www.ilves.com
 
   
KOMMENTIT

Juha Hautamaa: "Väsynyttä peliä"
8.8.2008 / Mikko Helin

Vaikka Ilves voittikin SaiPan varsin selvänumeroisesti, täytyy silti muistaa, että harjoituspelien tuloksilla ei ole juurikaan merkitystä.
- Ensimmäinen erä oltiin täysin purjeessa. Toisessa erässä jo hieman parannettiin, kommentoi Ilveksen urheilupäällikkö Juha Hautamaa.

Liekö keskiviikon peli vielä painanut jaloissa, mutta Hyvinkäällä nähtyä agressiivista karvauspeliä ei illan pelissä nähty.
- Huomasi selvästi, että luistelemalla ei tätä peliä voiteta. Toisessa erässä ruvettiin kuitenkin muuttamaan taktiikkaa enemmän kiekolliseksi pelaamiseksi, ja se tuottikin heti tulosta, kertaa Hautamaa.

Yksittäisiin onnistujiin Hade niputtaa seuraavat.
- Hannu Toivonen oli erittäin hyvä. Junnukenttä Antonen-Pellinen-Korhonen pelasi todella hyvin. Vastustaja ei ketjun jäällä ollessa juhlinut, ja poikien juonima maali kruunasi vielä hyvän illan.

Ruotuun palannut Joonas Lehtivuori saa myös Hadelta kehuja.
- Hieno peli Joonakselta. Hyvää sijoittumista omalla alueella ja syötöt lähtivät lähes poikkeuksetta omille, päättää Hautamaa.

meilaa kaverille   tulosta sivu

 
btm