Arkiston etusivulle

 

 

 

 

Arkiston etusivulle

Ennakko

 

Ryöstöretki Rinkelinmäelle

Alkuviikon taukoa pidellyt Ilves matkaa perjantaina Hämeenlinnaan haastamaan HPK:n. Joukkueet ovat kohdanneet toisensa tällä kaudella neljästi aiemminkin ja Kerho on jokaisessa välienselvittelyssä onnistunut pöllyttämään tupsukorvaturkkia. Nyt vuorossa oleva viides koitos kuuluu osaksi SM-Liigan toista välisarjaa.

Rinkelinmäki on tämän kauden tapaan myös perinteisestikin osoittautunut erittäin vaikeaksi paikaksi vierasjoukkueille, näin myös Ilveksen kohdalla. Legendaarinen ”sikakatsomo” pitää huolen siitä, että tunnelmaa ei katsomosta puutu.

Ilves on tällä kaudella onnistunut riistämään hämeenlinnalaisilta vain kaksi pistettä, joten illan ryöstöretken ritarilinnaan soisi onnistuvan.

Vierailija vahvassa vireessä

Vierasjoukkue, Ilves, on onnistunut viidessä viimeisessä ottelussaan keräämään 11 pistettä 15:sta mahdollisesta. Kotijoukkueen vastaava lukema on 8/15.

Tamperelaisten ykkösvitjan tehokkuus on säilynyt illasta toiseen ja kun tähän yhdistetään puolustaja Cory Murphyn nousu ”omalle paikalleen”, koko liigan puolustajien pistepörssin kärkeen, voidaankin tupsukorvia pitää varsin varteenotettavana vastustajan kenelle tahansa SM-Liigan joukkueista.

HPK hävisi eilen Tampereella Tapparalle 4-0. Lepoaikaa Kerholle ei juuri Ilveksen kohtaamista varten jää, mutta toisaalta sitä vartenhan kesät painetaan täysillä töitä jokaisella liigapaikkakunnalla.

Kuka korvaa poissaolijan?

Ilveksen ykkössentteri ja sisäisen pistepörssin kakkoseksi noussut tsekkisentteri Patrik Stefan on sairaslistalla voitokkaan paikallistaiston jäljiltä. Lihasrevähdys alaselässä pitänee miehen poissa mahdollisesti maajoukkuetaukoon asti, joten jostain miehistön riveistä on löydyttävä uusi vastuunkantaja ykkösen keskelle.

Maestro, Raimo Helminen, jatkanee kakkosketjun keskellä, joten tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että joku akselilta Kaipainen-Leino-Tiilikainen saanee näyttöpaikan Steve Kariyan ja Hannes Hyvösen välissä. Kenet poppamies ikinä tehtävään valitseekaan, tulee tämän joka tapauksessa onnistua suurten saappaiden täyttämisessä ja suoriutua tehtävästään kunnialla. Kariya ja Hyvönenkin ovat tällä hetkellä niin hurjassa vireessä, että paikkoja siunaantunee varmasti myös keskushyökkääjälle.

HPK:lta varmuudella poissa on vain puolustaja Tuukka Mäkelä, joka potee jalkavammaansa. Toipilaina mukana ovat Riku Hahl ja Tuomas Immonen.

Maalivahtipeluutuksen mysteerit

Ilveksen maalivahtitilanne on tällä hetkellä varsin herkullinen. Maalivahtiduo Riksman-Pitkämäki on osoittanut olevansa luottamuksen arvoinen. Tämän kauden neljästä kohtaamisesta kolmessa torjuntavuorossa on ollut Pitkämäki, kerran nuori Tuukka Rask.

Allekirjoittanut lukeutuu Riksmanin vankkoihin kannattajiin. Huomioiden aiemmat kohtaamiset, voisikin tämä ottelu olla Riksmanin vuoro, vaikka valmennusjohto onkin veskareitaan vuorotahtiin peluuttanut ja sen puolesta vuorossa olisi Pitkämäki.

Jollei ihmeitä satu, HPK:n maalia vartioi liigan kärkitorjujiin lukeutuva Mika Noronen, joka oli eilen Tapparaa vastaan luukkuvahtina. Miika Wiikman palannee omalle paikalleen vaihtoaitioon.

Kotimaisten raskassarjalaisten kärkikamppailu?

Ylimääräisen lisämausteen otteluun tuo jokainen vaihto, jossa kotijoukkueen Toni Mäkiaho rynnii kohti Ilves maalia Sami Heleniuksen ollessa kentällä. Fyysisestä pelitavastaan tunnetut miehet eivät tunnetusti kaihda rehellistä välienselvittelyä tarvittaessa, vaikka kiekkokaukaloon ensisijaisesti pelaamaan tultu onkin.

Nähdäänkö Hämeenlinnassa kotimaisten raskassarjalaisten mittelö niin fyysisessä kuin kiekollisessakin pelissä? Onnistuuko Ilves vihdoin ryöstöretkessään, vai jatkaako Kerho turkin harjaamista vastakarvaan? Näihin ja moniin muihin päätänne vaivaaviin arvoituksiin suo vastauksen SM-Liigan perjantain ainoa ottelu.

Tommi Fäldt


> Lähetä sivu kaverillesi

> Tulosta tämä sivu

 

 

^^ Ylös 


HPK - Ilves

HPK-Ilves 28.1.2005




> Tilastot


© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 2003-2005
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.

Toimitus | Arkisto | Palaute