Arkiston etusivulle

Poika Kotiin Oy

 

 

 

Arkiston etusivulle

 Haastattelu 1.10.2003: Timo Koskela

 

Timo Koskela, Herning, mitä kuuluu?

- Kiitos kysymästä, ihan hyvää kuuluu, ollaan aloitettu sarja kahdella voitolla.

Miten olet viihtynyt Tanskassa?

- Olen kyllä viihtynyt erinomaisesti, kaupungissa on kaikki mitä tarvitsee ja seura on hoitanut velvoitteensa todella hyvin.

Harva suomalainen kiekkoa seuraava ihminen tietää kovinkaan paljoa Tanskan pääsarjasta. Monella on varmasti mielikuva jäähdyttelysarjasta, joka muistuttaa lähinnä puulaakisarjaa. Asiahan ei näin ole, minkä viime kaudella Herningissä pelanneen Mikko Suvannon hyvät otteet Ilveksessä kertovat. Millainen on Tanskan pääsarja? Millaiset olosuhteet, ammattimaisuus, pelaajien taso? Miten esimerkiksi Herning pärjäisi Suomensarjoissa?

- Uskoisin, että taso on parempi mitä moni kuvittelee. Mielestäni Tanskan liigassa on kaksi seuraa joiden toiminta ja ammattimaisuus on edellä muita, Herning ja Odense. Molemmissa seuroissa lähes kaikki pelaajat ovat ammattilaisia. Toisaalta on taas useampia seuroja, joissa pelaajat käyvät normaalisti töissä. On mahdoton sanoa, miten Herning pärjäisi Suomessa, mutta uskoisin tason olevan parempi kuin Mestiksessä, ainakin kärjen osalta.

Siirryit Ilvekseen Petr Tenkratin kaupan yhteydessä tammikuussa 2000. Miten kaikki tapahtui ja oliko siirto Piteåsta Ilvekseen mieluinen?

- Mulla oli Allsvenskan-sopimuksessa pykälä, joka mahdollisti siirtymisen Suomen tai Ruotsin pääsarjaan. Ilves otti yhteyttä ja olin heti valmis, olin todella innoissani mahdollisuudesta pelata SM-liigaa.

Loppukausi meni kohdaltasi kohtuullisen hyvin ja sait sopimuksen myös seuraavaksi kaudeksi. Seuraava kausi, 2000–2001, oli koko joukkueelta melkoisen hyvä. Itse saalistit runkosarjassa pinnat 6+5=11. Miten kausi meni henkilökohtaisella tasolla?

- Kausi meni omalta osalta aika kaksijakoisesti. Ennen joulua pelasin surkeasti, mutta joulun jälkeen meillä oli toimiva ketju Miettisen Toman ja Salmelaisen Tonyn kanssa. Taisin tehdä kaikki pisteeni vasta joulun jälkeen…

Pudotuspeleissä vastaan asettui ensin legendaarisessa puolivälieräsarjassa HIFK, välierissä Tappara ja voitokkaassa pronssipelissä Kärpät. Millaisia muistoja noista peleistä on jäänyt?

- Kyllähän siitä kaudesta on jäänyt uskomattomat muistot. Pelattiin joukkueena hyvin ja pronssimitalit oli palkinto, jonka kaikki varmasti muistavat.

Jos ja jos. Mitä näin jälkeenpäin luulet, olisiko teillä ollut levänneenä mahdollisuus horjuttaa Tapparaa?

- Vaikea tietysti sanoa, mutta kyllä se on kai pakko myöntää, että Tappara oli parempi ja ansaitsi paikkansa finaalissa.

Mikä siitä pronssijoukkueesta teki niin äärettömän vahvan joukkueen, nimenomaan JOUKKUEEN?

- Aina puhutaan, että on hyvä asia, kun on kilpailua pelipaikoista. Toisaalta taas esimerkiksi se pronssikauden joukkue oli todella yhtenäinen, kun pelaajarinki ei ollutkaan niin iso. Mitä enemmän on ylimääräisiä pelaajia, sitä enemmän se syö joukkuehenkeä ja samalla lisää niin sanottua selkään puukottamista. Kun joukkue on kiinteä niin kaikki pelaavat joukkueelle ja usein menestys on hyvä, kuten meillä silloin pronssikaudella.

Seuraava kausi oli itselläsi kai melko vaikea? Tammikuussa kävit ensi Ässien testissä ennen siirtymistä Tanskaan. Miten siirto Herningiin tapahtui ja oliko siirto tuolloin mieluinen?

- Totta. Kyseinen kausi oli kyllä ylivoimaisesti vaikein kausi itsellä mitä on koskaan ollut. Pelasin huonosti ne vähät minuutit, jotka valmennus mulle peliaikaa antoi. En ollut pelannut juuri lainkaan ennen joulua ja halusin kuitenkin pelata loppukauden, joten mun piti siirtyä muualle hakemaan peliaikaa. Herning tuli kuvioon ihan loppumetreillä, päästiin nopeasti sopimukseen ja olen ollut tosi tyytyväinen kaikkiin asioihin täällä. Senpä takia tein viime keväänä kahden vuoden jatkosopimuksen Herningin kanssa.

Kaiken kaikkiaan millaiset muistot Ilveksen ajoista sinulle jäi? Seuraatko Ilveksen otteita edelleen, vai onko se vain yksi joukkue muiden joukossa?

- Kyllä se oli aika huikeeta aikaa mitä Ilveksessä pelasin, mulla on pelkästään myönteisiä muistoja siitä ajasta. Ainut mikä jäi vähän kaivelemaan on se, että tiesin ja tiedän edelleen pystyväni pelaamaan paljon paremmin kuin mitä pelasin loppuvaiheessa Ilveksessä. Seuraan kyllä Ipan pelejä tarkasti, mulla näkyy satelliitin kautta Suomen televisio.

Lisaksi puhun viikoittain jonkun pelaajan kanssa, joten olen aika hyvin perillä miten Ilveksellä menee.

Miten paljon seuraat suomalaista jääkiekkoa nykyään ja miten?

- Seuraan Suomen pelejä päivittäin netistä, teksti-tv:sta ja satelliitin kautta tulee tosiaan torstaisin ja sunnuntaisin täälläkin Hockey Night.

Ketkä henkilöt, pelaajat tai valmentajat, ovat tehneet sinuun suurimman vaikutuksen?

- Kyllä noita vaikutuksen tehneitä on tosi paljon, mutta päällimmäisenä on ainakin Raipe, Miettisen Antti ja Peltolan Mikko, kaikki kolme muutenkin kuin pelkästään pelillisesti. Kaksikko Summanen - Westerlund valmensi mua aikanaan 18-vuotiaiden maajoukkueessa, eikä ole sattumaa, että sen parivaljakon joukkueet ovat tottuneet menestymään. Ja kyllä Ilveksen huoltoporukka on tehnyt lähtemättömän vaikutuksen, se työmäärä on uskomaton mitä he tekevät auttaakseen pelaajia.

Suvannon Mikko kiinnostaa tietysti paljonkin täällä. Mitkä ovat Mikon vahvuudet kiekkoilijana ja millainen tyyppi hän on kentän ulkopuolella?

- Mun mielestä Mikko maalintekijä, mutta kuitenkin monipuolinen kaveri joka pystyy pelaamaan niin keskellä kuin laidassakin, sekä yli- että alivoimaa.. Kopissa ”Suva” ei ole mikään suupaltti, enemmänkin hiljainen olemukseltaan. Ainakin täällä Tanskassa Mikko oli todella pidetty pelaaja joukkueessa. Kentän ulkopuolella rauhallinen kaveri, joka ajattelee ennen kuin tekee, ymmärtänyt hyvin koulutuksen tärkeyden. Todella fiksu kaveri, joka ei tuo itseään liikaa esille. Ainakin ennen kestänyt kehutkin!

Millaiset suunnitelmat sinulla on peliuran jatkosta? Mikko Suvanto on nyt täällä näyttänyt että Tanskan liigastakin voi hypätä SM-liigaan ja pelata hyvällä menestyksellä. Onko tavoite edelleen SM-liiga?

- Mulla loppuu sopimus kauden 2004–2005 jälkeen, joten mietitään sitten missä pelataan. Mutta tottakai SM-liiga kiinnostaa. Ei mulle ole tullut yllätyksenä "Suvan" hyvät pelit, tiedän Mikon pystyvän pelaamaan isossakin roolissa Ilveksessä.

Kiitokset ajastasi. Terveisiä Tampereelle?

- Terveiset kaikille ilvesläisille ja Suomen parhaalle huoltoporukalle (Laukkanen, Jansson ja Eloranta)! Tiedoksi vielä: Monivetoon saa ilmaiset vinkit puhelimitse!

Timo Koskelan pelaajatiedot:

Pelipaikka: hyökkääjä
Mailakäsi: vasen
Syntymäaika ja -paikka: 23.1.1979, Tampere
Pituus: 181 cm
Paino: 82 kg
Tilastot Ilves-vuosilta:
        Runkosarja
1999-00 Ilves Tampere SML 19 3+2= 5 29 min
2000-01 Ilves Tampere SML 51 6+5=11 20 min
2001-02 Ilves Tampere SML 15 0+1= 1 10 min

        Playoffs
1999-00 Ilves Tampere SML 3 0+0=0 2 min 
2000-01 Ilves Tampere SML 6 0+0=0 0 min

Haastattelu: Mika Rosenberg
Kuvat: www.bluefox.dk

 

 

 

^^ Ylös 

 

 

 © Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1999-2004

Toimitus | Arkisto | Palaute