|
Haastattelu
Antti on hyvin luisteleva pakki
(19.1.2007)
Puolustaja Antti Savolainen kuuluu niihin Ilveksen A-juniorijoukkueen pelaajiin, jotka ovat tällä kaudella päässeet testaamaan taitojaan myös SM-liigassa.
Antilla on tilillään toistaiseksi seitsemän aikuisten liigaottelua Ilveksen riveissä. Debyytti tapahtui 14. marraskuuta Lahdessa, jolloin Antille myös merkittiin syöttöpiste.
Nuorukaisen ensimmäinen liigamaali syntyi neljä päivää myöhemmin kotihallissa, kun vastustajana oli taas Pelicans. Antti napautti kiekon lahtelaismaaliin Toni Koiviston ja Raimo Helmisen tarjoilusta.
- Liigapelit ovat olleet tosi hieno kokemus. Peli on kovempaa ja nopeampaa, ja virheistä rangaistaan heti. Ero nuorten sarjaan ei kuitenkaan ole ihan niin suuri, kuin etukäteen ajattelin.
Tekniikka
kunnossa
Toista kauttaan Ilveksen A-junioreihin kuuluva Antti on omien sanojensa mukaan pelannut ”aina” puolustajana. Tällä pelikaudella hän on ollut kentällä 24:ssä nuorten liigan ottelussa, joissa on syntynyt kolme maalia ja viisi maalisyöttöä.
Tyypiltään Antti on ns. moderni puolustaja – ei mikään kankea kaksimetrinen järkäle, vaan sopusuhtainen ja taitavasti liikkuva pelaaja.
- Antti on hyvä luistelemaan, ja hänen tekniset valmiutensa ovat kunnossa, arvioi suojattiaan A-juniorien ykkösvalmentaja Sami Hirvonen.
- Puutteita on lähinnä fyysisellä puolella. Hän tarvitsee pelaamiseensa lisää räväkkyyttä, jota on saatavissa voimanhankinnan kautta.
Kohennusta kaipaavien asioiden luetteloon Antti lisää vielä laukauksen.
- On suuri etu, jos pakilla on kova ja tarkka laukaus. Onneksi sitä voi vielä kehittää.
Antti Savolaisen avausmaali SM-liigassa syntyi kotiottelussa Pelicansia vastaan.
Ensimmäisenä onnittelijana maalin toinen syöttäjä Raimo Helminen.
Ylioppilaaksi
ensi keväänä
Tänä vuonna 19 vuotta täyttävä Antti on pelannut kuusivuotiaasta saakka Ilveksessä. Varhaisimmat muistikuvat kiekkoilusta liittyvät Lentävänniemen kaupunginosajoukkueeseen, jonka harjoituksiin ja peleihin vanhemmat kuskasivat Anttia.
Lapsena hän muun muassa pelasi myös jalkapalloa, mutta vähitellen urheiluharrastus keskittyi tyystin jääkiekkoiluun. Siihen hän satsaa nykyään paljon, kuitenkaan siviilielämää unohtamatta.
Keväällä Antti aikoo kirjoittaa ylioppilaaksi Sammon lukiosta, ja heinäkuussa isänmaa kutsuu poikaansa palvelukseen Parolannummelle.
Antin usko A-junioreiden menestykseen kevään pudotuspelikahinoissa on vahva.
- On se jonkinmoinen pettymys, ellei kultaa tule!
Jouni Valkeeniemi
|
|
|