Raportti

Turkki pöllyten tauolle

(5.11.2005) Ilveksen viime aikojen hyvät vierasesitykset saivat tylyn lopun Hämeenlinnassa, kun paikallinen pallokerho tyrmäsi tupsukorvalauman jo ensimmäisessä erässä. Tylyt loppunumerot kirjattiin Rinkelinmäen pimenevässä syysillassa lopulta 8-3 (5-1, 2-1, 1-1). Eniten tupsukorvaturkkia pöllyttivät kypärätempun iskeneet Jukat Laamanen (3+1) ja Voutilainen (3+0). Ilveksen maalit viimeistelivät Perttu Lindgren, Marko Luomala sekä Toni Koivisto.

Miehet vastaan pojat

Ottelu alkoi tavalla, jota Ilveksen kannattajat olivat pelänneet ennen ottelua kaikista eniten. Ilves ei juurikaan ensimmäisen viiden minuutin aikana kiekkoon koskenut ja Kerhon salama-alku tuotti tulosta. Hurjat mylläkät Ilves-maalilla johtivat lopulta ottelun avausmaaliin. Entinen tamperelaispuolustaja Jukka Laamanen pääsi iskemään kiekon kauniin kuvion päätteeksi ohi Ilves-maalivahti Juha Pitkämäen. Ottelun avausmaali syntyi jo ajassa 3.53.

Ilves pääsi erän edetessä hieman paremmin peliin mukaan, ja onnistuikin muutama minuutti myöhemmin luomaan Iivo Hokkasen rangaistuksen aikana luomaan yhden jos toisenkin tekopaikan. Kotijoukkueen maalia tänään vartioinut Miika Wiikman ei kuitenkaan ollut yllätettävissä ja ote herpaantui.

Ottelun toista osumaa saatiin odottaa hieman ensimmäistä pidempään. Marko Anttilan istuessa rangaistusaitiossa HPK pääsi rakentelemaan vahvaa ylivoimapeliään, joka osoittautui myös tuloksekkaaksi. Jukka Voutilainen siirsi hämeenlinnalaiset jo kahden maalin karkumatkalle nopean hyökkäyksen päätteeksi.

Kun tupsukorvaleiristä alkoi kuulua jo selkärangan katkeamiseen viittaavaa naksuntaa, antoi Kerho vielä yhden kuolettavan iskun. Ilves-puolustuksen hieman hölmöillessä Joni Lappalainen lapioi limpun rysään ja muutti numerot 3-0:n ajassa 14.05. Kolmas takaisku oli liikaa myös Pitkämäelle, joka teki tilaa Tuukka Raskille maalin suulla.

Herättely näytti hetken tuottavan jo tulosta, kun Henrik Juntusen istuessa jäähyllä Ilveksen nuori Perttu Lindgren pääsi niittaamaan kiekon alivoimalla ohi Wiikmanin ja antaen samalla tupsukorvaleiriin aimo annoksen itseluottamusta.

Vierasjoukkue ei kuitenkaan ehtinyt nauttia tilanteesta kauaa, vaan ritaripaitainen kotijoukkue iski - vieläpä saman ylivoiman aikana. Juntusen rangaistusta oli jäljellä enää sekunnin osia, kun Kerho ratkaisi. Jyrki Lumme ehti ottaa toisen rangaistuksen ja HPK pääsi myllyttämään pelottavalta näyttänyttä 5-3 ylivoimaansa. Kauaa ei kotijoukkueen sitä tarvinnut hieroa, kun kiekko oli jälleen vierasjoukkueen maalissa. Laamanen pääsi voitetun hyökkäyspään aloituksen jälkeen lataamaan kiekon voimalla verkkoon ja muuttamaan samalla lukemat neljään Ilveksen yhtä vastaan.

Lumpeenkaan jäähy ei jäänyt tuottamatta takaiskua. Laamanen pääsi vielä viime kaudella Ilveksessä kiekkoilleen Ville Leinon syötöstä pommittamaan kypärätemppuun oikeuttaneen osuman Raskin selän taa. Näin HPK:n ylivoimaprosentti ottelussa tähän mennessä oli vakuuttava 100 ja kun numerotkin olivat jo 5-1, ei voitu asettaa kysymystäkään siitä, kumpi joukkue ensimmäistä erää hallitsi.

Ilves osuu toistamiseen alivoimalla

Vaikka kyseessä oli vasta ottelun toinen erä, suurin vauhti oli myös kotijoukkueelta unohtunut pukukoppiin. Mitään trilleriä ei siis Rinkelinmäen yleisölle tarjottu tälläkään kertaa näiden joukkueiden kohdatessa toisensa.

Valoa Ilves-leiriin toi hetkeksi Marko Luomala, joka pääsi Lindgrenin vapauttamana ujuttamaan kiekon ohi Wiikmanin - jälleen alivoimalla. Lindgren lähetti ovelan korkean syötön keskialueen halki ja saalisti näin illan toisen tehopisteensä.

Alivoimamaalin jälkeen tapahtui jälleen samoin, kuin ensimmäisessä erässä. Tällä kertaa oli toisen Jukan, Voutilaisen vuoro lyödä kiekko häkkiin Laamasen toimiessa ainoastaan syöttäjänä. Viimeistään tämä maali lopetti Ilveksen pyristelyt totaalisesti.

Loppuerä oli enemmän tai vähemmän pelkkää pelailua, tosin Kerho pääsi vielä korjailemaan alivoimamaalitilastoaan. Janis Sprukts heitti kiekon keskelle ja Voutilainen' kirjautti illan kolmantensa Tuomas Immosen istuessa rangaistustaan.

Ilves oli vastaantulija myös toisessa erässä ja saa kiittää nuorta maalivahtiaan Tuukka Raskia, joka piti numerot edes jotenkin siedettävinä.

Ei edes erävoittoa

Kolmas erä oli yhtä korutonta kertomaa kuin kaksi edellistäkin. Kun myös HPK alkoi jäädyttää peliään, oli ottelu ajoittan tahmeaa ja tylsää katsottavaa.

Maaleitta ei kuitenkaan jääty. Vähän erän puolenvälin jälkeen Toni Koivisto sai lapansa Jussi Pesosen laukauksen väliin ja ohjasi limpun tyylikkäästi ylivoimalla ohi Wiikmanin ja päättäen samalla maalittoman kautensa.

Hämeenlinnalaiset eivät kuitenkaan antaneet tupsukorvaryhmälle edes erävoittoa, vaan Juha-Pekka Loikas viimeisteli tyylikkäästi loppulukemat 8-3:n ajassa 55.17.

Kokonaisuutena ei Ilvekselle juurikaan mitään käteen jäänyt. Positiivisina seikkoina voitaneen mainita kuitenkin Pesosen ja Lindgrenin kaksi tehopistettä mieheen, sekä Koiviston onnistuminen maalinteossa pitkästä aikaa.

Ilves lähtee nyt maajoukkuetauolle ja pelaa seuraavan kerran vasta 17. päivä kuluvaa kuuta, kun vastaan asettuu paikalliskilpailija Tappara.

Otteluraportti: Ville Nevalainen

HPK-Ilves 8-3 (5-1, 2-1, 1-1)
I erä
Maalit
3.53 Jukka-Pekka Laamanen 1-0 (Jani Keinänen, Mikko Laine)
10.59 Jukka Voutilainen 2-0 (David Schneider, Miika Wiikman) YV
14.05 Joni Lappalainen 3-0
16.21 Perttu Lindgren 3-1 (Jussi Pesonen) AV
17.43 Jukka-Pekka Laamanen 4-1 (David Schneider, Jyrki Louhi) YV
19.29 Jukka-Pekka Laamanen 5-1 (Ville Leino) YV
Rangaistukset
7.40 HPK Iivo Hokkanen Kampitus 2min
10.44 Ilves Marko Anttila Korkea maila 2min
15.43 Ilves Henrik Juntunen Mailasta kiinnipitäminen 2min
17.38 Ilves Jyrki Lumme Huitominen 2min
II erä
Maalit
24.36 Marko Luomala 5-2 (Perttu Lindgren) AV
25.17 Jukka Voutilainen 6-2 (Jukka-Pekka Laamanen, Jyrki Louhi) YV/td>
37.08 Jukka Voutilainen 7-2 (Janis Sprukts) AV
Rangaistukset
22.28 HPK Juha-Pekka Loikas Liian monta pelaajaa jäällä 2min
24.05 Ilves Vesa Viitakoski Laitataklaus 2min
26.02 HPK Iivo Hokkanen Koukkaaminen 2min
29.31 Ilves Marko Luomala Koukkaaminen 2min
32.19 Ilves Juha Alen Koukkaaminen 2min
35.14 HPK Tuomas Immonen Koukkaaminen 2min
III erä
Maalit
53.29 Toni Koivisto 7-3 (Jussi Pesonen, Ville Koistinen) YV
55.17 Juha-Pekka Loikas 8-3 (Juuso Hietanen)
Rangaistukset
48.34 Ilves Jyrki Lumme Kiinnipitäminen 2min
50.44 HPK Tuomas Immonen Kampitus 2min
51.33 HPK David Schneider Huitominen 2min
57.53 Ilves Marko Anttila Väkivaltaisuus 2min
57.53 HPK Jukka-Pekka Laamanen Huitominen 2min
58.46 Ilves Jussi Pesonen Väkivaltaisuus 2min
58.46 HPK Eric Beaudoin Väkivaltaisuus 2min
Maalivahdit
Miika Wiikman, HPK 9+11+12=32
Juha Pitkämäki, Ilves 5+
vaihto 14.05/3-0
Tuukka Rask, Ilves 1+10+17=28
Jäähyt
HPK 8 x 2 min
Ilves 9 x 2 min
Yleisömäärä
3856
Tuomaristo
Jari Levonen (Jyri Seppälä - Petri Tuomisto)
Palkitut
Kolme tähteä: Jukka Laamanen, HPK
Kaksi tähteä: Jukka Voutilainen, HPK
Yksi tähti: Juuso Hietanen, HPK
Ottelun Vakuuttaja: Jukka Laamanen, HPK
Ilveksen kentälliset
Viitakoski-Helminen-Andersson,Lumme-Niemi
Koivisto-Guerriero-Pesonen,Koistinen-Alen
Luomala-Lindgren-Anttila,Mielonen-Rönnberg
Hirvonen-Pellinen-Juntunen,(Huhtala)-Kinos
Pitkämäki (Rask)
 




> Lähetä sivu kaverillesi

HPK Ilves

5.11.2005


Ennakko
© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1997-2006
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute