saldo peräti 3+3=6. Ilveksen parhaimmistoa olivat hyökkäyspään Hautamaa, Nikander, Miettinen ja Tenkrat. Pakkikaluston kehun kokonaisuudessaan ottaen huomioon lähtötilanteen. Puolikuntoisena nimittäin ei ole kaikista herkullisinta taistella loorassa.

Ensinnäkin voidaan todeta, että huippumatsista ei ollut kyse, mutta haluan silti tarkastella asioita aina mieluummin positiiivisemmin. Ilveksen vauhti ja taistelutahto olivat tänään riittävällä tasolla. Matsin tärkeys toki näkyi hermoiluna ja useat hyökkäyksen avaukset menivät harakoille. Positiivista oli se, että Ilves sai aikaiseksi kolme maalia, kun edellisissä neljässä kotimatsissa yhteensä oltiin saatu aikaiseksi mitättömät kaksi osumaa. Helmisen mukaantulo tuo hyökkäykseen uuden terävyyden ja uskon, että kaksikko Tenkrat-Helminen lämmittää vielä usein Ilveskannattajien mieliä. Tänään ilahduttavaa oli myös yleisön reipas kannustus ja haluankin tässä välittää Risto Jalon kiitokset Ilveksen kannattajille. Jatketaan samaan malliin ja taistellaan Ilves pudotuspeleihin.

Mika Tommila

Tilastot:

I erä:
12.29 0-1 Toni Koivunen (Jaroslav Bednar)

II erä:
24.06 1-1 Jarkko Nikander 10 (Sami Karjalainen 1)

III erä:
45.12 2-1 Juha Hautamaa 10 (Nikander 12, Martti Järventie 11) yv.
52.44 2-2 Koivunen (Bednar, Kalle Koskinen)
54.32 2-3 Koivunen (Petr Ton, Bednar)
55.38 3-3 Sami Ahlberg 5 (Mika Arvaja 7)

Jatkoaika:
maaliton

Torjunnat:
Pasi Kuivalainen, Ilves 6+10+10+2=28 (90.3 %)
Tommi Satosaari, JYP 17+8+11+1=37 (92.5 %)

Jäähyt:
Ilves 4x2 min.
JYP 5x2 min.

Yleisöä: 5.403 katsojaa

Palkitut:
*** Toni Koivunen
** Jarkko Nikander
* Jaroslav Bednar
Karjala: Koivunen
Head&Shoulders: Koivunen

Kentälliset:
I: Hård-Tukio, Nikander-Miettinen-Hautamaa
II: Saarinen-Järventie, Tenkrat-Hirvonen-Viitakoski
III: Puistola-Sammalkangas, Arvaja-Rantala-Ahlberg
IV: ,Honkonen-Karjalainen-Pekki