Ilves - Jokerit 3 - 1 (1-0, 2-0, 0-1) |
Ilves kaatoi Jokerit
(To 20.1.2000) Torstaina Ilvekselle oli jälleen luvassa todellinen hikinen iltapuhde, sillä Hakametsän jäälle vastustajaksi luisteli Jokerit. Tällä hetkellä liigan kovakuntoisin Jokerit on aina toiminut muille seuroille erinomaisena sytyttäjänä jo pelkästään loistavan pelaajamateriaalinsa vuoksi. Niinpä odotukset olivat korkealla, kun kaukaloon luistelivat kotimaiset tähdet kuten Esa Tikkanen, Petri Varis ja Tuomas Grönman höystettynä venäläistaituri Dimitri Kvartalnovilla.
Hieman vajaat viisituhatta Ilveksen ystävää saapui paikan päälle toteamaan, kun Ilves esitti lähes kauden parasta peliään ja voitti ansaitusti numeroin 3-1. Ilveksen edellisestä kotivoitosta oli kulunut tasan kaksi kuukautta, joten voidan sanoa, että oli jo aikakin tarjota kotiyleisölle viihdettä koko rahan edestä. Ilveksen koko joukkue ansaitsee illan esityksestä kiitettävän arvosanan, mutta kuitenkin muiden yläpuolelle kohosi nuori Kristian Antila, joka oli lähellä yltää maalivahdin unelmaan.
Ilves pursui taistelutahtoa, Tenkrat avasi maalitilin uudessa kotiluolassa
Ilveksen voitontahto oli aistittavissa jo alkuverryttelystä alkaen. Itse matsiin Ilves tuli vauhdilla, johon Jokerit ei kyennyt vastaamaan. Neljällä ketjulla Ilves rynnisti kohti Jokereiden päätyä ja liigan kovakuntoisimmat saivat vierestä seurata tupsukorvien tarmoa. Jo erän ensimmäinen neljännes sisälsi tukun paikkoja, mutta yritykset päätyivät vielä Pasi Nurmisen syliin. Tuomas Grönmanin jäähyn aikana monet Ilveksen kannattajat saivat ensi kertaa ihasteltavakseen Petr Tenkratin laukauksen mahdin. Akseli Helminen - Viitakoski pelasi paikan Tenkratille, joka pääsi ampumaan rightin miehen unelmapaikalta. Luja laukaus painui p-pisteeltä oikeaan takanurkaan juuri sopivasta raosta ja Nurminen oli voimaton. Tenkrat osasi ottaa myös yleisön, sillä tuuletukseen kuului myös Ilveksen logolle annettu pusu.
Avauserä oli kokonaisuudessaan Ilveksen. Pienessä tilassa Ilves hallitsi kiekkoa ja loi tilanteita vastustajaansa selvästi useammin. Jokereiden tilanteet syntyivät lähinnä ylivoimalla. Kahdeksannella peliminuutilla Kristian Antila torjui osittain onnella, sillä Jari Kauppila pääsi vastakiekosta pamauttamaan ns. varman maalin. Kiekko osui Antilan olkapäähän ja kimmahti päätyverkkoon. Sen sijaan Tapio Sammalkankaan toisella istunnolla lähempänä maalintekoa oli Ilves. Juha Hautamaa spurttasi itsensä laidalta puolittaiseen läpiajoon, mutta yritys längistä suuntautui muutaman sentin liian ylös ja Nurminen onnistui vangitsemamaan kiekon. Hakametsän yleisö oli tyytyväinen näkemäänsä, kun joukkueet marssivat Ilveksen 1-0 johdossa erätauolle.
Viitakosken yv-maali katkaisi Jokereiden painostusjakson
Toinen erä alkoi Ilveksen osalta vauhdikkaasti, mutta myös Jokerit oli selvästi valmiimpi. Erän vanhetessa narripaidat ottivat pelin hallintaa itselleen ja varsinkin erän puolessa välissä Ilveksen maalilla nähtiin vaarallisia tilanteita. Osittain painostus johtui Ilveksen omasta hölmöilystä ja hätäilystä, joista esimerkkinä oli väärä ajoitus vaihdon suhteen. Onnikin oli tänään hieman Ilveksen puolella, sillä Tero Lehterän laukaus avopaikasta sujahti yläputkea hipaisten yli.
Jokereiden etsikkoaika päättyi Antti-Jussi Niemen ottamaan jäähyyn. Helmisen kenttä saapui juonimaan tilannetta, joka päättyi tuloksekkaasti. Tenkrat näki alivoimaneliössä aukon ja haki syötöllään vapaana olleen Martti Järventien. Mara jatkoi kiekon pakkiparilleen Pasi Saariselle, joka pääsi ampumaan kohti maalia hyvän maskin vallitessa. Matkan varrella kiekko osui Viitakosken mailaan ja lipui ohjauksesta suuntaa muuttaneena sopivasti Nurmisen längistä maaliin. Ilvesleirissä juhlittiin helpottuneena, sillä siksi harvinaista herkkua tälläiset tilanteet ovat viime aikoina olleet. Ja pari minuuttia myöhemmin mannaa saatiin lisää. Helminen kumartui Esa Tikkasta vastaan hyökkäyspään aloitukseen. Tikin suu kävi ahkeraan, mutta linjatuomarin pudottoman kiekon Raipe poimi puhtaasti ja syötti viivalle Saariselle. Pate ampui ranteella ja väärin sijoittunut Nurminen joutui toteamaan kiekon sujahtamisen helpohkosti verkkoon. Saariselle Jokerit tuntuu olevan oiva kiihoke, sillä Ilveksen viidestä maalista Jokereiden verkkoon Saarisen saldo on 2+2. Ilveksen 3-0 johdon jälkeen Ilves oli lähempänä maalintekoa kuin Jokerit. Paikat aukesivat niin Sami Ahlbergille kuin Jarkko Nikanderille. Kuitenkin pieni malttamattomuus esti lisämaalien synnyn ja erätauolle lähdettiin Ilveksen selvässä johdossa.
Ilves pelasi voittoon tyylikkäästi
Kolmas erä ei tarjonnut suurta dramatiikkaa. Ilves pelasi tyylikkäästi ja kotiyleisön raivoisa kannustus auttoi tupsukorvia esityksessään. Antilalle kirjattiin erän aikana peräti 17 torjuntaa, mutta vaarallisia paikkoja oli todellisuudessa vain pari. Ilveksen puolustus oli läpi illan tiivis ja kriittiset alivoimatkin hoidettiin ilman isompaa paniikkia. Perinteinen loppukiri kuitenkin syntyi, sillä Antilan loistava ilta sai pienen tahran noin minuutti ennen peliajan loppumista. Oman pään aloituksessa kiekko pomppi luistimesta toiseen ja lopulta maalin suulle. Nollapelistä unelmoinut Krisse epäonnistui kiekon kaappamisessa ja Jan Benda onnistui uittamaan kiekon verkkoon. Kahden maalin takaa-ajoasemesta Jokerit yritti vielä lisäkavennusta, mutta aika tiimalasista valui hukkaan ja Ilves voitti ansaitusti 3-1.
Koko joukkueen voitto
Ilves esiintyi tänään varsin terhakkaasti ja oli vastustajaansa parempi usealla osa-alueella. Ilves pelasi agressiivisesti, mutta kuten Heikki Mälkiä totesi, niin aukkoja puolustukseen ei kuitenkaan syntynyt. Mälkiä kiittelikin joukkuettaan pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa. Erkka Westerlund myönsi myös sen, ettei Jokerit kyennyt Ilveksen vauhtiin. "Isolla jäällä pelaajamme osoittivat taitonsa, mutta pienessä tilassa taitoa ei saatu esille. Ilves sen sijaan osasi pienen tilan pelin. Pelin vanhetessa pääsimme mukaan ja toisessa erässä meillä oli useampiakin maalipaikkoja. Ilveksen ylivoimamaali (2-0) päätti meidän hyvän jakson" totesi Westerlund.
Ilveksen voitto oli koko joukkueen voitto, eikä Ilveksen kannattajat varmastikaan olleet tyytymättömiä näkemäänsä. Ilveksenkin keskustelupalstalla joukkueen tyyliä on moitittu jopa äärimmäisen tylsäksi, mutta ehkä tänään useampikin sen hyväksyi. Nyt puolustuspelaaminen maalivahtipelistä alkaen loksahti kohdalleen ja nopea suunnanmuutos toimi. Tälläisessä pelityylissä ei missään nimessä ole taidon väheksynnästä kyse, vaan nyt se taito on pystyttävä tuomaan esiin nopeammin ja pienemmässä tilassa. Itse en allekirjoita sitä, että tälläinen tyyli tyhjentää katsomot, vaan päinvastoin.
Antilan Krisse oli erittäin tyytyväinen joukkueen esitykseen. "Peli oli ehjää koko joukkueelta. Jokainen tilanne taisteltiin loppuun. Nollapeli olisi tietenkin ollut kova jutti, mutta nyt kävi näin. Hieman ajatus nollapelistä hiipi mieleen kun kuulutettiin ottelun kaksi viimeistä peliminuuttia ja ehkä siinä vähän hermostuikin" kertaili illan ykköstähti Antila, jolle tämän iltainen esitys takaa torjuntavuoron myös paikallismatsiin. Ilveksen taistelu jatkuu tästä eteenpäin kierros kierrokselta aina runkosarjan päätökseen saakka. Tänään sarjakolmonen kaadettiin, mutta lauantaina vastus sen kuin kovenee, kun vastaan luistelee rakas naapuri Tappara. Ilves luisteluttaa todennäköisesti saman koostumuksen jäälle, sillä tänään riveistä flunssan vuoksi puuttunut Tomi Hirvonen tuskin paranee viikonloppuun mennessä. Hirvosta tänään tuurasi varsin onnistuneesti uusin tupsukorva Timo Koskela, joka löysi melko hyvän sävelen parin treenin jälkeen Ahlbergin ja Mika Arvajan kanssa. Ilveksen vahvuudesta sen sijaan poistuu Jarno Honkonen, joka pelaa kauden lopun Kokkolan Hermeksessä. Tosin Jarno on Ilveksen mies ja on siirtoajan puitteissa mahdollista kutsua hänet takaisin.
Mika Tommila
Tilastot:
I erä:
06.54 1-0 Petr Tenkrat 22 (Vesa Viitakoski 11, Raimo Helminen 25) yv.
II erä:
32.08 2-0 Viitakoski 13 (Pasi Saarinen 11, Martti Järventie 12) yv.
34.25 3-0 Saarinen 6 (Helminen 26)
III erä:
58.49 3-1 Jan Benda (Jari Kauppila)
Torjunnat:
Kristian Antila, Ilves 5+13+17=35 (97.2 %)
Pasi Nurminen, Jokerit 9+9+7=25 (89.3 %)
Jäähyt:
Ilves 6x2 min.
Jokerit 7x2 min. ja Sami Mettovaara 10 min.
Yleisöä: 4.943 katsojaa
Palkitut:
***
Kristian Antila
**
Vesa Viitakoski
*
Pasi Saarinen
Karjala:
Antila
Head&Shoulders:
Antila
Kentälliset:
I: Hård-Tukio, Nikander-Miettinen-Hautamaa
II: Saarinen-Järventie, Tenkrat-Helminen-Viitakoski
III: Puistola-Pettinen, Arvaja-Koskela-Ahlberg
IV: Sammalkangas, Karjalainen-Rantala-Pekki
|
|
|