Arkiston etusivulle

 

 

 

 

Arkiston etusivulle

Otteluraportti: HPK-Ilves 4-3 ja. (2-1, 1-1, 0-1, 1-0)

 

Ilves taipui vasta jatkoajalla

(5.12.2004) HPK ja Ilves kävivät tiukan väännön kolmesta sarjapisteestä sunnuntai-iltapäivänä Hämeenlinnan Rinkelinmäellä. Kotijoukkue meni varsinaisella peliajalla kolme kertaa johtoasemaan, mutta aina Ilves onnistui pelin tasoittamaan. Jatkoaika oli kuitenkin väsyneelle Ilvekselle liikaa ja näin HPK kuittasi Toni Mäkiahon maalilla kaksi sarjapistettä. Ilveksestä onnistuivat maalinteossa Ismo Kuoppala, Jussi Pesonen ja Teemu Jääskeläinen. Tunteet kävivät ajoittain varsin kuumina Ilveksen hurjan otteluruuhkan päättäneessä pelissä.

HPK terävämpi avauserässä

Ilveksen valmennusjohto oli tehnyt viimehetken muutoksia kokoonpanoon, sillä avaukseen Stefanin ja Kariyan rinnalle luisteli nelosketjusta suoraan ykkösvitjaan nostettu Simo Vidgren. Hannes Hyvönen oli siirretty kakkosketjuun Helmisen ja Pesosen rinnalle ja Timo Peltomaa pudotettu kolmosketjuun. Molemmat joukkueet tulivat hyvällä liikkeellä peliin huolimatta tiukoista väännöistä edellisenä päivänä. Siistissä avauserässä nähtiin myös muutamia taklauksia.

Erän ensimmäinen tilastomerkintä kirjattiin ajassa 12.01. Henri Laurila joutui ottamaan kahden minuutin rangaistuksen kiinnipitämisestä, kun Janne Lahti oli pääsemässä hyvään tekopaikkaan. Ilves näytti jo selviävän alivoimasta ilman takaiskua, mutta jäähyn loppupuolella Jyrki Louhi pelasi tekopaikan Jukka-Pekka Laamaselle, joka laukoi HPK:n 1-0 johtoon ajassa 13.35. Melkein heti perään Hannes Hyvöselle avautui tekopaikka maalin eteen, mutta syötön vastaanottaminen kesti sen verran kauan, että Hyvönen ajautui liian lähelle maalivahti Miika Wiikmania ja tilanne jäi hyödyntämättä.

Ilves löi lukemat tasoihin alle kaksi minuuttia kerhon johtomaalista. 3-2 ylivoimahyökkäys käynnistyi omasta päädystä Raimo Helmisen johdolla. Raipe kuljetti kiekon yli hyökkäyssinisen ja jätti pelivälineen takaa tulleelle Ismo Kuoppalalle. Kuoppala kiersi edessä olleet HPK-puolustajat ja ajautui kiekon kanssa maalin taakse, josta hän nousi väkisin maalin kulmalle ja laittoi kiekon vanhanaikaisella ohi Wiikmanin. Tasatilanteessa ei kuitenkaan erätauolle päästy, sillä HPK päätti komean hyökkäyksen maaliin aikaan 18.27. Oliver Setzinger päätti koko ketjun voimin nousseen hyökkäyksen hienoon maaliin Toni Mäkiahon ja Jani Keinäsen syötöistä. Ilves peruutti tilanteessa liian lähelle omaa maalia, antaen vastustajalle liikaa tilaa pahantekoon. Ensimmäiselle erätauoille siirryttiin näin kotijoukkueen johtaessa 2-1.

Tunteet kuumenevat toisessa erässä

Toinen erä alkoi HPK:n merkeissä ja se pystyikin luomaan pari hyvää mylläkkää Ilveksen alueelle. Kun HPK ei onnistunut lisäämään johtoaan, niin Ilves käytti oman tilaisuutensa ja tasoitti pelin ajassa 24.28. Hannes Hyvönen pääsi laukomaan kohti kerhon maalia ja Jussi Pesonen pelasi tilanteen esimerkillisesti loppuun asti tuikkaamalla irtokiekon Wiikmanin suojista maaliviivan paremmalle puolelle.

Seuraavat minuutit jäähyiltiin oikein urakalla Ilveksen kuitatessa jälleen suurimman osan jäähyistä itselleen. HPK pääsi pelaamaan ensimmäisen kerran kahden minuutin ylivoimaa erän puolivälissä, kun Patrik Stefan komennettiin jäähyaitioon Timo Peltomaan seuraksi. Kerho ei kuitenkaan onnistunut maalinteossa hyvästä mylläkästä huolimatta. Läheltä kuitenkin piti, sillä Tommi Turunen hoiti kiekon kerran väljemmille vesille maaliviivalta.

