Haastattelu

Nykvist: "Jokerit nöyrin mielin Tampereelle"

(18.9.2006) Tiistaina Ilveksen vieraaksi saapuva Helsingin Jokerit on ehtinyt ottaa kaksi kovaa päänahkaa, kun paikalliskilpailija HIFK ja suurin mestarisuosikki Oulun Kärpät kaatuivat edellisviikon taistoissa. Jokereiden joukkueenjohtaja Hannu Nykvist toteaa pelin toimineen kelvollisesti.

- Kyllä peli on ainakin pisteiden valossa toiminut. Tiistaina on kuitenkin uusi peli ja uudet haasteet. Fiilistä ja itseluottamusta olemme saaneet, mutta nöyrin mielin on vieraspeliin lähdettävä.

Nykvist kertoo Jokereiden pelanneen suht vahvasti jokaisella osa-alueella tähän mennessä.

- Ali- ja ylivoimatilanteita pitää harjoitella, kun tämä linjaus on sellainen kuin on. Erikoistilanteita tulee paljon.

Jokerit pitää tiistaiaamuna niin sanotun pelipalaverin, jossa käydään illan isäntänä toimivan Ilveksen peliä tarkemmin läpi.

- Tarkempaa skouttauskeinoamme en paljasta, mutta eikös nuo vastustaja-analyysit mene 99 %:lla samaa kaavaa - videoita katsotaan ja tutustumme vastustajan kokoonpanoon.

Nykvist odottaa Ilves-pelistä tasaista.

- Hyvää ja tasaista peliä odotan. Tuukka Rask jatkanee Ilveksen maalissa, joten kyllä meillä siinä työsarkaa riittää.

Vierailija Jokerit lähtee pelaamaan omaa peliään.

- Omaa peliä tietenkin pyrimme pelaamaan, mutta katsotaan nyt vielä, mitä tiistain aamupalaveri tuo tullessaan, summaa Nykvist.

Ilkka Uitti


 
© 1996-2007 Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute