Raportti

Ilves ja KalPa tasatahtiin Lempäälässä

(9.9.2005) Ilves pelasi SM-liigan kenraaliharjoituksessa Lempäälässä KalPan kanssa tasan 2-2. KalPa siirtyi avauserässä 0-1 -johtoon, mutta Ilves meni kuopiolaisten ohi Marko Anttilan ja Toni Koiviston maaleilla. Kolmannen erän puolivälissä sarjanousija KalPa nousi kuitenkin tasoihin.

Ilves ei ensimmäisessä erässä laukonut juuri lainkaan. Hyvistäkään paikoista ei kiekkoa toimitettu kohti Kimmo Kapasen vartioimaa maalia. KalPa iski erän lopulla Henri Huohvanaisen maalilla.

Ilveksen peli oli toisessa erässä selvästi parempaa kuin ensimmäisessä. Ilveksen tasoitus lähti siitä, kun Jyrki Lumme katkaisi purkuyrityksen hyökkäyssinisellä ja heitti pienen roikkukiekon eteenpäin. Lempäälän oma poika Marko Anttila otti kiekon kädellä haltuun polvensa korkeudelta, eteni b-pisteiden väliin ja lähetti pelivälineen rannelaukauksella verkkoon. Maali syntyi ottelun puolivälissä.

Ilveksellä muutama hyvä paikka heti tasoitusmaalin jälkeen ja otteluun tuli huomattavasti lisää vauhtia. 36. minuutilla Toni Koivisto napautti kiekon maalin edestä suoraan syötöstä verkkoon komean syöttökuvion päätteeksi. KalPa oli juuri tullut täysilukuiseksi, mutta viides mies ei ehtinyt puolustuksen avuksi. Ottelussa päädyttiin kuitenkin tasapeliin, sillä Sami Kaartinen löi pelin tasoihin 51. minuutilla.

Ilveksen parhaimmistoa ottelussa olivat maalivahti Juha Pitkämäki, puolustajat Kevin Bolibruck ja Jyrki Lumme sekä hyökkääjät Toni Koivisto, Jonas Andersson ja Tomi Hirvonen. Lisäksi parivaljakko Marko Anttila - Perttu Lindgren oli hyvin esillä.

Ilveksen seuraavassa ottelussa pelataankin jo sarjapisteistä. Ilveksen SM-liiga -kausi vuosimallia 2005-2006 alkaa Tapparan isännöimällä paikallispelillä. Hakametsässä on laitettu tänään mainokset paikoilleen ja lippukauppakin käy kuumana, sillä torstaina 15. syyskuuta kello 18.30 avauskiekko putoaa jäähän. Tästä se taas lähtee!

Harjoituspelien lopullinen pistepörssi

Ilves-KalPa 2-2 (0-1, 2-0,0-1)
I erä
Maalit
19.39 Henri Huohvanainen (Tomi Pöllänen) 0-1
Rangaistukset
2.29 Ilves Toni Niemi Kiinnipitäminen 2 min
4.26 Ilves Jonas Andersson Koukkaaminen 2 min
II erä
Maalit
29.47 Marko Anttila (Jyrki Lumme) 1-1
36.39 Toni Koivisto (Tomi Hirvonen, Jussi Pesonen) 2-1
Rangaistukset
21.20 Ilves Jyrki Lumme Väkivaltaisuus 2 min
24.29 KalPa Matti Kuusisto Estäminen 2 min
26.33 KalPa Jussi Savolainen Huitominen 2 min
34.35 KalPa Henri Huohvanainen Kiinnipitäminen vastustajan mailasta 2 min
38.08 Ilves Tommi Huhtala Ryntäys 2 min
III erä
Maalit
51:13 Sami Kaartinen (Ville Hämäläinen, Juho Kuronen) 2-2
Rangaistukset
44.45 Ilves Jyrki Lumme Koukkaaminen 2 min
53.03 KalPa Ari Luostarinen Kiinnipitäminen vastustajan mailasta 2 min
56.57 Ilves Raimo Helminen Koukkaaminen 2 min
58.33 KalPa Mikko Saavinen Kiinnipitäminen 2 min
Maalivahdit
Juha Pitkämäki, Ilves, 13+5+15=33
Kimmo Kapanen, KalPa, 4+16+(0)=20 torjuntaa (vaihto 40:00)
Ari Luostarinen, KalPa, (0)+(0)+9=9 torjuntaa
Jäähyt
Ilves 6 x 2 min
KalPa 5 x 2 min
Palkitut
Ilveksen paras pelaaja: Marko Anttila
KalPan paras pelaaja: Sami Kaartinen
Ilveksen kentälliset
Luomala-Helminen-Andersson,Lumme-Kuukka
Koivisto-Hirvonen-Pesonen,Koistinen-Bolibruck
Anttila-Lindgren-Vidgren,Niemi-Rönnberg
Katajala-Pellinen-Huhtala,Mielonen
Pitkämäki (Rask)
 


Live-raportti: Ilkka Uitti
Koostanut live-raportista: Joni Yli-Mäenpää


> Lähetä sivu kaverillesi

Ilves KalPa

9.9.2005


© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1997-2006
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute