|
Kaikkien aikojen jääkiekkoturnaus, kuten Salt Lake Cityn olympiaturneeta kutsuttiin, on loppuottelua vaille valmis. Olympiatauko toi liigajoukkueille kaivatun välin kunnolliseen harjoitteluun. Kun kotimaisesta sarjasta ei liiemmin pelaajia tähtien kisoihin kelvannut, pystyivät kaikki joukkueet hiomaan kuvioita kohdilleen. Tamperelaisjoukkueet palaavat tauolta tiistaina, jolloin Hakametsän kiekkopyhätössä pelataan runkosarjan viimeinen paikallispeli. Ei kuitenkaan ole varmaa, että tiistainen kamppailu jää kauden viimeiseksi paikalliseksi, sillä kohtaaminen pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella näyttää kahdeksan kierrosta ennen runkosarjan loppua hyvinkin mahdolliselta.
Paalupaikalta
Kun runkosarja kaartuu loppusuoralle, pitää piikkipaikkaa Ilveksen rakas vihollinen, Tampereen Tappara. Kirvesrintojen ero toisena olevaan Jokereihin on ainoastaan piste, joten löysäilyyn ja pudotuspeleihin valmistautumiseen ei liiemmin ole mahdollisuuksia. Runkosarjan voitto saattaa kevään ratkaisupeleissä osottautua ratkaisevan tärkeäksi. Tappara on kahtena viime keväänä joutunut pettymään kauden tärkeimmissä peleissä, nyt Jukka Rautakorpi on varmast tehnyt kaikkensa, jotta Tappara-ryhmä olisi terävimmillään tärkeimmillä hetkillä.
Silloin harvoin kun Tapparan peli on yskähdellyt, on syy laitettu kovan harjoittelun ja loppupeleihin tähtäämisen piikkiin. Olympiatauon jälkeen selitys ei enää päde, sillä mikän joukkue ei voi enää harjoitella itseään tukkoon, muuten kesäloma alkaa odotettua aikaisemmin. Pelin on alettava kulkea heti tauon jälkeen, sillä pudotuspelien alkaessa peliä ei saa yhtäkkiä kuntoon nappia painamalla.
Mutta miksei Tapparan peli kulkisi? Joukkueen materiaali on Jokereiden ohella liigan parasta, Tom Draper on osoittanut olevansa valmis toiseen Tappara-mestaruuteensa ja hyökkäyskalusto Janne Ojasen ja Jussi Tarvaisen johdolla on osoittanut olevansa valmis ratkaisupeleihin. Ainoa kysymysmerkki kohdistuu puolustukseen, ja sen avauspelaamiseen kovan paineen alla. Parissa viime paikallispelissä Ilves on osoittanut, että ainoa oikea tapa pelata Tapparaa vastaan on kova karvaus kahdella miehellä. Kirvesrintojen puolustus ei ole tottunut avaamaan peliä nopeasti paineen alla, vaan yleensä vastustajan peruuttelu keskialueelle on taannut puolustukselle aikaa harkita avauksiaan pitkän aikaa. Jos Tappara-puolustus ylittää itsensä, ja avauspeli onnistuu karvauksesta huolimatta, on Tappara lyömätön joukkue keväällä.
Kirvesrinnat pelasivat olympiatauolla Ilveksen tapaan yhden harjoitusottelun. Torstaina Hakametsässä käydyssä ystävyysottelussa TPS sai nöyrtyä puhtaasti maalein 3-0. Tapparan kokoonpanosta turkulaisia puuttuivat Jussi Tarvainen, Jaakko Uhlbäck sekä Bluesista loppukaudeksi Tapparaan siirtynyt Teemu Siren. Kolmikon pelaamisesta tiistaina ei tätä kirjoitettaessa ollut tietoa.
Kahdeksan matsin loppukiri
Jos lähtee Tappara liigan loppusuoralle paalupaikalta, on Ilveksen asemat hieman erilaiset. Ennen olympiataukoa Ilves pelasi itsensä hyviin asemiin taistelussa paikasta auringossa. Kaksi peräkkäistä voittoa sarjassa ylempänä olevia joukkueita vastaan toi ryhmälle aimo annoksen itseluottamusta ja uskon, että oikealla tiellä ollaan.
Tupsukorvien peli kulki taukoa edeltäneissä kahdessa kamppailussa hyvin, erityisesti hyökkäyspelissä tehojen löytyminen antaa uskoa loppukauteen. Tommi Miettisen johtama ykkösnyrkki säilytti tehonsa ja kun taustalta nousi uusia ratkaisjoita, oli Ilveksen pelaaminen sellaista mitä koko kauden on odotettu sen olevan.
Kun kiekko tiistaina Hakametsän jäähän tiputetaan, on peliotteen löydyttävä heti. Jäljellä on enää kahdeksan peliä, ja pisteitä on kerryttävä tasaiseen tahtiin, tappioihin ei liiemmin enää varaa ole. Jos peli ei alkavalla viikolla ei kulje, saadaan haaveet pudotuspelipaikasta heittää jo sunnuntaina.
Tapparan tapaan Ilves pelasi torstaina harjoituspelin, Heinolassa pelatussa mittelössä Espoon Blues oli parempi maalein 6-2. Leppoisissa tunnelmissa pelattu ottelu oli varmasti paikallaan pelirytmiä haettaessa, sillä edellisestä kilpailusuorituksesta oli vierähtänyt aikaa jo pitkä aika. Ilves pääsee tiistain paikallispeliin lähes parhaalla mahdollisella kokoonpanolla, ainoastaan Antti Hildenin tähystetty polvi vaatii vielä pari viikkoa lepoa. Myös olympialaisissa Ilvestä ja Tamperelaista kiekkoilua edustaneet Ivan Majesky ja Raimo Helminen ovat jälleen mukana Ilves-miehistössä.
Seuraa heitä!
Raimo Helminen, Ilves. Harvassa olivat ne kiekkoihmiset, jotka uskoivat Raimo Helmisen pysyvän enää kansainvälisessä vauhdissa mukana. Helmisen olympialaisia edeltäneet otteet liigassa hämäsivät äkkinäisimmät luulemaan Helmisen olevan entinen pelimies, mutta otteet maailman parhaiden kiekkoilijoiden keskellä kestävät vertailun. Jopa allekirjoittaneelle Maestron otteet olivat lievä yllätys, Raipe oli Suomen joukkueen positiivisimpia yllättäjiä. Puolustavan sentterin roolissa Ilves-ikoni hoiti hommansa täydelisesti. Vastaavassa roolissa Helminen pystyisi halutessaan pelaamaan SM-liigaa vielä vähintään kymmenen vuotta, maajoukkueessakin seuraavan olympiadin.
Ukkosketju, Ilves. Ilman kolmikkoa Nemirovsky-Miettinen-Viitakoski Ilves olisi saanut unohtaa haaveet pudotuspelipaikasta aikoja sitten. Ennen taukoa liigan kuumimmaksi ketjuksi noussut "ukkosketju" pelasi omalla panoksellaan monta arvokasta pistettä tupsukorville. Myös tauon jälkeen kolmikon pelin on kuljettava, jos ja kun Ilves mielii kevään ratkaisupeleihin.
Alkava viikko kertoo paljon
Tappara tiistaina Hakametsässä, JYP torstaina Jyväskylässä ja HIFK sunnuntaina Helsingissä. Siinä Ilveksen loppukauden kenties tärkeimmän viikon ohjelma. Pisteitä on tultava 3-4, jos taistelua halutaan jatkaa seuraavalla viikollakin. Erityisesti viikon kaksi jälkimmäistä peliä ovat elintärkeitä, sillä juuri JYP ja IFK ovat Bluesin kanssa ne joukkueet, joiden kanssa Ilves sijoituksista kamppailee. Jos joskus Ilves kaipaa kannattajiensa tukea, nin nyt. Tiistaina siis kaikki katsomaan Tampereen kaikkien aikojen jääkiekkoilijaa, tulista taistelua sarjapisteistä sekä liigan kuuminta hyökkäysketjua. Tervetuloa!
Mika Rosenberg |
|
- 
Ilves - Tappara 26.2.2002
Ilveksen viimeisin voitto Tapparasta (kotipelissä):
Ilves-Tappara 4-1, 16.10.2001
Kautta aikojen vs Tappara
168 63 31 74 604-627
Kausi 01-02 vs Tappara
7 2 0 5 19-26
Kuntopuntari:
Ilves: 3-0-2 17-16
Tappara: 3-0-2 15-12
Ilves, 2 voittoa
Tappara, 1 voitto
Parhaat pistemiehet 01-02:
Vesa Viitakoski Ilves 28+22=50
Janne Ojanen Tappara 17+33=50
Jani Hassinen Tappara 19+24=43
Raimo Helminen Ilves 6+30=36
Parhaat pistemiehet keskinäisissä peleissä 01-02:
Vesa Viitakoski Ilves 4+6=10
Jani Hassinen Tappara 4+6=10
Tommi Miettinen Ilves 2+5=7
Aleksander Barkov Tappara 1+6=7
Janne Ojanen Tappara 0+7=7
Ilveksestä pisteputkessa:
Ville Snellman 3 peliä
Vesa Viitakoski 2 peliä
Matt Smith 2 peliä
David Nemirovksy 2 peliä
Tony Salmelainen 2 peliä
Lähestyviä rajapyykkejä:
Tomi Pettinen, 198. liigaottelu
Raimo Helminen, 294 syöttöä
Vesa Viitakoski, 194 maalia
Matt Smith, 98. liigaottelu
Ivan Majesky, 94. liigaottelu
Tomi Källarsson, 93. liigaottelu
Bruce Racine, 90. liigaottelu
Ilvekseltä poissa kokoonpanosta:
Antti Hilden (polvi), 2 viikkoa
|
|
|
|