Uutiset

Rask, Lindgren ja Pesonen Leijonien leiriryhmään

(6.4.2006) Ilveksen maalivahti Tuukka Rask sekä hyökkääjät Jussi Pesonen ja Perttu Lindgren on valittu Suomen maajoukkueen ensimmäiseen MM-leiriryhmään. Leijonat leireilevät Vierumäellä
9.-13.4.

Rask ja Lindgren ovat ensi kertaa mukana A-maajoukkueessa kuten moni muukin leiriryhmäläinen.

Ensimmäisen leirin sopivimmat kisapelaajakokelaat jatkavat jälkimmäiselle MM-leirille, joka järjestetään 17.-21.4. Sinne valitaan myös runsaasti niitä, jotka pelaavat tällä hetkellä playoff-otteluita Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa, joten taistelu kisapaikoista kasvaa tuolloin entisestään. Itse MM-kisat pelataan Latviassa 5.-21.5.

Rask torjui SM-liigan runkosarjassa 30 ottelussa torjuntaprosentilla 92,56. Kolmessa playoff-ottelussa hän torjui 92,39 prosentin varmuudella.

Lindgren pelasi erinomaisen tulokaskauden SM-liigassa. Hän voitti 37 tehopisteellään (13+24) kirkkaasti tulokkaiden pistepörssin. Ilveksen pistepörssissä Perttu oli toinen ja liigan koko pistepörssissäkin sijalla 16. Playoffeissa Lindgren jäi pisteittä.

Rask ja Lindgren juhlivat tammikuussa nuorten MM-pronssia. Varsinkin Rask pelasi vakuuttavat kisat.

Pesosen pistesaldo runkosarjassa oli 19+25=44 pistettä. Sillä hän oli Ilveksen pistepörssin ykkönen ja liigan seitsemäs.

Tuukka Rask Perttu Lindgren Jussi Pesonen













Ilveksen tämän kevään kisapelaajakokelaat: Tuukka Rask, Perttu Lindgren ja Jussi Pesonen.

Joni Yli-Mäenpää


> Lähetä sivu kaverillesi

 
© 1996-2007 Ilves-Hockey Oy / Poika Kotiin Oy
Ilves.comissa julkaistavien valokuvien osittainenkin lainaaminen ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on kielletty.
Sivukartta | Arkisto | Palaute