Arkiston etusivulle

Poika Kotiin Oy

 

 

 

Arkiston etusivulle

Otteluraportti: JYP-Ilves 3-0 (1-0, 1-0, 1-0)

 

Ei tuliaisia Hippokselta

(04.12.2003) Tiistaina makean kotivoiton Jokereista napannut Ilves eksyi ainakin yhdeksi päiväksi tappioiden tielle, kun JYP oli kotihallissaan Hippoksella parempi maalein 3-0. Ilveksellä oli omat paikkansa etenkin sen hallitsemassa toisessa erässä, mutta hyvän pelin kotijoukkueen maalilla pelannut Tero Leinonen oli ohittamaton.

Mikkonen 1-0

Kotijoukkue JYP aloitti illan liigamittelön huomattavasti vierailijaansa sähäkämmin ja painoi pelin kerta toisensa jälkeen väkisin Ilveksen puolustusalueelle. Etenkin kolmikko Mikkonen – Drouin – Sillgren oli vahvassa vedossa, miltei jokaisessa avauserän vaihdossaan ketju järjesti paineen Tuomas Nissisen vartioimalle maalille. Ensimmäiset 8 minuuttia oli melko täydellistä kotijoukkueen hallintaa, mutta kun hallinta ei tuottanut tulosta, pääsi Ilves hiljalleen paremmin mukaan peliin. Luistin alkoi alkutahmeuden jälkeen kulkea hieman paremmin ja painetta saatiin luotua myös kotijoukkueen maalille.

Ilveksen liikkeen parantuminen ei suoranaisia huippupaikkoja kuitenkaan luonut, sen sijaan nähtiin melkoinen määrä alkukaudesta tuttua tehotonta ja voimia vievää kulmapelaamista, joka ei tänään(kään) tuottanut kunnollisia maalipaikkoja. Ilves pääsi kohentuneen liikkeensä ansiosta koettamaan kerran ylivoimaakin, mutta Tuomo Jääskeläisen koukkausjäähyn aikana ei vierasjoukkue mainetekoihin kyennyt.

Ottelun avausmaalia saatiin odotella aina avauserän viimeiselle minuutille. Ilveksen Timo Peltomaa otti kaksi ja puoli minuuttia ennen erän päätöstä jäähyn kiinnipitämisestä, ja JYP pääsi pyörittämään pakkopeliä. Pitkään näytti, ettei mukavasti pyörinyt ylivoima tuo tulosta, kunnes ajassa 19.08 Tuomas Mikkonen vei kotijoukkueen ansaittuun johtoon Jyri Marttisen loistavasta syötöstä. Maalin toiseksi syöttäjäksi merkattiin Harri Sillgren. Ensimmäiselle erätauolle siis kotijoukkueen yhden maalin johtoasemasta.

Immonen 2-0

Jos oli ensimmäinen erä kotijoukkueen hallintaa, ei samaa voida sanoa ottelun toisesta erästä. Ilves aloitti tällä kertaa pelaamisen heti kiekon pudottua jäähän ja piti paketin koossa miltei koko erän. Putki liikkui ja painetta saatiin luota jatkuvasti JYP-päätyyn. Liian usein painostus tosin tapahtui kaukalon kulmissa, joista maalinteko on melko vaikeaa kaikille muille kuin Robert Burakowskylle. Joka tapauksessa Ilves paransi otettaan toiseen erään ja pelasi ryhdikkään 20 minuuttisen. Tai ainakin melkein…

Vierasjoukkueen parhaat maalipaikat siunaantuivat Marek Vorelille ja Radim Kucharczykille. Ville Snellmanin mallikkaasta esityöstä Vorelin napakka laukaus kilpistyi vasta maalin pystytolppaan, eikä tuuri vieläkään kääntynyt tshekkisentterin hyväksi. Radim Kucharczyk taasen pääsi laukomaan Mikko Suvannon hyvästä syötöstä, mutta hieman epäonnistuneesti lähteneen laukauksen Tero Leinonen nappasi lopulta vaivattomasti hanskaansa.

Toinen erä näytti jo päättyvän maalittomana, mutta kotijoukkue rankaisi vielä sekunti ennen erän loppua Henri Laurilan lapsellisesta virheestä. Todella löysästi tilanteeseen mennyt Laurila menetti kiekon omalla hyökkäyssinisellä, ja JYP karkasi ylivoimahyökkäykseen. Jari Korhosen ja Antti Virtasen syötöistä liigan senttereiden tähtikaartiin kuluvalla kaudella noussut Jarkko Immonen vei kotijoukkueen 2-0-johtoon. Ihan varmoja kuulohavaintoja allekirjoittaneella ei ole, mutta melko selkeästi Hippoksella oli kuultavissa Ilveksen selkärangan rusahtaneen ilkeästi Immosen laukauksen painuessa verkon perukoille. Hyvällä sykkeellä hankittu lievä yliote menetettiin kerta heitolla typerän virheen seurauksena ja toiselle erätauolle mentiin näin ollen kotijoukkueen kahden maalin johtoasemassa.

Drouin 3-0

Päätöserän alku ei Ilvekselle liikoja lupaillut eikä ollut syytäkään. Jarkko Immosen maalin toisen erän lopussa lopetti pelin käytännössä siihen paikkaan. Ilves ei löytänyt kolmanteen erään enää uutta vaihdetta vaan tyytyi katselemaan, mitä kotijoukkue jäällä kykenee tekemään. JYP jäädytti peliä, eikä Ilveksellä ollut oikeastaan ainuttakaan kunnollista maalipaikkaa koko kolmannen erän aikana. Kotijoukkue taas loi painetta jatkuvasti Ilves-päätyyn ja Ilves-vahti Tuomas Nissiselle kirjattiin päätöserässä peräti 18 torjuntaa.

Aivan jokaisen kiekon eteen Nisse ei kuitenkaan ehtinyt, vaan kolmannessakin erässä nähtiin yksi maali. Tuomas Mikkosen B-pisteiden välistä laukoman laukauksen Nisse vielä torjui, mutta Pierre Claude Drouinin paluukiekon lakaisua verkon perukoille kuopiolaislähtöinen veräjänvartija ei enää kyennyt estämään. Näin JYP kolmen maalin johtoon, jonka se piti ottelun päätökseen asti.

SaiPa vastassa perjantaina

Taaskaan tappiota ei ole aikaa eikä edes syytä liikoja murehtia, sillä jo huomenna perjantaina Hakemetsään saapuu vieraaksi idän ihme, Saimaan Pallo Lappeenrannasta. SaiPa huilasi torstaina, joten vaisua kautta pelaava Sputnik-miehistö pääsee tuorein jaloin Ilveksen kimppuun. Miten erilainen ohjelma näkyy jäällä, se nähdään huomenna.

Taas unessa alussa

Jarmo Jamalainen oli taas huulet pyöreänä joukkueen heikosta valmiudesta otteluun lähdettäessä. – Kaikki tehtiin taas oikein viimeisen päälle. Otettiin tiistain jälkeen vähän rennommin ja kerättiin energiaa. Siitä huolimatta porukka oli pahasti unessa avauserässä, ihmetteli Immu.

Vaikka Ilves hallitsikin toista erää, niin tärkeän maalin teki JYP harmittavasti erän viimeisellä sekunnilla. – Siinä tapahtui pieni virhe ja viimeisen sekunnin maali kyllä söi eväät meiltä. Kolmanteen erään ei saatu minkäänlaista sykettä ja 3-0:n jälkeen turhautuneisuus sitten purkautui jäähynä.

Immu uskoo, että huomenna SaiPaa vastaan on toinen meininki. – Tuskin tämän illan jälkeen tarvitsee ketään herätellä. On kyllä myönnettävä sekin, että JYP pelasi oman maalinedustan tänään erittäin hyvin. Ei me oikein päästy missään vaiheessa sinne kunnolla. Meillä vain jätkät eivät opi sitä, että tässä liigassa me emme voita yhtään peliä puolinaisella asenteella, harmitteli Immu.

Otteluraportti: Mika Rosenberg
Valmentajakommentit: Tarkki Hurskainen
 

 

 

 

^^ Ylös 

Ottelupöytäkirja

I erä
Maalit
19.08 Tuomas Mikkonen (Jyri Marttinen, Harri Sillgren) 1-0
Rangaistukset
12.28 JYP Tuomo Jääskeläinen Koukkaaminen 2min
17.35 Ilves Timo Peltomaa Kiinnipitäminen 2min
II erä
Maalit
39.59 Jarkko Immonen (Antti Virtanen, Jari Korhonen) 2-0 sr
Rangaistukset
24.33 JYP Tuomo Jääskeläinen Kyynärpäätaklaus 2min
24.55 Ilves Cory Murphy Estäminen 2min
III erä
Maalit
44.48 Pierre Claude Drouin (Tuomas Mikkonen) 3-0
Rangaistukset
40.59 Ilves Vesa Viitakoski Kiinnipitäminen 2min
50.27 JYP Pierre Claude Drouin Poikittainen maila 2min
51.58 Ilves Timo Peltomaa Korkea maila 2min
51.58 Ilves Timo Peltomaa Käytösrangaistus 10min
55.35 Ilves Jukka Laamanen Koukkaaminen 2min
57.28 Ilves Joonas Rönnberg Väkivaltaisuus 2min
57.45 Ilves Henri Laurila Poikittainen maila 2min
Maalivahdit
Tero Leinonen, JYP 8+11+4=23
Tuomas Nissinen, Ilves 13+10+18=41
Jäähyt
JYP 3 x 2 min
Ilves 7 x 2 min + 1 x 10 min
Aikalisät
JYP 57.45
Tuomaristo
Juha Pajunen, päätuomari
Jussi Terho, linjatuomari
Kim Åberg, linjatuomari
Yleisömäärä
3382
Palkitut
Kolme tähteä: Jarkko Immonen, JYP
Kaksi tähteä: Tuomas Mikkonen, JYP
Yksi tähti: Tero Leinonen, JYP
Expert-pelaaja: Jarkko Immonen, JYP
Ottelun Vakuuttaja: Jarkko Immonen, JYP
Ilveksen kentälliset
Viitakoski-Helminen-Dahlman
Koistinen-Murphy
Rajamäki-Leino-Peltomaa
Laurila-Laamanen
Luomala-Vorel-Snellman
Sirén-Hlavacka
Miettinen-Suvanto-Kucharczyk, Jäminki
Rönnberg
 