Ilves sai alivoimalla maalipaikan Stefanin jäähyn lähestyessä loppuaan. Henri Laurila vapautettiin puhtaaseen läpiajoon, jota puolustaja ei kuitenkaan onnistunut hyödyntämään. Laurilan laukaus suuntautui suoraan Wiikmanin syliin. Hetkeä myöhemmin Hyvönen loukkasi hieman itseään Tuukka Mäkelän taklauksen seurauksena. Hyvönen, jota HPK:n sikakatsomo lämmitti koko ottelun ajan, hermostui ja antoi poikittaista mailaa Mäkelälle kahden minuutin jäähyn arvoisesti. Mäkelä puolestaan otti tilanteesta 10 minuutin henkilökohtaisen käytösrangaistuksen pudotettuaan hanskat jäähän tilanteessa, jossa Hyvönen oli jo luistelemassa poispäin. Ilves joutui siis jälleen yhden miehen vajaalle.

Hyvösen jäähyn aikana Jussi Pesonen ajoi röyhkeästi hyökkäysalueelle ja sai kiekon aina HPK-maalille asti. Jälkitilanteessa tunteet lämpenivät jälleen Ilves-jäähyn arvoisesti. Pesonen laitettiin tilanteesta ainoana jäähyaitioon ja näin Ilves joutui kahden miehen alivoimalle toistamiseen ottelun toisessa erässä. 5-3 ylivoimalla kerho ei maalia saanut, mutta Ilveksen saatua neljännen miehen jäälle Laamanen pääsi ties kuinka monennella yrityksellä heiluttamaan maaliverkkoa. Erän loppupuolella Toni Mäkiaholle tarjottiin paikka siirtää kotijoukkue kahden maalin johtoon, kun mies vapautettiin läpiajoon. HPK-tulituksen hyvin kestänyt Juha Pitkämäki voitti kuitenkin tämän kaksinkamppailun. Toiselle erätauolle siirryttiin siis edelleen kotijoukkueen maalin johdossa.

Ilves tasoittaa ja kestää erän lopun alivoiman


Ilves nousi kolmannen kerran pelissä tasoihin kolmannen erän aluksi. Ajassa 43.43 Teemu Jääskeläinen pääsi laukomaan tupsukorvien tasoituksen Steve Kariyan ja Patrick Stefanin syötöstä. Ilves sai tasoitusmaalista lisää virtaa ja painoi peliä ennakkoluulottomasti HPK:n päätyyn. Kunnollisiin tekopaikkoihin ei kuitenkaan päästy ja näin peliä jatkettiin kohti erän loppua tasatilanteessa.

Ajassa 52.34 Raimo Helmiselle vihellettiin kahden minuutin rangaistus polvitaklauksesta. Koko pelin ajan suhteellisen kuumana käynyt Jussi Pesonen kävi sanomassa päätuomari Juha Pajuselle painavan mielipiteensä tämän tuomaroinnista ja sai kiitokseksi pelirangaistuksen käytöksestä. Ilves kesti Helmisen jäähyn, mutta lisää koettelemuksia oli vielä tulossa. Nelisen minuuttia ennen varsinaisen peliajan päätöstä Steve Kariyan maila nousi vahinkotilanteessa Vladimir Sicakin kasvoihin ja tuloksena 2+2 minuutin rangaistus Kariyalle aikaan 55.57. Ilves joutui näin vajaalle koko erän lopun ajaksi. HPK ei saanut tähän ratkaisupaikkaan ylivoimaansa kulkemaan ja Ilves kesti hienosti neljän minuutin alivoiman Juha Pitkämäen, Patrik Stefanin ja Tommi Turusen johdolla. 60 peliminuutin jälkeen ottelu oli siis 3-3-tasatilanteessa ja edessä oli jatkoaika.

Jatkoajalla HPK loi vaarallisemmat tekopaikat. Ensin Josh Holden oli hyvässä paikassa, josta Ilves selvisi vielä säikähdyksellä, mutta ajassa 63.16 Toni Mäkiaho laittoi pisteen pelille komealla rannelaukauksella maalin oikeaan ylänurkkaan. Näin Ilvekselle jäi kotiin tuomisiksi jatkoajalle pääsystä saatu yksi sarjapiste. Juha Pitkämäki oli yksi Ilveksen kantavia voimia torjuen hurjat 46 HPK- laukausta. Patrik Stefanin panos oli jälleen merkittävä miehen urakoidessa runsaat minuuttimäärät jäällä.

Ilveksen rankka kahden viikon ja kahdeksan pelin putki on nyt takanapäin. Hetken ansaittu huili on siis luvassa, kun tupsukorvat ovat seuraavan kerran tulessa ”vasta” torstaina Hakametsässä. Silloin Ilveksen vieraaksi saapuu Porin Ässät.

