Haastattelu

Viitakoski nauttii taas pelaamisesta

(10.10.2006) Jo yhdeksäntenä kautena Ilveksen väreissä pelaava konkarihyökkääjä Vesa Viitakoski nauttii taas jääkiekosta. Vesku pelaa mielellään reiluja minuutteja ja ottaa kernaasti vastuuta. - Nyt on mukava pelata, kun sai polven kuntoon keväällä ja sitten pääsi hyvin harjoittelemaan kesällä. Sain vielä harjoituspeleissä kivasti onnistumisia, ja se helpotti liigaan lähtöä, tuumii Vesku.

Liigan ensimmäisillä kierroksilla Viitakoski kuitenkin huomasi, että luistin ei liiku kuten pitäisi. - Oli jotenkin väsynyt ja tukkoinen olo. Ne alkukierrokset olivat nihkeitä, ja sama vaivasi koko joukkuetta. SaiPa-pelistä lähtien kuitenkin tunsin, että putki alkaa kulkea paremmin.

- Nyt tuntuu ihan hyvältä. Viime kaudesta jäi kuitenkin aika paljon hampaan koloon. En Ruotsissa päässyt kunnolla pelaamaan, ja odotukset Ilvekseen palatessa olivat kovat. Siinä meni sitten kuitenkin polvi, ja se vaivasi enemmän tai vähemmän koko kauden. Onneksi polvivamma parani kevään aikana, ja pääsin kesällä harjoittelemaan hyvin joukkueen mukana. Oli kiva treenata, kun ei ollut vaivoja, Vesku selvittää.

Viitakoski arvioi, että lukuisat poissaolot harjoituskaudella elo-syyskuussa ovat vaikuttaneet esimerkiksi ylivoimapelin tökkimiseen. - Eihän se tietenkään hyvä ollut, että miehiä oli todella paljon pois, mutta ei sille mitään voinut. Piti keskittyä vain omaan tekemiseen. Ylivoima on kuitenkin ollut merkittävässä roolissa. Ehkä siinä näkyy myös se, että meillä ei ole nyt siellä Koistisen Villen ja Lumpeen Jyrkin kaltaisia pakkeja viivalla. Mutta toisaalta meillä on hyökkäyksessä kyllä niin paljon taitoa, että sieltä pitäisi löytyä maalinteko-osaamista. Maali kuitenkin tehdään aina koko kentän panoksella, Vesku pohtii.

Hän arvelee, että jonkin verran on myös ylimääräistä puristusta, koska odotukset joukkueelle ovat aika suuret. - Ja kyllähän tämä hyvä ryhmä onkin. Minun Ilves-urallani on aikaisemmin ollut vain Vovan (Vladimir Jursinov Jr.) aikoihin yhtä laadukas joukkue. Kyllä tämä on vuosikausiin paras Ilves-joukkue, vakuuttaa Viitakoski.


Vesa Viitakoski (oikealla) laukoi Ilveksen kauden ensimmäisen liigamaalin. Maali syntyi Tapparaa vastaan läpiajosta jo 40 sekunnin pelin jälkeen. Veskua on tulossa onnittelemaan Raimo Helminen.

Vesku pitää viime viikon seitsemää pinnaa tärkeänä. - Se oli hyvä tulos, vaikka itse odottelin 1-2 pistettä enemmän.

Kun kysyy Veskulta, onko hän hyötynyt uudesta tuomarilinjasta, mies naureskelee. - En ainakaan pisteiden valossa! Linja on nyt ihan hyvä, vaikka se kylläkin vielä heilahtelee. Ehkä pelaajat alkavat vähitellen tottua linjaan, koska jäähyt ovat alkaneet vähentyä. Parasta olisi tämä linja ja kaksi päätuomaria. Yhdelle tuomarille tuossa on liikaa työsarkaa, miettii Viitakoski.

Uuden linjan myötä Vesku on huomannut eron esimerkiksi vastustajan maalin edustalla. - Ennenhän siinä pystyi pakki pelaamaan mailan pois vaikka sitomalla sen kainaloonsa. Nyt siinä on mahdollista pelata kiekkoa paremmin.

Viitakoski sanoo, että hän ei ole asettanut itselleen mitään pistetavoitteita enää vuosikausiin. - Tottakai itselleen asettaa maalintekopaineita varsinkin silloin, kun joukkueella on vaikeuksia. Ajattelen niin, että oma onnistuminen auttaa aina joukkueen onnistumista. Ei omista maaleista jaksa iloita, jos peli hävitään.

Vesku on pelannut Ilveksessä vuosien mittaan paljon Raimo Helmisen kanssa. Nyt maestro on sivussa. Viitakoski myöntää, että kun paljon pelataan yhdessä, niin siitä on etua. - Kyllähän Raipen kanssa pelatessa yleensä aina tietää, mitä Raipe on tekemässä ja juonimassa. Hyvin on kyllä peli sujunut nyt Peltolan Mikonkin kanssa. Itse yritän pelata mahdollisimman yksinkertaisesti. Nuorempana sitä usein kurvaili liikaa ja yritti liian hienoja.

Viitakoski kokee, että hänen roolinsa joukkueessa on myös olla esimerkkinä nuorille pelaajille. - Joukkueessa on hyviä nuoria. Taso heilahtelee vielä pelin sisälläkin, mutta meidän kokeneempien tehtävänä on, että niin ei pääsisi tapahtumaan.

Ilveksellä on ollut tiivis alkuohjelma, joten viikon tauko tuli sopivaan aikaan. - Pelasimme kuitenkin 11 peliä kolmen ottelun viikkotahdilla, joten kyllä pieni tauko tekee hyvää. Tosin itselleni olisi sopinut jatkaa samalla tahdilla.

Tarkki Hurskainen


 
© 1996-2007 Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute