|
Haastattelu
Villen uudet kuviot
(5.6.2006)
Viime kaudella lopullisen läpimurtonsa SM-liigapuolustajien eliittiin tehnyt Ville Koistinen, 23, solmi muutama viikko sitten NHL-seura Nashville Predatorsin kanssa yksivuotisen sopimuksen. Kiekollisena puolustajana tunnettu Koistinen voitti puolustajien pistepörssin komeilla teholukemilla 8+26=34. Samalla mies sijoittui koko SM-liigan pistepörssissä sijalle 20. Ilveksen kanssa keväällä 1+1 -vuotisen jatkosopimuksen allekirjoittanut Koistinen kertoo, että hän pääsi sopimukseen Nashvillen kanssa todella nopeasti sen jälkeen, kun alkoi oikeasti tapahtua.
- Talvella oli jotain pientä juttua, mutta en sitä ajatellut sen enempää. Kolme päivää kauden jälkeen Nashvillen scoutti soitti ja kysyi, olisinko halukas lähtemään Pohjois-Amerikkaan. Eihän siinä tarvinnut paljoa miettiä, kun tällainen mahdollisuus tuli eteen, kertaa Ville.
Koistisella ei ole vielä sen suurempia odotuksia tulevan suhteen. Mies ei ole koskaan aiemmin ulkomailla yksin käynyt, joten sekin tuo oman mausteensa muutenkin aivan uuteen kuvioon.
- Sehän tarkoittaa sitä, että otan kiikarit, vyölaukun, kartan ja videokameran mukaan – eiköhän sillä alkuun pääse! Tavoite on se, että saisi mailat ja pelipaidan… Sehän olisi jo aika hyvin.
Koistinen myöntää, että hänellä on toistaiseksi vähän tietoa Nashvillen kokoonpanosta. Mies odottaa hetkeä, jolloin hän tapaa uudet valmentajansa ja pääsee keskustelemaan omasta roolistaan.
- Jotain odotuksia niillä on minua kohtaan, koska he ovat minut sinne halunneet. Kaikki tämä selviää ajallaan.
Ville lähtee kesäkuun lopussa viikoksi tutustumaan paikkoihin ja lopullinen muutto Pohjois-Amerikkaan tapahtuu elokuun lopussa. Perhe tulee perässä siinä vaiheessa, kun asunto- ja muut asiat ovat paikan päällä selvillä. Käytännön asioiden osalta Koistinen on saanut joitakin vinkkejä ja ohjeita.
- Joitakin “ohjeita” tuli ainakin viikonloppuna, mutta niitä oikeita ohjeita ovat antaneet San Josen herrasmiehet Toskeri (Vesa Toskala) ja Nimonaattori (Ville Nieminen) sekä sitten Vellu (Juha Alén). He tietävät, mitä se touhu siellä oikeasti on, kun ovat viettäneet jo aika monta vuotta NHL:ssä.
Ville Koistinen pelasi ensimmäisen SM-liiga -pelinsä 18-vuotiaana keväällä 2001. Nyt, viittä vuotta myöhemmin, miehellä on edessään uusi suuri haaste: NHL.
Koistisella on pieniä kesäsuunnitelmia tiedossaan. Mies on suunnitellut käyvänsä synnyinkaupungissaan Oulussa sukulaisiaan tapaamassa ja perheen juniori olisi tarkoitus viedä Ruotsiin Kålmordenin eläinpuistoon.
- Niin, ja sitten jos vaikka yhden kalan saisi, kun viime kesänä ne taisivat vähän karttaa meikän uistinta. Enkä millään lihapiirakalla vetänyt!
Koistisella on paljon hauskoja muistoja Ilveksen ajoistaan, mutta mikään tietty asia ei ole jäänyt päällimmäisenä mieleen. Ville kehuu Ilveksen nykyistä kokoonpanoa vilpittömästi.
- Joukkue on vahvistunut aika paljon ja uskon, että jätkät menevät tulevalla kaudella pitkälle! Itse menen joukkueen mukana jäälle heinäkuun lopussa.
Koistinen on tyytyväinen omaan kauteensa ja myös joukkueen esityksiin, vaikkakin pudotuspelit päättyivät liian lyhyeen. Puolustajien pistepörssin voitto oli pienoinen yllätys Villelle itselleen.
- En minä ennen kauden alkua olisi uskonut, että voitan pörssin. Pelien edetessä pisteitä tuli tasaiseen tahtiin ja sitten vielä loppukiri parissa viimeisessä pelissä auttoi siihen sijoitukseen.
Mies myöntää, että maajoukkuepaitaakin olisi kiva sovitella päälle tulevaisuudessa. Ville ei ole kuitenkaan pettynyt, vaikkei hän saanutkaan mahdollisuutta edustaa Suomea hyvän kauden jälkeen.
- Suomella on kasapäin hyviä puolustajia, joten en minä sitä maajoukkuekutsua erityisemmin ajatellut, vaikka olisihan se kiva päästä edes koittamaan sitä paitaa. No, ainahan sitä voi Stockmannillakin kokeilla!
Kahden viikon sisällä 24 vuotta täyttävä Koistinen kertoo vielä lopuksi lyhyen vastauksensa siihen, mitä kasvattajaseura Tampereen Ilves hänelle merkitsee.
- Ilves on aina Ilves.
Ilkka Uitti
|
|
|