SM-LIIGAN PLAY-OFF 31.3.2001

TAPPARA - ILVES 5 - 1 (1-1, 2-0, 2-0)

Tappara otti edun itselleen

(31.3.2001) Ilves ei onnistunut yllättämään viikon verran välieräpelejä odottanutta Tapparaa joukkueiden ensimmäisessä kohtaamisessa. Ilves teki hyvin sujuneen avauserän jälkeen muutaman ratkaisevan virheen ja Tappara meni menojaan. Loppunumerot olivat lopulta selvät 5-1. Väsyneen Ilves-lauman on koottava itsensä huomiseksi ja noustava vielä taistelemaan finaalipaikasta. Petolauman ainokaisen viimeisteli tänään ylivoimalla Tapio Sammalkangas.

Ilves kesti Vähä-Ruoholan vitosen
Tommi Miettinen pääsi kokeilemaan Tappara-pakin harhasyötön jälkeen jo kymmenen sekunnin kohdalla Jussi Markkasen räpsäkäden toimivuutta. Toisella peliminuutilla Kimmo Vähä-Ruoholan maila nousi keskialueella turhan korkealle ja Rami Savolainen nosti kätensä pystyyn. Jäähy oli selviö, mutta Savolainen ajoi Vähä-Ruoholan kovantuntuisesti ulos ottelusta. Seurauksena oli Tapparalle viiden minuutin ylivoimapeli. Timo Vertalalla oli heti rangaistuksen ensimmäisillä sekunneilla loistava tilaisuus lyödä rebound verkkoon, mutta rystylaukaus jäi voimattomaksi. Jatkossa Tapparan ylivoimapeli oli usean minuutin ajan varsin hermostuneen oloista eikä kirvesrinnat saaneet oikeastaan mitään aikaiseksi. Jäähyn viimeisellä minuutilla alkoi sitten taas tapahtumaan. Aleksandr Barkov pääsi ensin pystysyötön jälkeen yllättävän helposti karkumatkalle, mutta Ilveksen maalia tilkkinyt Juha Pitkämäki torjui Barkovin laukauksen polkkeellaan. Hetkeä myöhemmin Tappara väänsi kiekon haltuunsa laidassa ja nopealla syötöllä Tero Lehterä oli vuorostaan nokikkain Pitkämäen kanssa. Lehterän ratkaisu oli tilanteessa kuitenkin varsin kevyenlainen eikä Pitkämäki joutunut lujille. Ilves kesti viiden minuutin alivoiman hienosti takaiskuitta ja toiveet Ilves-leirissä nousivat.

Ilves sai ensimmäisen tilanteensa kohta alivoimasta selvittyään. Raimo Helmisen syöttö napsahti vauhdissa olleen Toni Dahlmanin lapaan ja tämä spurttasi itsensä ohi vastassa olleen tapparalaisen. Dahlman oli nokikkain Markkasen kanssa, mutta lähti vielä syöttämään Vesa Viitakoskelle, jonka laukaus pienehköstä kulmasta ei löytänyt tietään maaliverkkoon. Tilanteesta seurasi kuitenkin rangaistus Mikko Pukalle ja näin Ilves pääsi pyörittämään ylivoimaa. Tupsukorvat eivät tahtoneet saada rakennettua kuviota millään kuntoon, mutta jäähyn lopussa kiekko saatiin kaivettua laitaruuhkasta esiin ja Jarno Peltonen pääsi kiekkoon käsiksi maalin takana. Peltonen heitti kiekon maalille, jossa se pomppi Tapio Sammalkankaan lapaan. Sammalkankaan hieman voimattomankin oloinen rystylaukaus löysi tiensä Markkasen suojien välistä maaliin ja näin Tapin pudotuspelien ensimmäinen osuma siirsi vierasjoukkueen 1-0 johtoon.

Tappara karvasi aktiivisesti Ilveksen avausmaalin jälkeen, muttei saanut paniikkia aikaiseksi petolauman puolustukseen. Kummallakaan joukkueella ei ollut pitkään aikaan varsinaisia tekopaikkoja, mutta ajassa 16.19 Tappara pääsi Tommi Miettisen rangaistuksen myötä taas ylivoimalle. Tällä kertaa kirvesrinnat onnistuivat myös miesylivoimansa hyödyntämään. Tero Lehterä pääsi nousemaan ensin vetopaikkaan, mutta hänet vedettiin tilanteessa kumoon. Lehterä ehti kaatuessaan sutaista kiekon Jussi Tarvaiselle, joka pääsi nousemaan parhaaseen mahdolliseen maalipaikkaan. Tarvainen nosti kiekon todella tarkasti ylänurkkaan eikä Pitkämäelle jäänyt mahdollisuuksia torjuntaan.
Tappara hallitsi osin ylivoimiensa ansiosta avauserän tapahtumia, mutta 20 peliminuutin jälkeen maalit olivat tasan 1-1.

Tappara sai hengen päälle kakkoserässä
Tappara siirtyi 2-1 johtoon toisen erän alussa Ilveksen harmittavan virheen seurauksena. Antti Hilden heitti kiekon punaviivan takaa päätyyn ja Ilves lähti vaihtamaan miehistöään luullen pelin menevän poikki pitkän kiekon takia. Jussi Markkasen pelisilmä oli kuitenkin kohdallaan, sillä hän pysäytti kiekon ennen päätyviivaa ja lähetti sen nopeasti kohti hyökkäyspäätyä. Tappara pääsi 3-1 ylivoimahyökkäykseen ja hoiti kiekon tästä varmasti maalin perukoille. Tero Lehterä antoi nappisyötön ja Johannes Alanen sai jatkaa kiekon tyhjään maaliin.

Tappara sai maalinsa jälkeen hetkeksi vahvan otteen pelistä, vaikka Tommi Miettisellä hyvä tasoituspaikka olikin heti maalia seuranneessa vaihdossa. Toman laukaus kimposi kuitenkin Tappara-mailasta korkeuksiin. Marko Mäkisen huitomisjäähy katkaisi kotijoukkueen hallinnan ajassa 25.57. Ilves ei saanut kuitenkaan mitään aikaiseksi kahden minuutin ylivoiman aikana. Ennen erän puoliväliä Raimo Helmisen johtama Ilveksen ykkösnyrkki loi hyvän myllytyksen Tapparan alueelle, mutta vedot kilpistyivät heittäytyneisiin tapparalaisiin. Hetkeä myöhemmin Jussi Tarvainen karvasi kiekon pois Ilveksen maalin takana ja tarjosi maalin eteen avopaikan Aleksandr Barkoville. Barkov veivaili aikansa Juha Pitkämäen nokan alla, mutta Ilveksen tämän kauden kakkoskassari veti lopulta pidemmän korren ja venytti hanskakätensä kiekon tielle.
Paria minuuttia myöhemmin Ilves ei enää takaiskumaalilta välttynyt, vaan Tappara karkasi kahden maalin johtoasemaan. Jani Nikko luisteli laiskasti päätyyn heitetyn kiekon perään ja näin Juha Pitkämäki meni purkamaan kiekkoa. Lätkä meni ränniä pitkin kuitenkin suoraan Jani Hassiselle ja maali oli uhkaavasti tyhjänä. Tapparalaiset siirtelivät vielä pariinkin otteeseen kiekkoa varmassa paikassa ja tilanne näytti jo kuivuvan kokoon. Timo Vertala sai kuitenkin vielä pyörähdyksen jälkeen käännettyä kiekon rystyltä kohti maalia ja limppu löysikin lopulta tiensä maaliviivan yli.

Tappara sai 3-1 maalin jälkeen entistä kovemman hurmoksen päälle ja Ilves oli seuraavien minuuttien aikana pahasti altavastaajana. Erän 17. minuutilla Jussi Tarvainen karkasi taas Ilveksen vaihtovirheen takia läpiajoon, mutta ratkaisuyritys painui selvästi yli maalin. 10 sekuntia myöhemmin Tarvaisella oli uusi tuhannen taalan tekopaikka maalin edessä. Tapparan kultakypärä haki nytkin samaa oikeaa ylänurkkaa, mutta tälläkään kertaa sihti ei ollut kohdallaan ja tilanne säilyi ennallaan.

Ilveksellä oli tilaisuus tulla peliin mukaan erän viimeisellä minuutilla, kun Tuukka Mäntylä oli pakotettu ottamaan rangaistuksen Ilveksen punnerrettua pelin maalin eteen. Jäljelläolevat 49 sekuntia Helmisen vitja myllytti komeaa ylivoimapeliä, mutta kaivattu kavennusmaali jäi puuttumaan. Toni Dahlman ja Vesa Viitakoski eivät nimittäin onnistuneet laittamaan avopaikoista kiekkoa pömpeliin.
Toinen erä sujui selvästi Tapparan komennossa ja eränumerot 2-0 kuvasivat hyvin pelitapahtumia. Päätöserään Ilves joutui lähtemään kahden maalin takaa-ajoasemasta.

Barkovin alivoimamaali ratkaisi ottelun
Ottelun lopullinen ratkaisu nähtiin heti kolmannen erän alussa. Antti Bruun ei saanut pidettyä Mikko Luoman purkukiekkoa hyökkäysaalueella ja Aleksandr Barkov kirmasi päätyä kohti menneen kiekon perään. Juha Pitkämäki spurttasi maalinsa suulta katkaisemaan tilannetta, mutta Barkov ehti kiekkoon ensin ja pääsi lopulta heittämään kiekon tyhjään maaliin. 4-1 maali oli viimeinen niitti ottelulle. Tappara tyytyi jatkossa lähinnä varmaan puolustuspeliin ja Ilves pääsi ajoittain jopa hallitsemaan kenttätapahtumia. Mitään todella vaarallisia maalipaikkoja ei kumpikaan joukkue kuitenkaan pitkään aikaan päässyt luomaan.

Kuutisen minuuttia ennen loppua Arto Kukin raudanluja lämäri oli yllättää Pitkämäen, mutta kiekko jäi kuin jäikin lopulta hänen suojiensa alle. Ajassa 55.14 Antti Hilden joutui jäähyaitioon ja sai kohta perään seuraa Ivan Majeskysta, joka sulki kiekon käteensä kesken tiukan maalinedustilanteen ja heitti limpun keskialueelle. Tapparan 5-3 ylivoima tuotti tulosta, kun Jussi Tarvainen kiskaisi kirvesrinnoille loppunumeroiksi jääneet 5-1 numerot.

Uutta matoa koukkuun
Tapparan selkeä voitto ei jättänyt sijaa selityksille. Tilanne ei kuitenkaan ole toivoton, sillä Ilves pystyy pelaamaan huomattavasti paremmin kuin tänään. Omat turhat virheet olivat syynä Tapparan toiseen, kolmanteen ja neljänteen maalin. Kurinalaisemmalla pelillä Ilves pystyy aivan varmasti haastamaan Tapparan. Väsymyksen myötä virheitä tosin saattaa tulla jatkossakin. Huomenna Ilves pelaa neljännen kovan ottelunsa viiden päivän sisään, joten pelaajien kuorma on melkoinen. Väsymys on kuitenkin saatava taustalle, sillä finaalipaikasta ei pääse joka vuosi taistelemaan. Joukkueen pitää nyt luottaa itseensä, sillä myös Tappara on kaadettavissa. Vastustajaa ei pidä heikoista ennakkoasetelmista huolimatta kunnioittaa liikaa, vaan kaikki pitää laittaa likoon.
Huomenna on siis vuorossa Ilveksen kotiottelu ja koska tänäänkään halli ei ollut aivan täynnä, lippuja huomiseksi on vielä varmasti jäljellä. Ilvesläisten pitää nyt herätä kannustamaan petolaumaa, sillä tänään katsomo oli luvattoman Tappara-valtainen.

Toni Hyytinen

Ilveksen pistepörssi


Ottelupöytäkirja

I erä

Maalit

9.42 Tapio Sammalkangas 1 (Jarno Peltonen 1) 0-1 yv.

17.33 Jussi Tarvainen (Tero Lehterä) 1-1 yv. sr.

Rangaistukset

1.35 Kimmo Vähä-Ruohola, Ilves 5+20 min. Korkea maila

7.57 Mikko Pukka, Tappara 2 min. Koukkaaminen

16.19 Tommi Miettinen, Ilves 2 min. Korkea maila

II erä

Maalit

22.16 Johannes Alanen (Lehterä, Miska Kangasniemi) 2-1

31.46 Timo Vertala (Janne Ojanen) 3-1

Rangaistukset

25.57 Marko Mäkinen, Tappara 2 min. Huitominen

39.11 Tuukka Mäntylä, Tappara 2 min. Koukkaaminen

III erä

Maalit

40.32 Aleksandr Barkov (Mikko Luoma) 4-1 av.

56.49 Tarvainen (Ojanen, Barkov) 5-1 yv.

Rangaistukset

55.14 Antti Hilden, Ilves 2 min. Väkivaltaisuus

56.06 Ivan Majesky, Ilves 2 min. Kiekon sulkeminen

Torjunnat

Jussi Markkanen, Tappara 8+3+10=21 torjuntaa (95.5 %)

Juha Pitkämäki, Ilves 13+11+5=29 torjuntaa (85.3 %)

Jäähyt

Tappara 3x2 min.

Ilves 3x2 min. ja Kimmo Vähä-Ruohola 5+20 min.

Yleisömäärä

7255 kpl

Palkitut

Expert: Jussi Tarvainen

Kolme tähteä: Jussi Tarvainen

Kaksi tähteä: Tero Lehterä

Yksi tähti: Aleksandr Barkov

Ilveksen kentälliset

I: Sammalkangas-Majesky, Nikander-Miettinen-Welling

II: Bruun-Nikko, Dahlman-Helminen-Viitakoski

III: Smith-Pettinen, Vähä-Ruohola-Peltonen-Hautamaa

IV: Koistinen, Paananen-Pajula-Salmelainen

Ilvekseltä poissa kokoonpanosta

Laamanen, Kuchyna, Tukio, Koskela

www.ilves.com