Arkiston etusivulle

Poika Kotiin Oy

 

 

 

Arkiston etusivulle

 Otteluraportti: KooKoo - Ilves 1-5 (1-0, 0-1, 0-4)

 
KooKoo kumoon kauden avausottelussa

(06.08.2003) Huomattavasta miehistövajauksesta kärsinyt Ilves avasi harjoituspelikautensa eilen Kouvolassa Mestiksen aateliin kuuluvan KooKoon vieraana. Innokkaasti liigajoukkuetta haastamaan lähtenyt kotiyhdistelmä piti tupsukorvia pinteessä kaksi erää, mutta taipui lopulta parempikuntoisen ja vahvemman vierailijan saatua kuvionsa kuntoon. Mitään huippuviihdettä Ilves ei esittänyt, mutta ajankohtaan ja käytössä olleeseen kokoonpanoon nähden kelpo kesäkiekkoa kuitenkin. Illan kruunasi muutama todella kaunis Ilves-maali.

11 pelaajaa jäi Tampereelle

Ilveksen kokoonpanosta puuttuivat hyökkääjät Marek Vorel, Vesa Viitakoski, Ville Snellman, Raimo Helminen, Timo Peltomaa, Antti-Jussi Miettinen ja Ville Leino sekä puolustajat Martin Hlavacka, Jukka Laamanen ja Joonas Rönnberg. Myös maalivahti Tuomas Nissinen oli jäänyt Tampereelle. Valmennusjohto oli rakentanut otteluun seuraavanlaiset viisikot:

Marko Luomala - Ossi Pellinen - Radim Kucharczyk
Teemu Jääskeläinen - Cory Murphy

Erkki Rajamäki - Jesse Niinimäki - Jarno Niinimäki
Henri Laurila - Ville Koistinen

Mikko Suvanto - Mika Niemi - Tommi Jäminki
Tomi Källarsson - Ismo Sirén

Ilves-maalia vartioi Juha Pitkämäki ja vaihtoaition luukkua availi Krister Antila.

Ottelun alussa Ilves painoi kovalla yrityksellä pelin KooKoon puolustusalueelle, taklasi paljon ja pystyi luomaan pari puolittaista maalipaikkaa, mutta syötöistä ja laukauksista puuttui tarkkuutta. Kotijoukkueen maalilla pelannut juniori Tuukka Matilainen torjui varmaeleisesti.

Pitkämäkikin joutui venymään kertaalleen huipputorjuntaan ennen kuin ottelun avausmaali näki päivänvalon. Kotijoukkueen Teemu Timoskainen sutaisi aloitusvoiton jälkeen oman laukauksensa reboundin sisään Jääskeläisen ja Murphyn seuratessa lähietäisyydeltä.

Ensimmäisen erän loppu kului KooKoo-painotteisesti Ilveksen hakiessa kuvioitaan kuntoon ja keskittyessä fyysiseen pelaamiseen, jota pyritäänkin toteuttamaan selvästi kovempana kuin parina aikaisempana kautena. Vierasjoukkueen pelaajista esiintyivät avausperiodissa edukseen hyvin torjunut Pitkämäki, rajusti taistellut Erkki Rajamäki ja laadukkaaseen kiekolliseen peliin pystynyt Ismo Sirén.

Toinen erä sekavaa sähellystä

Ilves iski toisen erän alkuun tasoituksen ylivoimalla, kun Cory Murphy nosti Teemu Jääskeläisen siniviivalämärin jälkeisen paluukiekon tyylikkäästi takatolpalta maalin ylänurkkaan. Murphyn sulava liike, hyvä pelisilmä ja näppärä kiekonkäsittely alkoivat toisessa erässä näkyä, ja loppupelin ajan mies kuuluikin mustapaitojen ehdottomaan parhaimmistoon.

Ottelun tuominneen Teemu Kaukosen pilli oli varsin herkässä, ja niinpä peli näytti välillä menevän pelkäksi erikoistilanneharjoitteluksi. Ilveksen alivoima toimi mallikkaasti: pelaajat tekivät hyvää häirintätyötä ja irtokiekot toimitettiin vastustajan kenttäpäätyyn varmoilla, kovilla purkulaukauksilla.

Ilves osoitti tasoeron päätöserässä

KooKoon pelaajilta alkoi liike loppua jo toisen erän jälkimmäisellä puolikkaalla, kun taas Ilveksen kolme viisikkoa alkoivat saada putkiaan kulkemaan sitä paremmin, mitä pitemmälle ottelu eteni. Kamppailu- ja vääntötilanteissa kotijoukkue oli koko ajan helisemässä ja jäi päätöserässä suorastaan jalkoihin.

Heti kolmannen erän alussa Ismo Sirén sijoitti kiekon ylivoimalla komeasti KooKoo-maalin takayläkulmaan päästyään Tomi Källarssonin ja Mika Niemen esityöstä nokikkain Matilaisen kanssa. Johtomaalinsa jälkeen Ilves vei ja väsynyt kotijoukkue vikisi.

Päätöserän puolessa välissä nähtiin pienimuotoinen Ilves-ilotulitus, kun tupsukorvat tyylittelivät kolme osumaa alle kahdessa minuutissa. Mikko Suvanto survoi Niemen laukauksen reboundin verkon perille, ensimmäistä miesten otteluaan pelannut lupaava Ossi Pellinen maalasi Radim Kucharczykin ja Marko Luomalan taiteellisesta esityöstä, ja Ville Koistinen ohjasi Jesse Niinimäen unelmasyötön takatolpalta tyhjiin.

Kauden avaus jätti hyvän maun

Kauden ensimmäiseltä harjoitusottelulta ei voida odottaa ihmeellistä pelillistä antia - varsinkaan, jos kokoonpanosta puuttuu kymmenkunta vakiopelaajaa. Pelissä oli kuitenkin ajoittain mukavasti vauhtia, minkä lisäksi vääntöä ja yritystä riitti kiitettävästi. Kotijoukkue KooKoo voi olla esitykseensä melko tyytyväinen, sillä se pystyi haastamaan Ilveksen pirteästi kahden ensimmäisen erän aikana.

Ilves ei ole vielä harjoitellut sekuntiakaan ylivoimapeliä, mikä kyllä näkyi eilen. Ylivoima meni liian usein seisoskeluksi yhden miehen leipoessa kiekkoa lavassaan ja muiden katsellessa ja odotellessa paikoillaan. Puolustuspelissä tuli muutamia pahoja merkkausvirheitä, eikä oman maalin edellä oltu hereillä. Jatkossa odotan näkeväni Ilves-pakeilta huomattavasti aktiivisempaa maalinedustan siivoamista.

Yksilöistä muita ylemmäs nousivat hienon ottelun pelannut maalivahti Pitkämäki, puolustuksen liideriksi noussut Murphy, varmaa peruspelaamista esittänyt Källarsson, aktiivisesti pelannut mutta maalipaikkoja tuhlaillut Niemi, rajusti ryskännyt Rajamäki ja kolmannessa erässä kiekollista taitoaan esitellyt Pellinen. KooKoon - ja ehkä koko ottelun - ykköspelaaja oli loistava nuori laituri Ossi Louhivaara, jolla on todella valoisa tulevaisuus edessään. NHL-varauksenkin tänä kesänä saanut isokokoinen ja nopea taituri pelaa alkavan kauden vielä Mestiksessä, vaikka lähes jokainen liigaseura osoitti keväällä kiinnostusta häntä kohtaan.

Ville Snellmanin poissaolo johtui ikävästä aivotärähdyksestä, jonka mies sai törmättyään harjoituksissa yhteen Jyrki Lumpeen kanssa. A-J Miettisellä on pieni nivusvaiva ja Marek Vorelilla silmätulehdus.

Mikko Rainio

 

 

 

 

^^ Ylös 

 

Ottelupöytäkirja

I erä

Maalit

4.12 Teemu Timoskainen 1-0 

Rangaistukset

7.48 Ismo Siren, Ilves 2 min kiinnipitäminen  

10.47 Teemu Timoskainen, KooKoo 2 min estäminen  

11.59 Tommi Jäminki, Ilves 2 min korkea maila  

15.21 Harri Tikkanen, KooKoo 2 min kampitus  

16.07 Jussi Laine, KooKoo 2 min huitominen 

19.13 Jarno Niinimäki, Ilves 2 min laitataklaus 

II erä

Maalit

24.15 Cory Murphy (Teemu Jääskeläinen) 1-1 yv 

Rangaistukset

23.08 Jussi Laine, KooKoo 2 min mailasta kiinnipitäminen 

28.19 Tatu Kattelus, KooKoo 2 min estäminen 

33.34 Cory Murphy, Ilves 2 min huitominen  

39.32 Marko Luomala, Ilves 10 min käytösrangaistus  

40.00 Jarno Niinimäki, Ilves 2 min kampitus 

III erä

Maalit

44.36 Ismo Siren (Tomi Källarsson, Mika Niemi) 1-2 yv  

49.32 Mikko Suvanto (Mika Niemi) 1-3 

50.25 Ossi Pellinen (Radim Kucharczyk, Marko Luomala) 1-4 

51.14 Ville Koistinen (Jesse Niinimäki, Henri Laurila) 1-5 

Rangaistukset

43.38 joukkuerangaistus, KooKoo 2 min liian monta pelaajaa jäällä (kärsi Jani Heikari) 

44.58 Erkki Rajamäki, Ilves 2 min väkivaltaisuus 

51.51 Mikko Suvanto, Ilves 2 min väkivaltaisuus 

56.54 Mika Niemi, Ilves 2 min korkea maila 

Torjunnat

Tuukka Matilainen, KooKoo 13+7+14=34 

Juha Pitkämäki, Ilves 15+14+10=39 

Jäähyt

KooKoo 6 x 2 min 

Ilves 8 x 2 min + 1 x 10 min 

Ilveksen kentälliset

Luomala-Pellinen-Kucharczyk 

Jääskeläinen-Murphy 

Rajamäki-Je.Niinimäki-Ja.Niinimäki 

Laurila-Koistinen 

Jäminki-Niemi-Suvanto 

Källarsson-Sirén 

 


Tilastot

 

 

 

 

 © Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1999-2004

Toimitus | Arkisto | Palaute