Vieraille Hämeenlinnassa herkästi jäähyjä

Ilveksen joukkueenjohtaja Mauri Autonen totesi ottelun jälkeen vain tyynesti, että näinhän täällä Hämeenlinnassa yleensä käy. Maukka ei tarkoittanut pelin tulosta, vaan tuomaritoimintaa.

– Hämeenlinnassa tulee vieraille yleensä herkästi jäähyjä ja kotijoukkueen tekemiset jäävät liian usein näkemättä. Tänään tässä suhteessa ei ollut mitään uutta. Tuomareiden pelilukutaito ei näytä olevan pelin kanssa samalla aaltopituudella ja katsomon paine vaikuttaa, Maukka puntaroi.

Maukan tilastot osoittivat, että HPK sai kaikkiaan pelata ylivoimaa reilut kaksi kertaa niin paljon kuin Ilves. Se näkyi myös laukaisutilastoissa. HPK:lla oli sektorista vetoja 30 ja Ilveksellä 10. – Molemmat tekivät sektorista kaksi maalia, joten meillä onnistumisprosentti oli selvästi kovempi, Maukka tutki tilastojaan.

Ilves-pelaajien viime aikojen suihkukomennuksista Maukka tuumi, että ne on vihelletty seurauksista – ei varsinaisesti teosta. – Saatiin kuitenkin kaikesta huolimatta piste Hämeenlinnasta ja se on tämän otteluputken päätteeksi kyllä hyvä suoritus, Autonen sanoi.

Otteluraportti: Markus Määttä
Kommentit: Tarkki Hurskainen



> Lähetä sivu kaverillesi

> Tulosta tämä sivu

 

 

 

^^ Ylös 

Ottelupöytäkirja

I erä
Maalit
13.35 Jukka Laamanen 1-0 (Jyrki Louhi) YV
15.20 Ismo Kuoppala 1-1 (Raimo Helminen)
18.27 Oliver Setzinger 2-1 (Toni Mäkiaho, Jani Keinänen)
Rangaistukset
12.01 Ilves Henri Laurila Kiinnipitäminen 2min
II erä
Maalit
24.28 Jussi Pesonen 2-2 (Hannes Hyvönen)
35.56 Jukka Laamanen 3-2 (Tuomas Immonen, Toni Mäkiaho) YV
Rangaistukset
25.12 HPK Jani Keinänen Estäminen 2min
28.51 HPK Veli-Pekka Laitinen Kiinnipitäminen 2min
29.36 Ilves Timo Peltomaa Poikittainen maila 2min
30.20 Ilves Patrik Stefan Kampitus 2min
33.42 Ilves Hannes Hyvönen Poikittainen maila 2min
33.42 HPK Tuukka Mäkelä Käytösrangaistus 10min
35.14 Ilves Jussi Pesonen Huitominen 2min
38.46 HPK Joni Lappalainen Kiinnipitäminen 2min
III erä
Maalit
43.43 Teemu Jääskeläinen 3-3 (Steve Kariya, Patrik Stefan)
Rangaistukset
50.04 HPK Jyrki Louhi Väkivaltaisuus 2min
50.04 Ilves Jussi Pesonen Väkivaltaisuus 2min
52.34 Ilves Raimo Helminen Polvitaklaus 2min
52.34 Ilves Jussi Pesonen Pelirangaistus käytöksestä 20min
55.57 Ilves Steve Kariya Korkea maila 2 + 2 min
Jatkoaika
Maalit
63.16 Toni Mäkiaho 4-3 (Tuomas Eskelinen, Oliver Setzinger)
Rangaistukset
Ei rangaistuksia
Maalivahdit
Miika Wiikman, HPK 10+12+7+2=31 torjuntaa
Juha Pitkämäki, Ilves 13+20+11+2=46 torjuntaa
Jäähyt
HPK 4 x 2 min + 1 x 10 min
Ilves 9 x 2 min + 1 x 20 min
Tuomaristo
Juha Pajunen, päätuomari
Mikko Kekäläinen, linjatuomari
Antti Lajunen, linjatuomari
Yleisömäärä
3177
Palkitut
Kolme tähteä: Toni Mäkiaho, HPK
Kaksi tähteä: Jukka Laamanen, HPK
Yksi tähti: Juha Pitkämäki, Ilves
Expert-pelaaja: Toni Mäkiaho, HPK
Ottelun Vakuuttaja: Jukka Laamanen, HPK
Ilveksen kentälliset
Steve Kariya-Patrik Stefan-Hannes Hyvönen
Teemu Jääskeläinen-Cory Murphy
Jussi Pesonen-Raimo Helminen-Timo Peltomaa
Ville Koistinen-Henri Laurila
Mikko Suvanto-Tommi Turunen-Tommi Jäminki
Ismo Kuoppala-Sami Helenius
Marko Luomala-Ville Leino-Simo Vidgren, Marko Anttila
Joonas Rönnberg
 

 

> Tilastot

© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 2003-2005
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.

Toimitus | Arkisto | Palaute