Arkiston etusivulle

Poika Kotiin Oy

 

 

 

Arkiston etusivulle

Otteluraportti: Jokerit-Ilves 1-1 (0-0, 0-1, 1-0, 0-0)

 

Maalivahdit pääosassa Hartwall-Areenalla

(13.1.2004) Ilves jatkoi hyviä otteitaan Jokereita vastaan myös joukkueiden kauden kolmannessa kohtaamisessa. Tupsukorvat johtivat kahden erän jälkeen ottelua Ville Leinon maalilla 1-0, mutta Jokerit nousi päätöserässä Marko Jantusen osumalla tasoihin. Ottelu päättyikin lopulta 1-1 -tasanumeroihin, vaikka molemmilla joukkueilla riitti hyviä ratkaisupaikkoja. Ilves saalisti näin tärkeän vieraspisteen Hartwall-Areenalta.

Dahlman avauserän näkyvin hahmo

Jokerit on pelannut tällä kaudella kotikaukalossaan paljon vähämaalisia otteluita ja illan kamppailun avauserä enteili saman jatkuvan myös tänään. Avauserä kulki puolustusvoittoisen pelin merkeissä ja merkittävät tapahtumat jäivät erittäin vähiin.

Toni Dahlman sai parin minuutin kohdalla ensimmäisen jonkinlaisen maalitilanteen, mutta haki vetopaikassa vielä syöttöä huonolla menestyksellä. Hetkeä myöhemmin Marko Jantunen testasi toisessa päässä Juha Pitkämäen päivän vireen ja totesi sen hyväksi, kun Taube heilautti räpylänsä ylänurkkaa kohti suuntautuneen laukauksen tielle.

Ilves hallitsi ehkä hienokseltaan avauserän kiekollista peliä, mutta pääosin peliä käytiin keskialueella. Erän parhaan tekopaikan sai 12. peliminuutilla Toni Dahlman, joka pääsi oivan pyörähdyksen jälkeen vapaaseen vetopaikkaan. Laukaus kilpistyi kuitenkin maalin edustalla olleeseen Jokeri-pelaajaan.

Erän ainoa tilastomerkintä nähtiin ajassa 17.28. Toni Dahlman taklasi huonossa tasapainossa ollutta Jussi Pesosta, joka lensi hartia edellä päin laitaa. Pesosen olkapää meni tilanteessa sijoiltaan ja niinpä ottelun päätuomari Jari Levonen ohjasi Dahlmanin suihkun puolelle.

Jokerit sai täten pelata erän lopun ajan ylivoimalla, muttei onnistunut värkkäämään avausmaalia. Ainoa hyvä maalitilanne luotiin Sean Bergenheimille, joka pääsi puolittaiselle karkumatkalle. Juha Pitkämäki pysyi kuitenkin harhautuksessa hyvin mukana ja piti maalinsa koskemattomana. Avauserä jäi näin ollen maalittomaksi.

Vauhdikas toinen erä

Jos oli avauserä tapahtumaköyhää kiekkoilua niin toisessa erässä nähtiinkin sitten paljon värikkäämpää jääkiekkoa. Molemmat joukkueet saivat uutta potkua luistimiinsa ja maalitilanteita syntyi molempiin päihin kenttää aivan eri tahtiin kuin ensimmäisessä erässä.

Ilves kesti toisenkin puolikkaan Toni Dahlmanin viisiminuuttisesta helposti ilman takaiskua ja alkoi hallitsemaan peliä tasavoimaiseksi tultuaan. Hyvä ote poikikin tärkeän avausmaalin ajassa 24.51. Dahlmanin ottelurangaistuksen myötä komennuksen tositoimiin saanut Mika Niemi passasi pelivälineen maalin eteen ja Ville Leino napautti suoraan syötöstä kiekon Pasi Häkkisen längistä verkkoon. Tämä Leinon kauden viides täysosuma siirsi petolauman 0-1 -vierasjohtoon.

Heti maalin jälkeisessä vaihdossa Ilves järjesti uuden mylläkän Jokereiden alueelle ja Raimo Helmisen laukaus kävi jo tolpassakin. Ilves pelasi hyökkäyspäässä erittäin hyvin koko erän ajan ja Sean Bergenheimin rangaistuksen aikana tupsukorvien pyöritys oli jälleen väkevää. Helminen petasi Henri Laurilalle hienolla syötöllä yhden avopaikan, mutta Pelicans-kasvatti ei saanut kiekkoa reppuun.

Ilveksen hyvä ylivoima oli saada nolon lopun, kun jäähyaitiosta kentälle hypännyt Bergenheim vapautettiin suoraan läpiajoon. Jo nuorten MM-kisoissa käsittämättömästä epäonnesta maalitilanteissa kärsineen Bergenheimin huono tuuri näyttää jatkuvan myös SM-liigassa, sillä tämänkin läpiajon päätteeksi kiekko päätyi maalin ristikkoon.

Ilves jatkoi pelin hallitsemistaan myös erän toisella puoliskolla, mutta myös Jokerit sai vastahyökkäyksistä vaarallisia tekopaikkoja. Tupsukorvat pääsivät yrittämään johtonsa lisäämistä kertaalleen myös kahden miehen ylivoimalla, mutta tämä etsikkoaika kuivui kokoon, kun Raimo Helminen joutui harhasyötön jälkeen koukkaamaan itsensä jäähyaitioon.

40 tehokkaan peliminuutin jälkeen Ilves johti ottelua niukkaakin niukemmin maalein 1-0.

Jantunen nostaa Jokerit tasapeliin

Jokerit oli Ilveksen tavoin jäänyt edellisessä ottelussaan maaleitta ja kun kahden erän jälkeen maalisarake näytti tänäänkin yhä nollaa niin kotiyleisö alkoi olla jo hieman tuskastuneen oloinen. Kolmannen erän alkupuolella helsinkiläisten maaliton putki kuitenkin katkesi ja kotiyleisö pääsi tuulettamaan vapautuneesti.

Tuon tuikitärkeän tasoitusosuman viimeisteli Marko Jantunen, joka pääsi livauttamaan kiekon vanhanaikaisella erikoisessa torjunta-asennossa olleen Juha Pitkämäen selän taakse.

Jokereille tarjottiin tämän jälkeen mahdollisuutta voittomaalinkin iskemiseen, sillä ennen erän puoliväliä Ilvekselle vihellettiin kaksi rangaistusta. Lisäksi tuomarilinjaan hermostunut Raimo Helminen protestoi itselleen 10 minuutin käytösrangaistuksen. Jokerit eivät kuitenkaan pystyneet pystyneet hyödyntämään ylivoimiaan, vaan Juha Pitkämäki torjui eleettömästi kaikki kotijoukkueen lähentely-yritykset.

Päätöserän viimeisen puoliskon aikana ei tyydytty pelkästään varmistelemaan yhtä sarjapistettä, vaan molemmille joukkueille avautui hyviä ratkaisupaikkoja. Jokerit hallitsi peliä, mutta Ilves iski teräviä vastahyökkäyksiä ja oli erittäin lähellä viimeistellä yhdestä sellaisesta ottelun ratkaisun. Marko Luomala ja Shayne Toporowski pääsivät viitisen minuuttia ennen loppua 2-1 -ylivoimahyökkäykseen ja Luomalan oikea-aikaisen syötön jälkeen Toporowski tykitti kiekon yläputkeen.

Varsinainen peliaika päättyi tasan 1-1 ja jatkoajalla peli jatkui samanlaisena kuin kolmannessa erässä. Molemmilla joukkueilla oli tekopaikkoja, mutta sihti ei ollut kohdallaan. Ilves sai mm. yhden 3-1 -ylivoimahyökkäyksen ja aivan jatkoajan lopussa vielä 2-1 -ylivoimahyökkäyksen, mutta kummastakaan ei ratkaisumaalia nähty. Ottelu päättyi siten tasan 1-1 ja molemmille joukkueille näin yksi tärkeä sarjapiste.

Hyvä taistelu petolaumalta

Ilves on viihtynyt jo pitkään hyvin Jokereita vastaan pelatuissa otteluissa. Tänäänkin tupsukorvat esiintyivät kaukalossa paljon paremmin kuin kolmessa edellisessä ottelussa ja olisi voinut hyvinkin tuoda vaikka molemmat sarjapisteet Tampereelle. Yksikin sarjapiste oli kuitenkin erittäin tärkeä, sillä sarjataulukon kannalta pahimmat vastustajat voittivat tänään ottelunsa. Tasapeli tuli hienon taistelun jälkeen, sillä kolmannen erän ratkaisuhetkillä Ilvekseltä puuttui peräti 3 miestä tämän kauden ykköskentästään, kun loukkaantuneen Teemu Jääskeläisen lisäksi Toni Dahlman oli ajettu kentältä ja Raimo Helminen kärsi jäähyaitiossa käytöksestä saamaansa kymppiminuuttista.

Ilveksen ehdottomasti paras yhdistelmä oli tänään hieman yllättäen toiseen erään koottu ketju Tommi Jäminki-Ville Leino-Mika Niemi, joka tehdyn osuman lisäksi loi tukuttain hyviä tekopaikkoja. Juha Pitkämäki oli silti suurin yksittäinen Ilves-sankari, sillä todellisen huippuvireen jälleen löytäneelle Taubelle kirjattiin ottelussa peräti 40 torjuntaa.

Kolmen peräkkäisen vierasottelun jälkeen Ilves pääsee vihdoin pelaamaan myös kotikaukalossaan. Torstaina Tampereelle tupsukorvien vastustajaksi saapuu viime aikoina alavireisesti pelannut JYP. Ilves lähtee otteluun selvänä suosikkina, mutta jyväskyläläiset ovat tottuneet yllätysten järjestämiseen.

Ilvekseltä hyvä peli, Levoselta ei

– Sehän oli meiltä ihan hyvä peli. Luotiin mukavasti maalipaikkoja, mutta muistettiin puolustaakin. Nämä tuomarit vain yrittävät parhaansa mukaan pilata hyvät pelit, kritisoi Ilveksen valmentaja Jarmo Jamalainen.

Erityisesti Jamalaista närästi kaksi tilannetta.
– Toni Dahlman ja Jussi Pesonen ottivat olka olkaa vasten kontaktia, mutta Pesonen oli pitkästä vaihdosta ihan puhki ja rojahti laitaan. Dallan suihkukomennus tuosta tilanteesta ei mahdu oikeustajuun. Samoin Helmisen Raipen kymppi, joka oli ihan arpomalla vedetty, manaili Jamalainen.

Ilveksellä on muutoinkin tällä kaudella ollut Jari Levosesta todella huonoja kokemuksia. Allekirjoittanut ei ole nähnyt Levoselta tällä kaudella vielä yhtään hyvää tuomarointia.

Ilves joutui Dallan suihkukomennuksen myötä nostamaan kaikkia oikeita laitureita rosterissaan pykälällä ylöspäin.
– Hyvin se konsepti kuitenkin toimi. Minun mielestäni meillä oli enemmän maalipaikkoja ottelussa. Mutta tyytyväinen täytyy olla näihin joulun jälkeisiin vierasotteluihin, joista on kuitenkin selvitty piste per tahtia, Immu arvioi.

Otteluraportti: Toni Hyytinen
Immun kommentit: Tarkki Hurskainen
 

 

 

 

^^ Ylös 

Ottelupöytäkirja

I erä
Maalit
Erä maaliton
Rangaistukset
17.28 Toni Dahlman, Ilves 5 + 20 min. Laitataklaus
II erä
Maalit
24.51 Ville Leino 5 (Mika Niemi 5, Ville Koistinen 10) 0-1
Rangaistukset
26.37 Sean Bergenheim, Jokerit 2 min. Korkea maila
34.51 Samuli Jalkanen, Jokerit 2 min. Mailasta kiinnipitäminen
36.07 Sami Helenius, Jokerit 2 min. Poikittainen maila
36.47 Raimo Helminen, Ilves 2 min. Koukkaaminen
III erä
Maalit
44.02 Marko Jantunen (Glen Metropolit, Tomek Valtonen) 1-1
Rangaistukset
45.55 Vesa Viitakoski, Ilves 2 min. Mailasta kiinnipitäminen
49.47 Cory Murphy, Ilves 2 min. Koukkaaminen
50.35 Raimo Helminen, Ilves 10 min. Käytösrangaistus
55.35 Markus Kankaanperä, Jokerit 2 min. Estäminen
Jatkoaika
Maalit
Jatkoaika maaliton
Maalivahdit
Pasi Häkkinen, Jokerit 8 + 11 + 15 + 2 = 36
Juha Pitkämäki, Ilves 10 + 13 + 14 + 3 = 40
Jäähyt
Jokerit 4 x 2 min
Ilves 3 x 2 min, 1 x 10 min. ja 1 x 5+20 min.
Aikalisät
Tuomaristo
Jari Levonen, päätuomari
Torkel Saarnio, linjatuomari
Jussi Terho, linjatuomari
Yleisömäärä
8642
Palkitut
Kolme tähteä: Juha Pitkämäki, Ilves
Kaksi tähteä: Glen Metropolit, Jokerit
Yksi tähti: Ville Leino, Ilves
Expert-pelaaja: Juha Pitkämäki, Ilves
Ottelun Vakuuttaja: Marko Jantunen, Jokerit
Ilveksen kentälliset
Viitakoski-Helminen-Dahlman
Siren-Murphy
Rajamäki-Suvanto-Toporowski
Koistinen-Laamanen
Luomala-Vorel-Peltomaa
Laurila-Astashenko
Jäminki-Leino-Snellman, Niemi
Rönnberg
 

 

Tilastot

Ilves
SM-liigan playoffs:

- HIFK-Ilves (13.3.04)

- Ilves-HIFK (15.3.04)

- HIFK-Ilves (17.3.04)

- Ilves-HIFK (19.3.04)

- HIFK-Ilves (21.3.04)

- Ilves-HIFK (23.3.04)

- HIFK-Ilves (25.3.04)

SM-liigan runkosarja:

- Tappara-Ilves (12.9.03)

- Ilves-SaiPa (13.9.03)

- Ilves-Ässät (19.9.03)

- Blues-Ilves (24.9.03)

- Ilves-Pelicans (25.9.03)

- HPK-Ilves (27.9.03)

- Ilves-Lukko (30.9.03)

- Kärpät-Ilves (2.10.03)

- TPS-Ilves (4.10.03)

- Ilves-HIFK (9.10.03)

- Jokerit-Ilves (11.10.03)

- Ilves-JYP (14.10.03)

- Ilves-Tappara (16.10.03)

- Pelicans-Ilves (18.10.03)

- Ilves-HPK (23.10.03)

- Tappara-Ilves (24.10.03)

- SaiPa-Ilves (30.10.03)

- Ilves-TPS (1.11.03)

- HIFK-Ilves (11.11.03)

- Ässät-Ilves (15.11.03)

- Ilves-Tappara (16.11.03)

- Ilves-Blues (18.11.03)

- Pelicans-Ilves (20.11.03)

- Ilves-HPK (22.11.03)

- Lukko-Ilves (28.11.03)

- Ilves-Kärpät (29.11.03)

- Ilves-Jokerit (2.12.03)

- JYP-Ilves (4.12.03)

- Ilves-SaiPa (5.12.03)

- Ilves-HIFK (13.12.03)

- Ilves-Ässät (16.12.03)

- Tappara-Ilves (27.12.03)

- TPS-Ilves (28.12.03)

- Blues-Ilves (30.12.03)

- Ilves-Pelicans (3.1.04)

- HPK-Ilves (6.1.04)

- Kärpät-Ilves (10.1.04)

- Jokerit-Ilves (13.1.04)

- Ilves-JYP (15.1.04)

- Ilves-Tappara (17.1.04)

- HPK-Ilves (20.1.04)

- Ilves-Pelicans (22.1.04)

- Tappara-Ilves (27.1.04)

- Ilves-Lukko (29.1.04)

- SaiPa-Ilves (31.1.04)

- Ässät-Ilves (12.2.04)

- Ilves-Blues (14.2.04)

- Pelicans-Ilves (17.2.04)

- Ilves-HPK (19.2.04)

- Lukko-Ilves (21.2.04)

- Ilves-Tappara (24.2.04)

- HIFK-Ilves (27.2.04)

- Ilves-TPS (28.2.04)

- Ilves-Kärpät (2.3.04)

- JYP-Ilves (4.3.04)

- Ilves-Jokerit (5.3.04)

Harjoitusottelut:

- KooKoo-Ilves (5.8.03)

- Ässät-Ilves (8.8.03)

- Ilves-Jukurit (13.8.03)

- Ilves-JYP (14.8.03)

- Ilves-Luulaja (20.8.03)

- HPK-Ilves (21.8.03)

- Ilves-Tappara (22.8.03)

- Kärpät-Ilves (23.8.03)

- JYP-Ilves (28.8.03)

- Ilves-Ässät (3.9.03)

- SaiPa-Ilves (5.9.03)

 

 

 

 © Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1999-2004

Toimitus | Arkisto | Palaute