Arkiston etusivulle

 

 

 

 

Arkiston etusivulle

Otteluraportti: Blues-Ilves 1-3 (0-1, 1-1, 0-1)

 

Niukat voitot jatkuvat

(28.9.2004) Ilves on tottunut viihtymään vierasotteluissa Bluesia vastaan eikä tämänkään kauden ensimmäinen kohtaaminen tehnyt tässä suhteessa poikkeusta. Nöyrää vieraskiekkoa kauden alussa pelannut petolauma haki nimittäin puolustamalla pisteet Espoosta lukemin 3-1. Ilveksen peliesitys ei häikäissyt millään tavalla, mutta kurinalaisella viisikkopelillä ja Juha Pitkämäen varmoilla torjunnoilla tupsukorvat saalistivat kolme tärkeää sarjapistettä. Ottelun voittomaalin iski Timo Peltomaa toisen erän viimeisellä pelisekunnilla!

Ilves terävänä alivoimalla

Avauserässä peli kulki mukavasti Ilveksen kontrollissa, kun kauden ensimmäistä kolmen pisteen voittoaan metsästäneet espoolaiset tuntuivat hieman puristavan mailaa. Bluesilla oli mahdollisuus laukaista paineita ottelun alussa, sillä erän ensimmäinen puolisko tarjosi kaksikin ylivoimamahdollisuutta kotijoukkueelle. Ylivoimakuviot olivat kuitenkin pahasti hakusessa ja homma pyörähti päälaelleen.

Marko Luomalan rangaistuksen aikana Ilves nimittäin kontrasi 2-1 -ylivoimahyökkäykseen ja värkkäsi siitä komeasti ottelun avausmaalin. Loukkaantumisen jälkeen paluun tositoimiin tehneen Teemu Jääskeläisen syöttö epäonnistui, mutta Ilveksen alkukauden ykköshahmo Jussi Pesonen onnistui veivaamaan tilanteen upeasti täysosumaksi, vaikka kiekko hieman jalkoihin tulikin.

Blues oli lähellä kokea toisen nöyryytyksen heti perään, sillä saman rangaistuksen aikana Ilves karkasi uudelleen ylivoimahyökkäykseen ja tällä kertaa peräti kolmella yhtä vastaan. Simo Vidgreniä kuitenkin koukattiin ratkaisevalla hetkellä ja näin toinen peräkkäinen alivoimamaali jäi vain haaveeksi. Janne Jalasvaara lähti tilanteesta jäähyaitioon ja mikä vielä pahempaa espoolaisten kannalta, kasan alle jäänyt Mika Oksa loukkaantui niin pahasti, että joutui jättämään kentän. Tilalle Bluesin maalia vartioimaan luisteli Jere Myllyniemi.

Ottelun päätuomarilla Sami Partasella oli avauserässä tarkka linja ja niinpä erä oli lähes pelkästään erikoistilannepelaamista. Kummankaan joukkueen ylivoimapeli ei ollut kehuttavaa, mutta Ilves pääsi Pesosen alivoimamaalin turvin johtoasemassa ensimmäiselle erätauolle.

Tinke osuu kreivin aikaan

Ilves aloitti toisen erän hyvin ja järjesti alkuminuuteilla pari vaarallista mylläkkää Bluesin alueelle. Jesse Niinimäen johtama nelosketju pyöritti espoolaisia hetken miten tahtoi, mutta osumaa painostusjakso ei kuitenkaan tuottanut. Parhaan tekopaikan hukkasi maalin edustalta täysosumaa yrittämään päässyt Marko Luomala.

Erän edetessä Blues pääsi paremmin ja paremmin peliin mukaan. Ilves jäi hiljalleen alakynteen espoolaisten vyöryttäessä hyökkäyksiään tupsukorvien päätyyn. Petolauman puolustuspaketti pysyi pääosin hyvin kasassa eikä kotijoukkue tahtonut päästä aivan parhaaseen maalintekosektoriin. Lopulta ajassa 36.26 Juha Pitkämäki joutui kuitenkin antautumaan ensimmäistä kertaa. Ilves hukkasi kiekon hyökkäykseenlähdössä ja tarjosi näin espoolaisille ilmaisen tilanteen. Donald Maclean ei vielä onnistunut Pitkämäkeä yllättämään, mutta hirveän maalinedusmylläkän jälkeen Kari Kalto pääsi lopulta tuikkaamaan takanurkalta limpun tyhjään maaliin.

