Ilveksen 75-vuotisjuhlalehti

Perttu ja Tuukka, MM-pronssimitalistit

Jääkiekkoilun nuorten MM-kisoista on kulunut pari kuukautta, mutta Ilveksen Perttu Lindgrenin ja Tuukka Raskin mukanaan Vancouverista tuomat pronssimitalit eivät ainakaan ole haalistuneet.

Päinvastoin. Aika ja etäisyys vain nostavat nuorten leijonien saavutuksen arvoa. MM-pronssi on oikeasti kova juttu. Etukäteisarvioissa Suomi ei lukeutunut mitalisuosikkeihin.

Kova asenne, hyvä yhteishenki

Pronssimitali ei sinänsä näytä kovin kummalliselta esineeltä Pertun ja Tuukan hyppysissä. Kappale kuvioitua metallia, sanoisi kyynikko. Mitalilla on kuitenkin valtava merkitys nuorille kiekkoilijoille. Pronssi voitettiin kovan taistelun tuloksena.

- Ei sitä kaikkea ole vielä kunnolla tajunnut, Perttu myöntää.

- Paluu arkeen tapahtui äkkiä, jatkaa Tuukka.

Lentomatkat Suomeen ja paluu SM-liigaan tapahtuivat niin nopealla aikataululla, että Pikkuleijonat eivät ole vielä ehtineet juhlia sankaritekoaan. Sen aika on keväällä, pelikauden jälkeen, kun koko pronssiporukka lähtee mitaliristeilylle.

- Suomen vahvuuksia olivat kova asenne ja hyvä joukkuepeli, sanoo Tuukka.

- Tämä oli paras ryhmä niistä maajoukkueista, joissa olen tähän asti ollut mukana, tiivistää Perttu kokemuksensa joukkueen sisällä vallinneesta tunnelmasta.

Kun Tuukka kyykytti Ruotsia

Jääkiekkoilun emämaassa, Kanadassa, nuorten MM-kisat alkoivat Suomen kannalta tukalasti, sillä ensimmäisinä vastaan asettuneet Kanada ja USA kylvettivät vierastaan. Jatkossa Pikkuleijonat sai enemmän otetta, ja etenkin Tuukka nousi yhä merkittävämpään rooliin.

Jatkopelien kannalta tärkeän Sveitsi-ottelun Suomi vei lopulta selvin numeroin 4-1, vaikka vastus oli kovempi kuin loppulukemista voisi päätellä. Tuukka oli avainhahmo 32 torjunnallaan.

Vasta jatkoajalla ratkennut puolivälieräottelu Ruotsia vastaan jää erikoiseksi luvuksi jääkiekkoilun maalivahtihistoriaan. Tuukka torjui, peitti, esti ja taas torjui kaikki ruotsalaisten maalintekoyritykset. Ruotsi ei saanut aikaan maalin maalia, Tuukalle tilastoitiin ottelusta peräti 53 torjuntaa.

Turha kai erikseen mainita, että kyseessä on Tuukan henkilökohtainen torjuntaennätys nollapelissä.

- Pari vuotta sitten A-junioreissa Tapparaa vastaan tuli 44 torjuntaa, hän muistelee aikaisempaa nollapeliensä suurinta torjuntasaldoa.

Viimeistään Ruotsi-ottelun urakointi nosti Tuukan suureen julkisuuteen. Ruotsalaismedia parkui tuskasta ja ”epäoikeudenmukaisesta tappiosta”. Kanadalaiset ihastelivat kylmäpäistä suomalaisveskaria, ja epäilemättä nimenomaan Toronto Maple Leafsin organisaatiossa hierottiin kämmeniä tyytyväisinä yhteen.

Torontossa on scoutattu nuoria maalivahteja tarkasti ja hyvin tuloksin. MM-kisojen kaksi kärkinimeä, Tuukka Rask ja Kanadan Justin Pogge, ovat molemmat Toronton varaamia pelaajia.

Onnelliset pronssimitalistit

Välieräottelussa isäntämaa Kanada ei antanut juuri mitään mahdollisuuksia sinivalkoisille. Pronssipelissä USA:ta vastaan sinivalkoiset ottivat kaiken sisunsa käyttöön, ja kaatoivat ennakkosuosikkina otteluun lähteneen USA:n maalein 4-2.

”Oletteko koskaan nähneet onnellisempaa pronssijoukkuetta kuin Suomi”, kyseli Hockeycanadan reportteri Lucas Akroyd kommenteissaan ottelusta.

Riemua riitti sekä pelaajien että joukkueen toimihenkilöiden keskuudessa. ”Tämä oli sadas kerta, kun olimme yhdessä jäällä. Ja varmasti hauskin niistä”, vakuutteli Pikkuleijonien päävalmentaja Hannu Aravirta kanadalaismediassa.


Tähän ei moni etukäteen uskonut. Perttu Lindgren (vas.) ja Tuukka Rask sekä pronssinen mitali nuorten MM-kisoista.

Tilastollisesti Pertun tähtihetki osui otteluun Norjaa vastaan. Nuori taituri teki yhden osuman ja tarjoili kavereille neljä maalisyöttöä. Koko kisoissa Pertun pörssisaldoksi tuli 2+4=6.

Tuukka puolestaan oli maalilla kuudessa matsissa torjuntaprosentilla 93,9. Mitalipelien jälkeen hänet nimettiin kisojen parhaaksi maalivahdiksi. Tamperelainen otti tunnustuspalkinnon vastaan vilkutellen iloisesti Vancouver Canucksin kotiareenan GM Placen 18 000 –päiselle katsomolle.

- Yleisö hurrasi hienosti, ja ajattelin kiittää katsojia.

Maailmanmestaruuden vei Kanada. Se ei ollut yllätys kenellekään. Kanadan juniorisampo tuottaa jatkuvasti runsaasti lahjakkaita pelaajia. Varsinkaan kotikisoissa Kanadalla ei ollut muuta kuin hävittävää; vain mestaruus kelpasi.

- Se oli tosi kurinalainen ryhmä. Kikkailusta joutui heti penkin päähän istumaan. Vasta summerin soitua ne alkoivat hieman hymyillä, Perttu muistelee välieräottelua.

Lisäpotkua MM-turnauksesta

Sekä Perttu että Tuukka saivat MM-turnauksesta hienoa kokemusta ja paljon lisäuskoa omiin kykyihin. Molemmat ovat pelanneet Ilves-asussa tämän vuoden puolella mainiosti, ajoittain jopa erinomaisesti.

Tätä kirjoittaessa Pertulla on MM-kisojen jälkeen takanaan 10 liigapeliä. Niissä hän on iskenyt viisi maalia ja antanut neljä maalisyöttöä. Perttu johtaa liigatulokkaiden pistepörssiä.

Tuukka puolestaan saavutti liigauransa ensimmäisen nollapelin Lahdessa 7. helmikuuta. Tilastollisesti urakka oli hieman kevyempi kuin Vancouverissa Ruotsia vastaan – nollapeli heltisi Lahdessa 24 torjunnalla.

- Parhaat pelit pelataan sitten liigan finaaleissa, Tuukka vakuuttaa.

Teksti ja kuvat: Jouni Valkeeniemi

> Lähetä sivu kaverillesi

 
© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1997-2006
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute