Poika Kotiin PK Oy

 

 

 

 OTTELURAPORTTI: ÄSSÄT-ILVES 7-3 (2-0, 3-2, 2-1)

  

Haluton Ilves surffaili tappioon Porissa

 
(15.08.2002) Ilman kokeneimpia pelaajiaan Porin Isomäen legendaariseen kiekkopyhättöön matkannut Ilves jäi isäntiensä jalkoihin tylyin 7-3-lukemin. Esitys oli lepsu, eikä todellakaan kerännyt kiitoksia valmentaja Ari-Pekka Seliniltä.

Ilves hallitsee, terävämpi Ässät kuittaa ylivoimalla

Ilves vei ottelun ensimmäiset kymmenen minuuttia peliä mielensä mukaan. Muutamaa maukasta yhden kosketuksen yhdistelmää, näyttävää jättösyöttöä ja itsevarmaa harhautusta lukuunottamatta erän anti jäi kuitenkin ilvesläisittäin vähäiseksi. Kotijoukkue Ässät oli alussa vaikeuksissa teknisten Ilves-pelaajien kanssa, mutta löysi nopeasti otteisiinsa tarvittavan määrän tarkkuutta ja voitontahtoa kääntääksen pelin selväksi hallinnakseen.

Ilveksessä koeajalla oleva ruotsalaispakki Bert Robertsson sai ajassa 13:32 kahden minuutin rangaistuksen poikittaisesta mailasta. Rike tapahtui varsinaisen pelitilanteen ulkopuolella. Ässät loi ylivoimalla painetta tupsukorvien maalille, ja seuranneen paniikkitilanteen purkaakseen Jukka Laamanen viskasi kiekon kädellään väljemmille vesille. Erotuomari Jari Levoselle ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin passittaa Laamanen jäähylle kiekon sulkemisesta. Petr Sachl rankaisi Ilvestä Ässien pelatessa viidellä kolmea vastaan tomittamalla Vjatsheslav Fandulin syöttämän kiekon Ilves-vahti Tuomas Nissisen selän taakse.

Pian kotijoukkueen maalin jälkeen näyttöhaluja täynnä ollut, edellisen harjoituspelin huilannut Jesse Niinimäki menetti helposti kiekon yrittämällä liian vaikeaa syöttöä keskialueella, ja Joose Lipponen kiitti anteliaisuudesta iskemällä pelivälineen Nissisen taakse ajassa 17:13.

Avauserän lopulla Ilveskin pääsi yrittämään maalintekoa viidellä kolmea vastaan Sachlin ja Timo Salosen saatua koukkaamisrangaistukset. 5-3-ylivoimaan passitettiin erikoisketju Korhon-Vala-Nemirovsky, mutta maalipaikat jäivät syntymättä kolmikon sorruttua liikaan kikkailuun. Vaikka Ilves avauserää tasakentällisin pelattaessa hallitsikin, johti kotijoukkue tauolle poistuttaessa ottelua maalein 2-0.

Löysää pelailua toisessa erässä

Jostain syystä Ilvestä ei pelaaminen toisessa erässä kiinnostanut. Tuon tuostakin unohtivat puolustajat punapaitoja vapaiksi Nissisen maalin eteen, eikä nuorella Ilves-veskarilla ollut paras päivänsä. Ajassa 23:43 Kärpistä tuttu pakki Steve Shirreffs siirsi kotijoukkueen kolmen maalin johtoon Ilves-pelaajan kiekonmenetystä seuranneella nopealla, mutta löysähköllä siniviivavedollaan. Kiekko upposi verkon perukoille Nissisen patjojen välistä.

Ilveksen peli oli ottelun toisessa erässä pahasti hakoteillä. Pelaajien väliset etäisyydet venyivät liian pitkiksi, irtokiekoista ei viitsitty kamppailla, eikä joukkueesta Raipe Helmisen poissaollessa tuntunut nousevan henkistä johtajaa, joka olisi esimerkillään näyttänyt, miten treenipeleissäkin mennään täysillä.

Savonlinnasta Ilveksen treeneihin huippuvalmennusta maistelemaan tullut Ville Leino iski Ilveksen avausmaalin ajassa 25:56 päästyään 2-1-hyökkäykseen Mikko Kuparisen kanssa. Juniorisarjoista tuttuun tyyliinsä Leino oli syöttävinään, mutta nostikin kiekon itse tyylikkäästi ohi Ässä-maalissa erinomaisesti torjuneen Scott Langkow'n.

Alle minuutti maalinsa jälkeen Leino otti hölmön jäähyn koukkaamisesta, eikä Ässät tälläkään kertaa jättänyt tarjoutunutta tilaisuutta hyödyntämättä. Mestiksen viime kauden paras pelaaja Tomi Pöllänen katkaisi vierasjoukkueen selkärängän ampumalla kiekon kaunisti takayläkulmaan Fandulin ja Antti Bomanin esityöstä. Takaiskumaalin syntyessä Ilveksen koko alivoimanelikko Korhon-Vala-Bruun-Robertsson seikkali pahemman kerran hakoteillä.

Ilveksen esitys toisessa erässä oli unelias, haluton ja saamaton. Kiekon kanssa ei uskallettu tehdä mitään luovaa, eikä hyökkäysinto hiponut pilviä.

Tupsukorvien päästyä pyörittämään harjoittelematonta ylivoimapeliään Joose Lipposen kampitusjäähyn aikana paikalle matkustaneille tamperelaisille tarjottiin kuitenkin illan kohokohta. Jesse Niinimäki vippasi parin näyttävän harhautuksen jälkeen kiekon rystyltä Antti-Jussi Miettiselle vapaaseen maalipaikkaan. Miettinen ei erehtynyt, vaan toi tupsukorvat jälleen kahden maalin päähän.

Ajassa 33:00 Vjatsheslav Fandul käytti Ilves-viisikon päättömän säntäilyn hyväkseen ja nosti maalinedusruuhkasta lukemiksi 5-2. Näin kolmanteen erään lähdettiin Ässien selvässä johtoasemassa.

Loppu pakkopullaa

Ajassa 44:20 Ässien Janne Mäkelä varmisti kotijoukkueen voiton iskemällä taululle 6-2-lukemat Steve Shirreffsin oivallisesta syötöstä. Vain hetkeä myöhemmin patapaitojen Ilveksestäkin tuttu pakki Jarkko Glad poistui kahden minuutin istunnolle poikittaisesta mailasta rankaistuna, mutta Marko Luomalan puolittaista läpiajoa lähemmäksi kavennusta Ilves ei jäähyn aikana päässyt.

Kolmatta erää oli pelattu vajaat kahdeksan minuuttia, kun A-J Miettinen katkaisi Ässien avaussyötön ja karkasi 2-1 -hyökkäykseen David Nemirovskyn kanssa. Nemolla oli helppo työ viimeistellä Ilveksen kolmas maali Miettisen kauniista tarjoilusta.

Ottelun loppulukemat saatiin valotaululle ajassa 58:43. Nemirovsky menetti helposti kiekon hyökkäyspäässä, eikä jaksanut lähteä seuraamaan omaa miestään. Ässät pääsi hyökkäämään kolmella kahta vastaan ja nautiskeli illan seitsemännen osumansa Ilves-pakkien haahuillessa teillä tietymättömillä.

Vain pari onnistujaa

Nuori Ville Leino kuului Ilveksen pirteimpiin pelaajiin. Nuorukaisella riittää taitoa ja pelinäkemystä, mutta fysiikassa kokeneet liigapelaajat ovat vielä ratkaisevasti häntä edellä. Jesse Niinimäki osoitti olevansa äärimäisen taitava, mutta sortui liian usein ylimieliseltä näyttäneeseen pikkukikkailuun.

Piakkoin valtameren taakse kiekko-oppia saamaan lähtevä Antti-Jussi Miettinen oli tänään Ilveksen paras pelaaja. A-J meni tilanteisiin tosissaan, eikä jättänyt mitään kesken. Nuorukainen olikin ainoa Ilves-peluri, jolle A-P Selin antoi pelin jälkeen kiitosta.

Ilveksen puolustajista varmimmin luuti Bert Robertsson. Ruotsalainen pelaa hallitun vähäeleisesti ja pystyy kokemuksellaan sekä kovuudellaan rauhoittamaan tupsukorvien takalinjojen pelaamista. Mikko Kupariselle ja Antti Bruunille jäi paljon parannettavaa.

Selin käärmeissään surkeasta asenteesta

Ilveksen vastuuvalmentaja Ari-Pekka Selinillä oli ottelun jälkeen aikaa kertoa näkemyksiään Ilves.comille:

"Joukkue oli tänään liikkeellä äärimmäisen huonolla asenteella. Paljon kuvaa se, että monikaan ei näyttänyt olevan harmissaan surkean esityksen jälkeen. Tähän peliin lähdettiin hakemaan samaa hyvää ilmettä, joka on näkynyt harjoituksissa, mutta sitä ei todellakaan löytynyt. Harjoituksissa on menty lujaa. Joukkue on ollut treeneissä selvästi parempi kuin viime syksynä, ja vaatimustasoa onkin nostettu roimasti. Jostain syystä tänään oltiin kuitenkin haluttomia ja laiskoja."

"Ei Raipen, Veskun ja Tinken poissaolojen pitäisi vaikuttaa joukkueen henkiseen vireyteen näin paljoa. Tänään riveistä ei löytynyt pelaajaa, joka olisi esimerkillään näyttänyt muille mallia."

"Tuloksilla ei harjoituspeleissä ole mitään merkitystä, ja tänäänkin tavoitteenamme oli raikkaan ilmeen säilyttämisen lisäksi lähinnä testata tiettyjä ketjukoostumuksia ja pakkipareja."

"Tiesimme, että Ässät on meitä herkemmässä kunnossa - nopeampi ja paremmassa pelivalmiudessa. Esimerkiksi ylivoimaa emme ole vielä treenanneet juuri lainkaan, kun taas vastustajalla oli selvästi jo pakkopelikuviot valmiina. Meillä on rankka harjoitusjakso meneillään, ja tänäänkin pelasimme tiukan aamutreenin rasittamina. Pelillisiä ihmeitä ei odotettu, mutta joukkueen löysä ilme yllätti negatiivisesti."

"Viisikkopeli puolustussysteemeineen tulee myöhemmin. Tampere Cupissa jatkamme oikean ilmeen hakemista raikkaan ja taistelutahtoisen otteen siirtämiseksi harjoituksista peleihin."

Timo Peltomaa puuttui kokoonpanosta vatsataudin takia. Ville Snellmanin olkapää nousi kuopastaan, ja nuorukainen joutui jättämään ottelun kesken. Jesse Niinimäki loukkasi pelin loppupuolella jalkansa. Hänet saatettiin pukukoppiin, sillä jalka ei kestänyt astumista tai luistelua.

Ilveksen valmistautuminen alkavaan SM-liigakauteen jatkuu perjantaiaamuna punttitreenillä kello 9:30, minkä jälkeen mennään taas jäälle.

Otteluraportti: Mikko Rainio

 

Ottelupöytäkirja

I erä

Maalit

14.37 Petr Sachl (Vjatseslav Fandul) 1-0 yv.  

17.13 Joose Lipponen (Janne Mäkelä) 2-0 

II erä

Maalit

23.43 Steve Shirreffs (Tuomo Harjula) 3-0 

25.56 Ville Leino (Mikko Kuparinen - Mika Niemi) 3-1 

27.19 Tomi Pöllänen (Fandul - Antti Boman) 4-1 yv. 

28.59 Antti-Jussi Miettinen (Jesse Niinimäki - David Nemirovsky) 4-2 yv. 

33.00 Fandul 5-2 

III erä

Maalit

44.20 Mäkelä (Shirreffs) 6-2 

47.55 Nemirovsky (Miettinen) 6-3 

56.04 Atte Valli (Timo Salonen - Samu Wesslin) 7-3 

Maalivahdit

Scott Langkow, Ässät 

Tuomas Nissinen, Ilves 

Ilveksen kentälliset

Korhon-Vala-Vähä-Ruohola 

Bruun-Robertsson 

Leino-Hirvonen-Nemirovsky 

Jääskeläinen-Laamanen 

Miettinen-Ninimäki-Snellman 

Kuparinen-Källarsson 

Luomala-Niemi-Akkanen 

Koistinen-Sammalkangas 

 

Tilastot

 

 

 

 

Sivun alkuun