Ennakko
Pussinokat saapuvat kynittäviksi
Joulutauon jälkeisen liigaurakkansa kolmella vieraspelillä avannut Ilves saa tänään kotihallissaan vastaansa piristyneen liigajumbo Pelicansin. Ottelu on tupsukorville pakkovoiton paikka, sillä sen jälkeen ohjelma jatkuu taas kolmella pahalla vieraspelillä, joissa pisteiden saalistaminen on ennakkoon arvioituna äärimmäisen vaikeata. Ensimmäinen vieraspelitripla Tapparaa, Tepsiä ja Bluesia vastaan selvitettiin mukavaan piste per peli –tahtiin, ja vastaavaan pystyminen HPK:ta, Jokereita ja Kärppiä vastaan olisi loistosuoritus. Jotta seuraavaan matkatriplaan voitaisiin lähteä mahdollisimman paineettomasta asemasta, on tänään Hakametsään saapuva Pelicans kynittävä kahden sarjapinnan arvoisesti.
Pelikaaniparvessa miehistövaihdoksia
Lahtelaisjoukkue muokattiin syyskauden aikana varsin perusteellisesti uuteen uskoon. Lähtöpassit sai kauden aloittaneen vastuuvalmentajan lisäksi muutama pahasti alisuorittanut pelaaja, joista yksi – kanadalaiskolossi Shayne Toporowski – hyökkää tänään Ilves-paidassa alkukauden joukkuettaan vastaan. Pelicans ei kuitenkaan ole missään vaiheessa luovuttanut, vaan on aktiivisesti testannut ja hankkinut uusia pelaajia lähtijöiden tilalle. Miehistövaihdokset ovat selvästi piristäneet lahtelaisten peliä, eikä pelikaaniparvea voi pitää minään heittopussina, joka olisi voitettavissa vasemmalla kädellä ja virkamiesasenteellakin. Nyky-Pelicans pystyy pistämään minkä tahansa liigaporukan koville, eikä Ilveskään voi tänään odottaa helppoa iltapuhdetta.
Pelicansin ykkösketju pelaa tätä nykyä muodossa Saarinen-Keinänen-Kauppila. Kultakypärä Jari Kauppilan istuttaminen Toni Saarisen ja Jani Keinäsen muodostaman serkusparin toiselle laidalle on ollut joukkueen valmennusjohdolta onnistunut veto, sillä kolmikko on viimeisissä viidessä ottelussa kerännyt yhteensä yhdeksän tehopistettä. Ruotsista Lahteen palannut taitava sentteri Toni Koivunen on säestänyt ykkösvitjaa tehokkaasti, ja hänen ympärilleen onkin saatu rakennettua toinen hyvän liigatason hyökkäyskolmikko. Joukkueen muihin mielenkiintoisiin hyökkääjiin kuuluvat Mestiksen viime kauden pisteykkönen, Tapparassakin kokeella käynyt Miikka Jäske, sekä Kärpissä vähälle peliajalle jäänyt Lasse Jämsen, joka on Lahdessa pääsemässä taas parin kauden takaiseen vireeseensä.
Turkoosipaitojen puolustus ei häikäise tähtiloistolla, mutta pikku hiljaa sekin on saatu hitsattua sen verran yhtenäiseksi, että joukkueen maalivahdit uskaltavat saapua töihin vapisematta kauhusta jo pukukopin ovea aukaistessaan. Kovaotteinen Santeri Heiskanen on tuonut takalinjoille lisää jämäkkyyttä, ja isokokoinen tshekki Radek Philipp on pystynyt parantamaan peliään syksyn hapuilun jälkeen. Nuori Toni Kiren on luottopuolustaja Tero Paappasen poissaollessa pystynyt yllättävän kypsiin esityksiin, joilla pakkilupaus on vallannut paikan Pelicansin kokoonpanosta. Jermu Pisto ja Jussi-Antti Reimari vastaavat maalinedustan perusluutimisesta.
Ilves niskan päällä edellisissa kohtaamisissa
Tupsukorvat ja pussinokat ovat kohdanneet toisensa jo kolmesti tällä kaudella. Ensimmäinen kohtaaminen päättyi Hakametsässä sekavien vaiheiden jälkeen 4-4 –tasapeliin. Ilves-puolustus oli reikäinen kuin sveitsiläisjuusto, mutta Marko Luomalan, Antti Miettisen, Cory Murphyn ja Radim Kucharczykin osumilla kotijoukkue oli lähellä voittaa ottelun. Martin Cech kuitenkin tasoitti pelin viimeisellä minuutilla Pelicansin pelatessa ilman maalivahtia. Lokakuun välisarjapelissä Ilves puolusti tarkasti ja iski vastahyökkäyksistä mukavan 4-1 –voiton. Tupsukorvien maalareina toimivat taas Luomala ja Miettinen ja heidän lisäkseen Erkki Rajamäki sekä Ville Leino. Marraskuun lopussa Ilves haki Lahdesta nihkeän 3-2 –voiton Toni Dahlmanin upealla jatkoaikamaalilla. Muista vierasosumista vastasivat Vesa Viitakoski ja Cory Murphy.
Seuraa heitä!
Shayne Toporowski, Ilves.
Väkivahvan kanukkijätin koeaika jatkuu ottelulla miehen alkukauden joukkuetta vastaan. Espoossa Toporowski väläytteli ajoittain, mutta kokonaisuutena esitys oli vielä melko vaisu. Ilves toivoo voimalaiturilta suoraviivaisia otteita hyökkäyspäässä. Topperin on paineltava suorinta tietä vastustajan maalin eteen ja pysyttävä siellä. Kaikki tielle sattuvat esteet on kaadettava tai ylitettävä, eikä irtokiekoista taisteltaessa saa antaa armoa. Vaclav Sykora käytti Espoossa Shayneä paljon myös aloituksissa, joita kokenut ja kovaluinen taistelija napsikin omille hyvällä prosentilla. Tänään jo tehopisteille?
Radek Philipp, Pelicans.
Puhelinkopin kokoinen tshekkipakki muodostaa mielenkiintoisen taisteluparin Toporowskin kanssa. Kun tämä kaksikko osuu samaan aikaan kentälle, mikä tapahtunee tänään varsin usein, on odotettavissa raakaa vääntöä tilan herruudesta. Philipp pelaa kovaa ja osaa käyttää mailaansa ilkeästi. Erkki Rajamäen ja Timo Peltomaan poissa ollessa painiminen maalin edessä Philippiä, Reimaria ja kumppaneita vastaan jää Toporowskin ja Vesa Viitakosken hommaksi. Määrääkö Pelicansin maalinedustalla tshekkipäällikkö, vai pystyykö Ilves iskemään osumia lähietäisyydeltä?
Mikko Rainio
^^ Ylös
|
|
|