 

Tilastot

Ilves
SM-liigan playoffs:

- HIFK-Ilves (13.3.04)

- Ilves-HIFK (15.3.04)

- HIFK-Ilves (17.3.04)

- Ilves-HIFK (19.3.04)

- HIFK-Ilves (21.3.04)

- Ilves-HIFK (23.3.04)

- HIFK-Ilves (25.3.04)

SM-liigan runkosarja:

- Tappara-Ilves (12.9.03)

- Ilves-SaiPa (13.9.03)

- Ilves-Ässät (19.9.03)

- Blues-Ilves (24.9.03)

- Ilves-Pelicans (25.9.03)

- HPK-Ilves (27.9.03)

- Ilves-Lukko (30.9.03)

- Kärpät-Ilves (2.10.03)

- TPS-Ilves (4.10.03)

- Ilves-HIFK (9.10.03)

- Jokerit-Ilves (11.10.03)

- Ilves-JYP (14.10.03)

- Ilves-Tappara (16.10.03)

- Pelicans-Ilves (18.10.03)

- Ilves-HPK (23.10.03)

- Tappara-Ilves (24.10.03)

- SaiPa-Ilves (30.10.03)

- Ilves-TPS (1.11.03)

- HIFK-Ilves (11.11.03)

- Ässät-Ilves (15.11.03)

- Ilves-Tappara (16.11.03)

- Ilves-Blues (18.11.03)

- Pelicans-Ilves (20.11.03)

- Ilves-HPK (22.11.03)

- Lukko-Ilves (28.11.03)

- Ilves-Kärpät (29.11.03)

- Ilves-Jokerit (2.12.03)

- JYP-Ilves (4.12.03)

- Ilves-SaiPa (5.12.03)

- Ilves-HIFK (13.12.03)

- Ilves-Ässät (16.12.03)

- Tappara-Ilves (27.12.03)

- TPS-Ilves (28.12.03)

- Blues-Ilves (30.12.03)

- Ilves-Pelicans (3.1.04)

- HPK-Ilves (6.1.04)

- Kärpät-Ilves (10.1.04)

- Jokerit-Ilves (13.1.04)

- Ilves-JYP (15.1.04)

- Ilves-Tappara (17.1.04)

- HPK-Ilves (20.1.04)

- Ilves-Pelicans (22.1.04)

- Tappara-Ilves (27.1.04)

- Ilves-Lukko (29.1.04)

- SaiPa-Ilves (31.1.04)

- Ässät-Ilves (12.2.04)

- Ilves-Blues (14.2.04)

- Pelicans-Ilves (17.2.04)

- Ilves-HPK (19.2.04)

- Lukko-Ilves (21.2.04)

- Ilves-Tappara (24.2.04)

- HIFK-Ilves (27.2.04)

- Ilves-TPS (28.2.04)

- Ilves-Kärpät (2.3.04)

- JYP-Ilves (4.3.04)

- Ilves-Jokerit (5.3.04)

Harjoitusottelut:

- KooKoo-Ilves (5.8.03)

- Ässät-Ilves (8.8.03)

- Ilves-Jukurit (13.8.03)

- Ilves-JYP (14.8.03)

- Ilves-Luulaja (20.8.03)

- HPK-Ilves (21.8.03)

- Ilves-Tappara (22.8.03)

- Kärpät-Ilves (23.8.03)

- JYP-Ilves (28.8.03)

- Ilves-Ässät (3.9.03)

- SaiPa-Ilves (5.9.03)

 

 

 

 © Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1999-2004

Toimitus | Arkisto | Palaute