Ilves ryhdistäytyi takaiskumaalin jälkeen ja pelasi viimeiset minuutit taas paremmin. Raimo Helmisen johtaman ykkösketjun vahva ote tuotti ensin rangaistuksen Bluesille ja ihme kyllä kerrankin petolauman ylivoimapeli tuotti tulosta. Tipalla se tälläkin kertaa kyllä oli, sillä Timo Peltomaa napautti kääntölaukauksella kiekon verkkoon juuri samalla hetkellä kun toinen erä täyttyi. Osuma hyväksyttiin ja näin petolauma sai aivan erän loppuun todella makean johtomaalin.

Blues ei löydä eväitä tasoitukseen

Kolmas erä oli Ilveksen osalta pelkkää puolustustaistelua. Blues hallitsi täysin kiekollista peliä, mutta vaikka ruletti pyörikin lähes koko erän ajan Ilveksen puolustusalueella, tuotti kunnon tekopaikkoihin pääseminen edelleen suurta tuskaa espoolaisille. Tupsukorvien nöyrä puolustaminen ei ollut kovin kaunista katsottavaa, mutta sitäkin tehokkaampaa. Vaikka Blues hallitsikin selvästi päätöserän tapahtumia niin kotijoukkue ei silti saanut kuin 6 laukausta maalia kohti ja hyvät maalipaikat olivat vieläkin vähemmässä.

Ilves kesti Bluesin luoman paineen lopulta kohtuullisen helpostikin eivätkä espoolaiset onnistuneet enää koskaan tasoittamaan ottelua. Blues otti maalivahdin ensimmäistä kertaa pois jo parisen minuuttia ennen loppua, mutta kuudella kenttäpelaajallakaan ei mitään huikeita tilanteita nähty. Lopullinen niitti ottelulle saatiin viimeisellä peliminuutilla, kun Ismo Kuoppala vieritti limpun tyhjään Blues-maaliin. Ilves nappasi näin toisen peräkkäisen vierasvoittonsa, nyt maalein 3-1.

Ilveksen paras pelaaja oli tänään taas vakuuttavassa vireessä ollut maalivahti Juha Pitkämäki. Mihinkään huippupelastuksiin Tauben ei tänään tarvinnut venyä, mutta perustorjunnat olivat totutun varmoja ja rauhallisia. Kenttäpelaajista ei monikaan joukosta erottunut, koska ottelu oli pääosin passiivista puolustustaistelua. Timo Peltomaa esitti kuitenkin erittäin vahvoja otteita läpi ottelun ja tekaisi kruununa voittomaaliksi osoittautuneen maalin toisen erän lopuksi. Ketjuista nelonen Marko Luomala-Jesse Niinimäki-Simo Vidgren oli ehkä hieman muita vitjoja edellä.

Petolauma pyrkii jatkamaan voittokulkuaan torstaina kotikaukalossa. Tuolloin vastassa on sarjan viimeiseksi tälläkin kaudella jumittunut Pelicans, joka on kuitenkin pelannut toistaiseksi tuloksiaan paremmin. Tasainen taisto on siis ylihuomennakin varmasti luvassa.

Tinke ihmetteli toista erää

Ilveksen voittomaalin verkkoon nostanut Timo Peltomaa ihmetteli taas sitä, että toisessa erässä Ilves antoi avaimet Bluesille.
– On se kumma, että toinen erä on meiltä usein heikko – ihan perinteisesti. Ensimmäinen erä pelattiin ihan hyvin ja kolmas tsempattiin tiukasti. Onneksi onnistuttiin kuitenkin saamaan maali siihen ihan toisen erän loppuun. Olin melkein varma, ettei sitä hyväksytä, kun summeri soi heti kun olin laukonut, Tinke jutteli.

Vaikka Ilves otti taas arvokkaat vieraspisteet, Tinke kehotti täyttämään hatut jäillä.
– Ei tässä kannata lippua salkoon nostaa vielä. Todelliset mittarit ovat edessäpäin. Meidän on vielä parannettava, mutta kyllä se koko ajan paraneekin. Ainakin omassa ketjussa alkaa homma kulkea paremmin, vaikka siinäkin vielä tehtävää on. Joka tapauksessa kyllä nämä vieraspisteet ovat pirun arvokkaita tässä liigassa, Tinke muistutti.

Tinke myönsi, että kuormaa tuli aika paljon ja ottelun lopussa alkoi väsy iskeä.
– Onneksi eivät tasoittaneet. Ei meikäläisestä ainakaan olisi enää varmaankaan ollut rutistajaksi. Peliaikaa kuitenkin kertyi kaikkine erikoistilanteineen sen verran reilusti.

Erityisesti Peltomaa antoi tunnustusta alkukauden otteluista maalivahti Juha Pitkämäelle.
– Kyllähän sinne suuntaan kuuluu kiitos, että meille ei ole enempää tehty. Tosin koko joukkueellakin puolustuspelaaminen on ollut aika hyvin hanskassa.

Jatkosta Tinke sanoi suoraan, että Pelicans on ilman muuta voitettava.
– Se nyt vain sattuu olemaan niitä otteluita, joista yleensä tulee vaikea. Ei sellaista hidalgoa olekaan, joka puhumalla saisi joukkueen asenteen siihen peliin kuntoon. Sen pitää lähteä jätkistä itsestään. Jokaisen pitää keskittyä siihen peliin kunnolla, Tinke vaati.

Bluesista Timo Peltomaa totesi, että kumman hengetön joukkue taas oli.
– Odotimme, että tulevat kovempaa päälle, mutta ei siihen tekemiseen oikein henkeä löytynyt.

Otteluraportti: Toni Hyytinen
Tinken kommentit: Tarkki Hurskainen


> Lähetä sivu kaverillesi

> Tulosta tämä sivu

 

 

 

^^ Ylös 

Ottelupöytäkirja

I erä
Maalit
9.35 Jussi Pesonen 3 (Teemu Jääskeläinen 1) 0-1 av.
Rangaistukset
2.42 Ismo Kuoppala, Ilves 2 min. Koukkaaminen
8.02 Marko Luomala, Ilves 2 min. Korkea maila
10.44 Janne Jalasvaara, Blues 2 min. Koukkaaminen
14.01 Sami Helenius, Ilves 2 min. Huitominen
18.18 Ladislav Kohn, Blues 2 min. Kampitus
II erä
Maalit
36.36 Kari Kalto (Donald Maclean) 1-1
39.59 Timo Peltomaa 1 (Ismo Kuoppala 2) 1-2 yv.
Rangaistukset
24.52 Peter Messa, Ilves 2 min. Mailasta kiinnipitäminen
28.18 Niko Nieminen, Blues 2 min. Huitominen
39.09 Arto Laatikainen, Blues 2 min. Kiinnipitäminen
III erä
Maalit
59.07 Kuoppala 2 1-3 tm.
Rangaistukset
47.22 Mika Lehtinen, Blues 2 min. Koukkaaminen
53.53 Sami Helenius, Ilves 2 min. Kiinnipitäminen
Maalivahdit
Mika Oksa, Blues (vaihto 10.44) 2+(0)+(0)=2
Jere Myllyniemi, Blues 2+9+4=15
Juha Pitkämäki, Ilves 9+12+6=27
Jäähyt
Blues 5 x 2 min
Ilves 5 x 2 min
Tuomaristo
Sami Partanen, päätuomari
Janne Korpela, linjatuomari
Timo Suni, linjatuomari
Yleisömäärä
3171
Palkitut
Kolme tähteä: Timo Peltomaa, Ilves
Kaksi tähteä: Juha Pitkämäki, Ilves
Yksi tähti: Kari Kalto, Blues
Expert-pelaaja: Timo Peltomaa, Ilves
Ottelun Vakuuttaja: Juha Pitkämäki, Ilves
Ilveksen kentälliset
Kariya-Helminen-Pesonen
Messa-Murphy
Turunen-Leino-Peltomaa
Kuoppala-Laurila
Miettinen-Suvanto-Jäminki
Niemi-Helenius
Luomala-Niinimäki-Vidgren, (Pellinen)
Jääskeläinen
 

 

> Tilastot

© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 2003-2005
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.

Toimitus | Arkisto | Palaute