SM-LIIGA 3.10.2000

LUKKO - ILVES 1 - 2 (0-1, 0-1, 1-0)

Ilves tylsytti kontrolloidulla pelillä Lukon

(3.10.2000) Ilves oli viime kaudella selvässä alakynnessä Lukkoa vastaan käydyissä vierasotteluissa ja niinpä kotijoukkue luisteli tänäänkin selvähkönä suosikkina kaukaloon. Ilveksen viisikkopuolustus on toiminut tällä kaudella kuitenkin aivan eri tavalla kuin viime kaudella ja tänään petolauma syötti Lukolle sen omia vahvuuksia. Tasapainoisen esityksen jälkeen Ilves haki upean vierasvoiton 2-1 numeroin. Ilves kontrolloi ottelun tapahtumia aivan viimeisiä minuutteja lukuunottamatta ja otti ansaitun voiton.

Tapahtumaköyhä avauserä
Viime kaudella Lukko aloitti Äijänsuolla ottelunsa Ilvestä vastaan murhaavalla tahdilla ja ratkaisi ottelut jo ennen pelin puoliväliä. Tänään kotijoukkueen alkutahdit olivat huomattavasti rauhallisempia ja Ilves pääsi hyvin peliin mukaan heti alusta saakka. Avauserässä molemmilla joukkueilla luistin liikkui mukavasti, mutta usein hyökkäyksistä puuttui järki ja peli näytti aika sekavalta. Ensimmäiset kymmenen minuuttia olivat erittäin tasaisia ilman mainittavampia maalintekopaikkoja. Molemmilla joukkueilla oli yksi ylivoimamahdollisuus, mutta perin vaisuja olivat kummankin ylivoimakuviot.

Erän toisella puoliskolla Lukko sai pikkuhiljaa paremman otteen peliin ja pääsi hieman niskan päälle. Raumalaisten erän paras maalipaikka tuli Zdenek Nedvedille, joka pääsi nokikkain Juha Pitkämäen kanssa. Pitkämäki venyi hyvään torjuntaan ja esti Lukon avausmaalin synnyn.
Ilves kesti helposti erän toisenkin alivoimansa ja pääsi sitten itse yrittämään ylivoimamaalia Allan Measuresin kampitusjäähyn seurauksena. Erää oli jäljellä puolisentoista minuuttia ja se riitti Ilvekselle ottelun avausmaalin tekoon. Viimeistelijänä toimi Juha Hautamaa, joka toimitti Pasi Puistolan valelaukauksen jälkeen kiekon varmasti verkon perukoille. 33 sekuntia ennen summeria tullut maali vei Ilveksen mukavassa 1-0 johdossa ensimmäiselle erätauolle.

Ilves iski jälleen ylivoimalla
Toinen erä lähti vauhdikkaissa merkeissä liikkeelle ja myös tilanteita alettiin näkemään molemmilla maaleilla. Kolmen minuutin kohdalla Ilves pääsi 2-1 ylivoimahyökkäykseen, Toni Dahlmanin oma ratkaisuyritys ei kuitenkaan tuonut tulosta. Pasi Puistola sai rangaistuksen ajassa 25.48 ja Lukko pääsi yrittämään miesylivoimalla tasoitusosumaa. Raumalaisten ylivoima oli aivan eri luokkaa kuin avauserässä ja kuvio oli kunnossa lähes koko kaksiminuuttisen ajan. Allan Measures pääsi laukomaan useammankin kerran vaarallisesti, mutta laukaukset karkasivat Ilveksen onneksi lähinnä maalipuiden ohi.

Kestetty alivoima antoi lisää potkua Ilveksen luistimiin ja vierasjoukkue sai pelinsä mukavasti rullaamaan. Loukkaantuneiden kirjoista paluun pelikentälle tehnyt Jarkko Nikander petasi Jesse Wellingille hyvän maalipaikan, Wellingin ohjaus meni kuitenkin hieman ohi alanurkan. Hetkeä myöhemmin Juha Hautamaa punnersi vahvasti maalille ja oli liruttaa ottelun toisen maalinsa. Maali jäi syntymättä, mutta Topi Lehtonen joutui turvautumaan sääntöjen vastaisiin otteisiin ja Ilves pääsi ylivoimalle. Ilveksen erikoistilannepelaaminen on pikkuhiljaa petraantunut ja yksi todiste siitä nähtiin jälleen Lehtosen jäähyn aikana. Vesa Viitakoski näki viivalla vapaana olleen Arto Tukion ja tämä tykitti kauden toisella maalillaan Ilveksen 2-0 johtoon. Viitakosken lisäksi maalista kuittasi syöttöpisteen tililleen Raimo Helminen.
Ilves hallitsi jatkossa selvästikin toisen erän tapahtumia Lukon ollessa yllättävän vaisu. Marian Kacirilla oli kaksikin erinomaista maalipaikkaa lisätä Ilveksen johtoa, ratkaisevan tuntuinen kolmas maali jäi kuitenkin syntymättä ja näin Lukolla oli vielä toiveita sarjapisteistä ennen päätöserää. Toisen erän torjuntaluvut Bruce Racine 14, Juha Pitkämäki 6 kuvasivat hyvin toisen erän tapahtumia.

Ilves kesti maalin voittoon
Kolmas erä kulki pitkään juuri siten kuin Ilves sen halusikin kulkevan. Peli pyöri lähinnä keskialueella ja kulmissa eikä kotijoukkue tuntunut saavan viimeistä vaihdetta vieläkään silmään. Ilves kesti Matt Smithin rangaistuksenkin ja näytti kulkevan kohti yllättävän helppoa voittoa. Yksi maali tekee usein jääkiekko-ottelussa ihmeitä ja se nähtiin jälleen tämän illan kamppailussa. Viitisen minuuttia ennen loppua Lukko sai vihdoin ja viimein kuparisensa rikki Kimmo Lotvosen toimesta. Lotvosen tarkan laukauksen lisäksi maalia avitti lukkolaisen oikea-aikainen screeni, joka peitti Juha Pitkämäen näkyvyyden.
Kuten arvata saattoi Lukko sai kavennusmaalista hurjasti lisää potkua luistimiinsa. Maalinjälkeiset pari minuuttia olivat ilvesläisittäin paniikinomaisia Lukon painaessa hurjana päälle. Kiekko pyöri pariin otteeseen vaarallisesti maalin edessä, mutta loppuun saakka Lukko ei tilanteitaan saanut vietyä. Laukauksia kyllä sateli Ilveksen maalille, mutta pääasiassa pienistä kulmista. Pahimman vyörytyksen päätyttyä Ilves sai rauhoitettua omaa peliään ja hoiti viimeiset kolme minuuttia todella mallikkaasti. Lukko ei saanut yhtään todellista tasoituspaikkaa ja niinpä Ilves haki hieman yllättäenkin kaksi pistettä Raumalta maalein 2-1.

Vieraissa kulkee

Ilveksen tämänpäiväistä ottelua voi kuvata kauden ehjimmäksi esitykseksi. Ottelu kulki lähes loppuun saakka täsmälleen Ilveksen haluamalla tavalla. Lukko ei ottelun lopun rynnistystä lukuunottamatta saanut tasakentällisin oikeastaan mitään aikaiseksi, vaan Ilves sai katkottua Lukon hyökkäyskuviot jo keskialueella. Ilveksen tiukka puolustustaktiikka tuntuu sopivan erityisen hyvin vieraspeleihin, kauden neljästä vierasottelusta Ilves on saalistanut 3 voittoa ja yhden tasapelin !

Ilves jatkaa pisteiden metsästystä torstaina kotiluolassaan. Odotettavissa on todella mielenkiintoinen ottelu, sillä vastaan luistelee liiganousija Oulun Kärpät. Ilveksen kausi on alkanut todella positiivisissa merkeissä, joten nyt viimeistään on myös kannattajien aika herätä. Torstaina täytyy jokaikinen Ilvessydän saada Hakametsän lehtereille kannustamaan petolauma voittoon !

Toni Hyytinen
SM-liigan sarjataulukko | Ilveksen pistepörssi


Ottelupöytäkirja

I erä

Maalit

19.27 Juha Hautamaa 1 (Marian Kacir 3, Pasi Puistola 1) 0-1 yv.

Rangaistukset

Lukko 2x2 min, Ilves 2x2 min

II erä

Maalit

30.52 Arto Tukio 2 (Vesa Viitakoski 4, Raimo Helminen 6) 0-2 yv.

Rangaistukset

Lukko 3x2 min, Ilves 2 min

III erä

Maalit

54.52 Kimmo Lotvonen (Ismo Kuoppala, Janne Seva) 1-2

Rangaistukset

Lukko 2x2 min, Ilves 2 min

Torjunnat

Bruce Racine, Lukko 5+14+5=24 torjuntaa (92.3 %)

Juha Pitkämäki, Ilves 9+6+15=30 torjuntaa (96.8 %)

Jäähyt

Lukko 7x2 min

Ilves 4x2 min.

Palkitut

Expert: Arto Tukio

Kolme tähteä: Juha Hautamaa

Kaksi tähteä: Juha Pitkämäki

Yksi tähti: Allan Measures

Ilveksen kentälliset

I: Tukio-Nikko, Kacir-Miettinen-Hautamaa

II: Puistola-Majesky, Dahlman-Helminen-Viitakoski

III: Smith-Pettinen, Nikander-Koskela-Welling

IV: Bruun, Hilden-Pajula-Sammalkangas

Ilvekseltä poissa kokoonpanosta

Karjalainen (käsi), Kuchyna (polvi), Vähä-Ruohola (olkapää)

www.ilves.com