Arkiston etusivulle

 

 

 

 

Arkiston etusivulle

Otteluraportti: Ässät-Ilves 3-6 (1-1, 1-3, 1-2)

 

Ilves tehtaili maaleja Porissa

(3.2.2004) Ilves jatkaa edelleen hienoa voittokulkuaan, vaikka joukkueen riveistä puuttuu kaksi tärkeintä sentteriä. Nälkäisen petolauman viimeisimpänä uhrina toimi Ässät, jonka vieraana Ilves on kovin usein joutunut nöyrtymään. Tällä kertaa porilaiset eivät kuitenkaan pystyneet pysäyttämään hyökkäysvoimaisia vierailijoitaan, vaan Ilves marssi vakuuttavaan 6-3 -voittoon. Kaukalon tehokkaimpana pelaajana hääri hieman yllättäen Marko Luomala (0+3), mutta myös hirmuvireinen Hannes Hyvönen (2+0) paranteli jälleen entisestään komeita teholukemiaan.

Helenius ja Nielikäinen uusintamatsissa

Kotijoukkue Ässät tuli kovaa ottelun alussa ja Ilves oli ensimmäiset minuutit alakynnessä. Kesken porilaisten painostuksen pääsi Ilveskin tosin tekemään yhden vaarallisen vastahyökkäykseen. Timo Peltomaan rystylätty vapautti Marko Anttilan läpiajoon, mutta tiistain paikallispelin sankari laukoi kiekon suoraan päin ainakin väliaikaisesti Ässien ykkösmaalivahdiksi noussutta Tuomas Nissistä.

Ässien pyöritys oli ottelun alussa ajoittain erittäin vahvaa ja yhden tällaisen myllytysjakson aikana Teemu Virkkunen laukoi kiekon jo tolppaankin. Avausosumaa patapaidat eivät kuitenkaan onnistuneet alkurynnistyksellään tekemään.

Heti erän puolivälin jälkeen Ilves lahjoitti Ässille sitten kuitenkin ottelun avausmaalin. Marko Luomala ei saanut omalla alueella hieman huonosti suunnattua syöttöä haltuunsa ja patapaidat pääsivät samantien peräti kahdella nollaa vastaan tilanteeseen. Marko Kivenmäki päätyi omaan ratkaisuun ja harhautti Juuso Riksmanin onnistuneesti ulos tilanteesta.

Ilves pääsi erän edetessä koko ajan paremmin peliin mukaan ja ajassa 13.41 tupsukorvat onnistuivat tasoittamaan ottelun. Jukka Tiilikainen heitti kiekon maalille, jonne spurtannut Simo Vidgren jatkoi limpun yhdellä kosketuksella verkkoon.

Erän viimeisellä minuutilla nähtiin vielä odotettu kaksinkamppailu Pasi Nielikäisen ja Sami Heleniuksen välillä. Kaksikko otti yhteen jo Ilveksen edellisellä Porin vierailulla ja nyt miehet innostuivat pienen arpomisen jälkeen samaan leikkiin. Tulos oli tälläkin kertaa sama kuin viimeksi eli kokenut nyrkkien käyttäjä Helenius vei selvän pistevoiton. Kumpikin tappelupukareista sai tilanteesta ottelurangaistuksen.

Ilveksellä maalijyvä kohdallaan

Toisessa erässä nähtiin edelleenkin erittäin viihdyttävää, hyökkäysvoittoista jääkiekkoa. Kurinalaisesta puolustuspelistä ei ollut tietoakaan, kun peli aaltoili päästä toiseen ja mm. ylivoimahyökkäyksiä nähtiin roppakaupalla.

Maalikarkelot aloitettiin ajassa 25.32. Timo Peltomaa lämäsi kiekon ränniin, josta peliväline otti ihmeellisen kimmokkeen ja tuli kuin tarjottimella Ville Leinolle avoimeen maalipaikkaan. Leinolla oli helpohko työ sijoittaa peliväline kehikoiden sisään ja viimeistellä kauden seitsemäs liigaosumansa.

Paria minuuttia myöhemmin Ilves siirtyi jo kahden maalin johtoasemaan. Marko Luomala väisti ensin Pauli Levokarin ryntäyksen ja jakoi kiekon sen jälkeen B-pisteiden väliin, josta Hannes Hyvönen tykitti limpun Tuomas Nissisen längistä sisään.

Juha Kiilholma pääsi läpiajoon pian Ilveksen kolmannen osuman jälkeen, mutta Juuso Riksman veti tilanteessa pidemmän korren. Tupsukorvat olivatkin toisessa erässä kotijoukkuetta selvästi terävämpiä maalipaikoissa, vaikka hukkasivatkin mm. 3-1 -ylivoimahyökkäyksen.

Erän lopussa molemmat joukkueet onnistuivat vielä kertaalleen maalinteossa. Ilves karkasi ensin jo 4-1 -johtoon, kun ykkösnyrkin tehokaksikko iski kiekon Tuomas Nissisen selän taakse. Steve Kariyan tarjoilun jälkeen Hyvönen väläytti jälleen kerran huikeaa laukaustaan ja kiekko lipui Nissisen puolittaisen torjunnan jälkeen maaliviivan paremmalle puolelle. Kyseessä oli lähes uskomattomasti jo Hyvösen 20. osuma 25 pelatussa ottelussa!

Petolauma nukahti neljännen osumansa jälkeen ja Ässät myllytti seuraavat hetket armottomasti. Maali suorastaan roikkui ilmassa ja parin läheltä piti -tilanteen jälkeen ajassa 38.18 kotijoukkue saikin ansaitun kavennuksen. Kiekko nostettiin ensin maalin eteen ja irtokiekkoon reagoi ensimmäisenä Ässien huippuvahvistus Jason Williams. Ilves johti näin ottelua maalein 4-2 ennen kolmatta erää.

Ässien kiri jää näkemättä

Päätöserässä Ilves klaarasi kohtuullisen vaivattomasti tärkeän voiton itselleen. Ässät hallitsi kiekollista peliä, mutta todellista hätää ei tupsukorvilla missään vaiheessa ollut, kun porilaisten kiristä tuntui puuttuvan viimeinen vaihde.

Ilves näytti ratkaisevan ottelun jo lopullisesti heti erän alussa, kun Tuomas Nissinen yllätettiin jo viidennen kerran. Petolauma pääsi ties kuinka monetta kertaa ottelussa ylivoimahyökkäykseen, jonka seurauksena numerot vaihtuivat tulostaululla. Viimeistelyssä oli toki myös onnea mukana, sillä Cory Murphyn laukaus kimposi Ässä-pakin luistimesta verkkoon.

Ässät tuli kolme minuuttia myöhemmin vielä peliin mukaan, kun Teemu Virkkunen jatkoi takanurkalta Jason Williamsin syötön häkkiin. Kunnon hurmokseen tämä ei kuitenkaan porilaisia sytyttänyt, vaan Ilves puolusti varmaan tyyliin johtoaan ottelun loppuun saakka. Loppunumerot 6-3 viimeisteli Jukka Tiilikainen tyhjään maaliin Ässien otettua jo ajoissa maalivahtinsa pois.

Ilveksen hyökkäyspeli on rullannut mukavalla teholla Patrik Stefanin poissaolosta huolimatta ja se oli tänäänkin voiton avain, sillä tupsukorvien vastaiskupeli oli myrkkyä kehnosti viisikkona puolustaneelle kotijoukkueelle. Tuuriakin Ilveksellä tehdyissä maaleissa oli toki mukana, mutta koko ottelu huomioonottaen voitto oli ansaittu. Ensimmäistä 10 minuuttia lukuunottamatta petolauma pelasi Ässiä paremmin ja ennen kaikkea järkevämpää joukkuepeliä.

Hannes Hyvönen jatkoi Porissakin huikeata maalitehtailuaan ja kuului tupsukorvien parhaimmistoon. Ilahduttavinta oli kuitenkin se, että tehoista vastasivat pääasiassa muut kuin ykkösnyrkin pelimiehet. Kevään ratkaisupeleissä Ilves tarvitsee onnistumisia laajalla rintamalla.

Ilves jatkaa taisteluaan kuuden parhaan joukkoon pääsemisestä lauantaina. Viimeisessä ottelussa ennen maajoukkuetaukoa vastaan asettuu aina vaikeasti voitettava HPK. Upeassa lennossa oleva petolauma kaipaa ylihuomenna kotiyleisönsä tukea, joten toivottavasti Hakametsä pullistelee Ilves-kannattajista!

Jamalainen tyytyväinen joukkuepelaamiseen

Ilveksen valmennusjohto oli tyytyväinen, että pakon edessä on alkanut nousta uusia ratkaisijoita. Jarmo Jamalainen kiitteli hyvää joukkuepeliä.
– Kun tähtiä on poissa, niin joukkue pelaa aika nöyrästi puolustuksen kautta. Aina välillä tarvitaan herätys, kun omissa kolisee, mutta kokonaisuutena ehjää joukkuepelaamista, arvioi Jamalainen.

Hänen mukaansa Ässissä ei ollut virtaa kuten yleensä Porissa.
– Aika helpolla selvittiin loppujen lopuksi. Ensimmäiset kymmenen minuuttia ne tulivat kovaa, mutta meidän tasoitusmaalimme jälkeen virta alkoi jotenkin hyytyä, Immu arvioi.

Jatkosta Immu sanoi, että olisi hienoa lähteä tauolle lauantaina voitto takana.
– Loukkaantuneet kaverit päättävät sitten viime kädessä itse, pelaavatko. Mutta emme me tietenkään riskeeraa mitään yhden ottelun tähden.

Vaikuttiko Sami Heleniuksen ja Pasi Nielikäisen matsi mitenkään otteluun?
– Kyllähän tuollaisella varmasti vaikutus on. Varsinkin kun voittaa matsin.

Otteluraportti: Toni Hyytinen
Immun kommentit: Tarkki Hurskainen


> Lähetä sivu kaverillesi

> Tulosta tämä sivu

 

 

 

^^ Ylös 

Ottelupöytäkirja

I erä
Maalit
10.29 Marko Kivenmäki 1-0
13.41 Simo Vidgren 7 (Jukka Tiilikainen 4, Jussi Pesonen 12) 1-1
Rangaistukset
5.10 Ismo Kuoppala, Ilves 2 min. Kiinnipitäminen
14.30 Juha Kiilholma, Ässät 2 min. Väkivaltaisuus
19.00 Pasi Nielikäinen, Ässät 5 min. Ottelurangaistus
19.00 Sami Helenius, Ilves 5 min. Ottelurangaistus
II erä
Maalit
25.32 Ville Leino 7 (Timo Peltomaa 10) 1-2
27.40 Hannes Hyvönen 19 (Leino 10, Marko Luomala 6) 1-3
37.16 Hyvönen 20 (Steve Kariya 27, Ville Koistinen 12) 1-4
38.18 Jason Williams (Pasi Tuominen) 2-4
Rangaistukset
Ei rangaistuksia
III erä
Maalit
44.03 Cory Murphy 11 (Luomala 7) 2-5
47.36 Teemu Virkkunen (Williams, Kristian Kuusela) 3-5
59.52 Tiilikainen (Luomala 8) 3-6 tm.
Rangaistukset
40.55 Teemu Virkkunen, Ässät 2 min. Kampitus
50.32 Ismo Kuoppala, Ilves 2 min. Väkivaltaisuus + 2 min. Kiinnipitäminen
50.32 Pauli Levokari, Ässät 2 min. Väkivaltaisuus
54.59 Pauli Levokari, Ässät 10 min. Käytösrangaistus
54.59 Jussi Pesonen, Ilves 2 min. Korkea maila
54.59 Jason Williams, Ässät 2 min. Poikittainen maila
Maalivahdit
Tuomas Nissinen, Ässät 14+11+7=32
Juuso Riksman, Ilves 16+10+8=34
Jäähyt
Ässät 4 x 2 min. 1 x 5 min. ja 1 x 10 min.
Ilves 4 x 2 min. ja 1 x 5 min
Tuomaristo
Markku Kruus, päätuomari
Sami Seppälä, linjatuomari
Petri Tuomisto, linjatuomari
Yleisömäärä
3353
Palkitut
Kolme tähteä: Hannes Hyvönen, Ilves
Kaksi tähteä: Jason Williams, Ässät
Yksi tähti: Ville Leino, Ilves
Expert-pelaaja: Hannes Hyvönen, Ilves
Ottelun Vakuuttaja: Marko Kivenmäki, Ässät
Ilveksen kentälliset
Kariya-Kaipainen-Hyvönen
Jääskeläinen-Murphy
Pesonen-Tiilikainen-Vidgren
Koistinen-Rönnberg
Anttila-Turunen-Peltomaa
Helenius-Laurila
Luomala-Leino-Jäminki, (Lindgren)
Kuoppala
 

 

> Tilastot

© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 2003-2005
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.

Toimitus | Arkisto | Palaute