Ennakko

Tauolta Tapparan kimppuun

(17.11.2005) Ilves palaa lähes kahden viikon pituiselta maaottelutauolta tositoimiin tänään Hakametsässä, jossa tupsukorvat isännöivät Tapparaa kauden kolmannessa Tampereen paikallismittelössä. Ilves esittelee illan kamppailussa kotiyleisölleen kaksi tuoretta pelaajavahvistusta – Ruotsista takaisin petopaitaan palanneen Vesa Viitakosken ja mielenkiintoisen amerikkalaissentteri Jason Bonsignoren. Viitakoski ehti ennen taukoa edustaa tupsukorvia kahdessa vierasottelussa, mutta Bonsignore tekee Tapparaa vastaan ensiesiintymisensä Ilves-paidassa.

Kirvesrinnoilla kaksi kiinnitystä kaupungin kiekkoherruuteen

Tamperelaisjoukkueet iskevät tänään yhteen kolmatta kertaa kuluvalla kaudella. Tappara hallitsi syksyn ensimmäistä paikalliskamppailua ja avasi Timo Vertalan puhtaan hattutempun siivittämänä liigasesonkinsa maukkaalla 5-2 –voitolla. Vertalan kolmesta osumasta ensimmäinen syntyi ylivoimalla, toinen tasaviisikoin pelattaessa ja kolmas Ilveksen kannalta nolosti alivoimalla. Tupsukorvien 1-1 ja 2-2 –tasoitusmaaleista vastasivat Marko Luomala ja Tomi Hirvonen.

Kauden toista paikallisvääntöä käytiin pitkään Ilveksen komennossa, mutta kirvesrinnat onnistuivat päätöserässä nousemaan ensin rinnalle ja lopulta ohi. Jason Guerriero vei komealla yksilösuorituksella tupsukorvat 1-0 –johtoon, jonka Vertala kuitenkin kuroi kiinni kauden neljännellä paikallispeliosumallaan. Jyrki Lumme siirsi Ilveksen jälleen ansaitusti etumatkalle toisen erän lopulla, mutta Tapparan loppukiri riitti voittoon asti Sami Venäläisen ja Teemu Nurmen heilutettua verkkoa alle kolmen minuutin välein päätöserän jälkimmäisellä puoliskolla.

Tapparalla tasaisuutta, Ilves ailahtelee

Siinä, missä Ilves on kaatunut jo useita kertoja tällä kaudella tehottomuuteen ja hävinnyt hallitsemiaan otteluita niukasti, on Tappara pystynyt kääntämään tiukat pelit lähes poikkeuksetta edukseen. Kirvesrintojen otteista huokuu voittamisen kulttuuri, jota edelliset kaksi heikompaa kautta Mika Saarisen komennossa eivät saaneet hävitettyä. Kun Jukka Rautakorpi palasi keväällä Tapparan peräsimeen, ei hänellä ollut edessään rakennustyöhön ryhtyminen alkutekijöistä, vaan miehen tehtävänä oli lähinnä palauttaa menestysjuna raiteilleen. Hyvin kasassa pysynyt pelaajarunko ja muutama Rautakorvelle entuudestaan tuttu vahvistus mahdollistivat kauteen valmistavan harjoittelun vetämisen ehjällä ja yhtenäisellä joukkueella.

Ilveksen uusi käskijä Kari Eloranta sen sijaan aloitti työnsä joukkueen kanssa käytännössä täysin nollilta. Uusi pelitapa on iskostunut joukkueeseen yllättävänkin nopeasti, mutta Elorannalta puuttuvat ne tukipilarit, jotka loivat pohjan Rautakorven menestyksekkäälle paluulle Tapparaan. Ilves-luotsilla ei ole tukenaan ja turvanaan voittamaan tottunutta pelaajarunkoa tai viime kaudella joukkuetta jäällä johtaneita ratkaisijoita. Tämä ero joukkueiden lähtökohdissa on alkukaudella näkynyt siinä, että kirvesrinnat pystyvät rutistamaan rutiinivoittoja keskinkertaisillakin esityksillä, kun Ilves vielä hakee pysyvyyttä ja tasaisuutta otteisiinsa.

Seuraa heitä!

Jason Bonsignore & Vesa Viitakoski, Ilves. Uusien isokokoisten vahvistusten toivotaan parantavan maalinteko-ongelmista kärsineen Ilveksen iskukykyä. Viitakoski on erinomainen maalineduspelaaja, joka pystyy tekemään oikeita asioita ahdistettuna pienessä tilassa. Bonsignore taas tunnetaan käsistään erittäin taitavana ja erinomaisesti peliä lukevana hyökkääjänä, joka osaa verkkaisesta vauhdistaan huolimatta hakeutua tilanteisiin oikea-aikaisesti. Right-puolelta ampuvan amerikkalaissentterin odotetaan vahvistavan etenkin Ilveksen ylivoimapeliä, joka on toistaiseksi pyörinyt liigan heikoimmalla tehoprosentilla. Saako Jason maanmiehensä ja kaimansa Guerrieron tapaan lentävän lähdön Ilves-uralleen?

Quinn Hancock, Tappara. Ilman erikoisia meriittejä Raumalle kaudeksi 02-03 saapunut kanadalaissentteri yltyi Jukka Rautakorven valmennuksessa erinomaisiin tehoihin Lukko-paidassa. Viime kausi Jokereissa sujui keskinkertaisesti, mutta nyt mies on taas Rautakorven komentoon päästyään huippuvireessä. Hancock on tasainen, monipuolinen ja luotettava keskushyökkääjä, jolla ei ole mitään erityisiä vahvuuksia, ellei sellaiseksi lasketa taitoa tehdä paljon pieniä asioita hyvin jokaisessa pelaamassaan vaihdossa. Mainittavia heikkouksiakaan ei mieheltä löydy. 18 tehopisteellä Tapparan kultakypärää kantava Hancock on yksi alkukauden positiivisimmista yllättäjistä koko sarjassa. Syöttääkö mies tänään laitureilleen mahat täyteen maalipaikkoja?

Mikko Rainio


> Lähetä sivu kaverillesi

Ilves Tappara

17.11.2005
© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1997-2006
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute