Uutiset

Cheerleaderit kahmivat mitaleita SM-kisoissa

(9.2.2006) Dream Team -cheerleaderit kahmivat komeasti mitaleita Helsingissä viime viikonloppuna järjestetyissä cheerleadingin SM-kilpailuissa.

Naisten tanssijoukkue otti mestaruuden toisen kerran peräkkäin. Koreografia oli näyttävä ja esitys varma, vaikka lavalle pääsi loukkaantumisten tähden vain kuusi naista. Samalla joukkue lunasti paikan itselleen heinäkuisiin EM-kisoihin, jotka pidetään Oslossa.

Toisen kullan toi Tampereelle yksilösarjassa Sanna Pyymäki, joka myös lunasti paikan EM-kisoihin. Naisten lähes täysin uudistunut cheer-joukkue sijoittui kuudenneksi.

Toisena kilpailupäivänä sunnuntaina kilpailivat molemmat seuran juniorijoukkueet sekä minien joukkue. Minien Super Cheer -kilpailussa Rock Cats nappasi jälleen kullan tanssisarjassa ja sijoittui viidenneksi cheer-sarjassa.

A-juniorit saavuttivat hopeaa junioreiden tanssisarjassa. Tytöt lähtevätkin innolla harjoittelemaan Oslon EM-kisoihin. Cheer-sarjassa A-juniorijoukkue Tiger Cats sijoittui viidenneksi ja B-juniorien Star Cats kymmenenneksi.

Kisoja oli seuraamassa myös Ilves-Hockey Oy:n hallituksen puheenjohtaja Jouni Jääskeläinen, joka sai olla ylpeä omien naisten ja tyttöjen esityksistä. – Dream Teamista oli bussilastillinen kilpailijoita, jotka olivat varanneet eräästä hotellista koko kerroksen. Yhteishenki näytti olevan loistava. Naiset auttoivat minejä ja omia kannustettiin hurjasti, Jääskeläinen havaitsi.

– Kyseessä on todella suuri tapahtuma, sillä osanottajia oli satoja. Olisikohan mennyt tuhatkin rikki? Dream Teamin menestys oli loistava. Ohjaajat tekevät hienoa työtä. On todella syytä onnitella cheerleadereita menestyksestä ja toivottaa antoisaa matkaa EM-kisoihin. Cheerleadereissa meillä on hieno esimerkki koko Ilves-perheelle junioreista edustusjoukkueeseen, Jääskeläinen sanoo.

Ilves-Hockey Oy / th


> Lähetä sivu kaverillesi

 
© Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy 1997-2006
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute