Marjamäki lakaisi karat sisään
31.10.2008
/ Riku Teiskonlahti
- Troy heitti lasin kautta pienen keskialueelle. Sain sen joten kuten haltuun ja heitin Männikölle vasempaan laitaan. Miikka koitti vetää, mutta kiekko pomppi Tukiolle. Pääsin karalle ja löin karat sisään, kuvaili Masi Marjamäki illan ratkaisuosuman synnyn.
Ottelun alku oli Ilvekselle hankala, mutta jatkossa ote parani.
- Blues teki heti ottelun alkuun ensimmäisen maalin. Toisessa erässä vähän ote herpaantui ja otettiin jäähyjä aika paljon. Kolmannessa erässä alettiin taas tehdä hommia ja tultiin takaisin.
Marjamäki on päässyt pelaamaan sekä Colby Genowayn että Geoff Plattin rinnalla. Molempien rinnalla on Marjamäen mukaan hienoa pelata, vaikka pelaajat ovatkin erilaisia. Plattin Marjamäki arvioi enemmän snaipperityyliseksi pelaajaksi.
- Aika paljon ollut häslinkiä pelaajien vaihtumisen ja loukkaantumisten vuoksi. Tänään pelattiin Geoffin ja Laten kanssa hyvin yhteen, vaikka ensimmäinen maali menikin meidän piikkiimme.
Ottelut jatkuvat tiiviillä tahdilla, sillä TPS asettuu vastaan heti lauantaina. Sen jälkeen edessä onkin kauden ensimmäinen maajoukkuetauko.
- Siellä on juuri vaihtunut valmentaja. Turussa on iso kaukalo ja joukkue tulee varmasti hyvällä liikkeellä ja työmoraalilla. Tänään hyvä palautus ja hieronta. Huomenna jalkojen pitää liikkua heti pelin alussa, että päästään siitä hyvin eteenpäin.
Pietilä: ”Maalin tekeminen vaatii paljon työtä”
Ilveksen valmentaja Sakari Pietilä arvioi Ilveksen moraalin hyväksi ja työmäärän suureksi.
- Blues oli ehkä vähän hapoilla keskiviikon pelistään. Avauserä oli todella hyvä, mutta kyllä maalin tekeminen vaatii meiltä paljon työtä. Toisessa erässä oli paljon jäähyjä, jotka sotkivat. Kolmannessa erässä oli alusta lähtien sellainen tunne, että me tullaan täältä. Loppuun astihan se tuleminen otti.
Sentterin tontille istututetulla Geoff Plattilla on Pietilän mielestä vielä työsarkaa sentterin roolissa.
- Kyllä Plattilla puolustuspelin suhteen on tekemistä kaistalla pelaamisessa ja auttamisessa omassa päässä.
Huomiseen otteluun Ilves lähtee tavoittelemaan voittoa tarkalla pelillä.
- Ollaan lähdetty yli-innokkaasti moniin vieraspeleihin. Huomenna koitetaan olla viisas vierasjoukkue. Ei kuvitella mitään, että isketään kaverit selälle alussa. Vanhan mallin keskialueen ohjauspeliä koitetaan pelata.
|