Poika Kotiin PK Oy

 

 

 

 OTTELURAPORTTI: ILVES-TPS 2-1 (0-1, 0-0, 2-0)

  

Ilves säästi maalit loppuun

 
(11.10.2001) TPS yritti hakea pisteitä Ilvekseltä tutuilla vierasaseillaan eli hyvällä maalivahtipelillä ja passiivisella, vastaiskuihin keskittyvällä taktiikalla. 53 minuuttia Ilves puskikin päätään turkulaisten puolustussumppuun ja Antero Niittymäkeen, mutta viimeisten 7 minuutin aikana ottelu kääntyi petolaumalle. Mika Nieminen iski ensin tasoitusmaalin ja ainoastaan 13 sekuntia ennen kolmannen erän loppua Tommi Miettinen huudatti kotiyleisöä 2-1 voittomaalillaan.

 
TPS:n ylivoimamaali avauserän ainokainen

 
Ottelu alkoi Ilveksen kahdella surkealla ylivoimapelillä. Ensimmäinen kymmenminuuttinen oli puolin ja toisin varsin vaisua kiekkoilua eikä kunnon maalitilanteita nähty kummassakaan päässä.

 
11. peliminuutilla TPS:n Ville Vahalahti pääsi puolittaiseen läpiajoon, mutta ilvesläisen vahvan häirinnän ansiosta kiekko karkasi lopulta Vahalahden ulottuvilta. Erotuomarit eivät tästä tilanteesta yllättävää kyllä jäähyä viheltäneet, mutta 10 sekuntia myöhemmin Arto Tukio lähetettiin hieman paikkailun makuisesti jäähyboxiin.

 
Mika Pietilä torjui heti alivoiman aluksi hienosti Kimmo Erosen pahan laukauksen, mutta jatkossa Ilves selvisi helpommalla. Kestetyn alivoiman jälkeen Ilves sai luotua ensimmäisen hyvän maalipaikkansa. Ville Snellman pääsi nousemaan kulmasta vapaasti maalille, mutta Niittymäki oli hereillä eikä kiekkoa saatu jatkotilanteestakaan verkon perukoille.

 
16 minuutin kohdalla Roman Vopat pääsi yllättäen kiekkoon B-pisteen kaarella. Vopat lähti laukomaan epäröimättä, mutta Niittymäki torjui ranarin helpohkosti. Irtokiekon heitti TPS-pakki hätäisesti kohti keskialuetta ja kun kiekko pomppasi sopivasti Ivan Majeskyn lavan yli, pääsi Mika Suoraniemi karkaamaan puhtaaseen läpiajoon. Mika Pietilä poimi kuitenkin Suoraniemen alanurkkalaukauksen polkkeellaan ja Ilves selvisi pälkähästä.

 
Reilua minuuttia myöhemmin Miika Elomo kiersi Arto Tukion ja pääsi yrittämään Pietilän nokan alta maalintekoa. Osuma jäi syntymättä, mutta Tukio otti tilanteesta illan toisen kakkosensa. Heti ylivoimapelin aluksi Elomo lähti laukomaan B-pisteen ulkokaarelta ja grogilasin korkuinen lämäri painui tarkasti tolpan juureen.

 
Varsin laiskavauhtinen avauserä oli pelillisesti tasainen, mutta TPS pääsi Elomon ylivoimaosuman turvin 1-0 johtoasemassa erätauolle.

 
Niittymäki ei suostu antautumaan

 
Vesa Viitakoski sai hyvän maalipaikan heti toisen erän alussa. Mika Niemisen ja Tony Salmelaisen kautta kiekon saanut Viitakoski tavoitteli rannelaukauksella oikeaa ylänurkkaa, mutta Antero Niittymäki aavisti Veskun aikeet ja kahmaisi kiekon räpyläänsä.

 
Erän neljännellä peliminuutilla Ville Koistinen ei löytänyt kiekkoa luistimistaan ja Rob Shearar pääsi koittamaan maalintekoa parhaalta tekopaikalta. Tällä kertaa onni oli Mika Pietilän puolella, sillä Shearerin laukaus osui Bodyn mailan päähän.

 
Erän ensimmäinen rangaistus puhallettiin ajassa 25.26 Markus Seikolalle ja tämän rangaistuksen aikana Ilveksen tasoitusmaali todellakin roikkui ilmassa. Laukauksia sateli kohti Niittymäkeä, joka hoiteli tyynen rauhallisesti tilanteet edukseen. Ilveksellä oli ylivoiman aikana 5-6 hyvää maalipaikkaa, mutta kiekko ei suostunut millään uppoamaan TPS-maaliin.

 
Ilveksen seuraava ylivoima oli hieman vaisumpi eikä TPS:kaan saanut kummoisia aikaiseksi Antti Hildenin rangaistuksen aikana. Erän loppupuolen paras maalitilanne oli Mika Alatalolla, joka punnersi itsensä väkisin päädystä maalin eteen. Pietilä onnistui saamaan suojiaan sen verran Alatalon ratkaisuyrityksen tielle, että kiekko lipui ohi maalin. Pyörityksen jatkuessa Mika Pietilä yritti ilmeisesti rangaistuksen kautta saada pelin poikki, sillä ensin hän luisteli TPS-pelaajan luistelulinjalle ja tuuppasi tämän kumoon ja hetkeä myöhemmin Bodyn maila kamppasi vastustajan jään pintaan. Kuin ihmeen kaupalla Pietilä selvisi näistä tilanteista ilman rangaistusta.

 
Ilves oli toisessa erässä hieman niskan päällä ja turkulaisten hyökkäykset olivat aika harvassa. Viimeistelyssä Ilves ei kuitenkaan toisessakaan erässä onnistunut ja niinpä päätöserään tupsukorvat joutuivat edelleen maalin takaa-ajoasemassa.

 
Miettinen räjäyttää pankin

 
Ilves selvitti kolmannen erän alussa Antti Bruunin kampitusjäähystä seuranneen alivoiman ilman suurempia ongelmia. Jäähyn viimeisillä sekunneilla Ilveksellä oli jopa mahdollisuus tasoittaa ottelu, kun Raimo Helminen pääsi TPS-pakin hätäiseen rännikiekkoon käsiksi. Helminen pääsi nousemaan vapaasti hyvään vetopaikkaan, mutta lähti raipemaiseen tyyliin hakemaan vielä syöttöä takanurkalle. Aivoituksen eivät menneet kuitenkaan Tony Salmelaisen kanssa yksiin.

 
Tämän jälkeen kentällä nähtiinkin sitten ainaostaan yksi joukkue. Ilveksen voitontahto oli hirmuinen eikä TPS voinut muuta kuin pyristellä perässä sen minkä pystyi. Pasi Petriläisen rangaistuksen aikana Ilves ei onnistunut vielä ottelua tasoittamaan. Antero Niittymäki venyi Ivan Majeskyn lämärin tielle eikä Helminen jostain syystä yrittänyt reboundista osumaa, vaan kaartoi maalin taakse. Ylivoiman lopussa Tony Salmelainen pääsi vielä yrittämään maalintekoa, mutta hänen laukauksensa ohjautui TPS-pakin mailasta niukasti ohi takanurkan.

 
Vaikka Ilves myllyttikin TPS:aa miten tahtoi, oli petolaumalla suuria vaikeuksia saada luotua todellisia maalipaikkoja. Pahasti alakynteen joutuneet vierailijat pitivät maalintekosektorin tarkasti vartioituna ja onnistuivat ajamaan ilvesläiset jatkuvasti laidan viereen. Ansaittu tasoitusmaali näki kuin näkikin silti lopulta päivänvalon ajassa 53.26. Mika Nieminen hakeutui Ilves-myllytyksen aikana siniviivan alle ja pääsi tulittamaan vastakiekkoon Raimo Helmisen syötöstä. Niemisen lämäri leijaili oikeaan ylänurkkaan ja Niitymäki oli vihdoin ohitettu ensimmäistä kertaa. Maalipaikoissa käsittämätöntä epäonnea tässä ja muutamassa edellisessä ottelussa kärsineelle Veikolle tämä osuma oli helppo suoda.

 
Ilves jatkoi suvereenia pelin hallintaansa myös tasoitusmaalin jälkeen. Viimeisellä peliminuutilla ei yhden pisteen varmistelusta ollut tietoakaan, vaan tilanteita syntyi vielä molempiin päihin. Ville Vahalahti pääsi ensin kuin varkain karkaamaan läpiajoon. Vahalahti kaadettiin ronskein ottein, mutta illan erotuomarikaksikko antoi pelin jatkua. Ilves kontrasi hyvään vastahyökkäykseen, jonka päätteeksi Arto Tukio ei kuitenkin epäonnekseen osunut avopaikassa kiekkoon.

 
TPS:n tarkka puolustusmuuri avautui hieman yllättäen vielä aivan viimeisillä sekunneilla ja Ilves pääsi iskemään riemukkaan voittomaalin. Antti Hilden pelasi maltillisesti kiekon maalin nurkalta maalin eteen Tommi Miettiselle. Ensimmäinen laukaus meni vielä Antero Niittymäen suojiin, mutta reboundin Toma laittoi rystyltä alanurkkaan ja Ilves-juhlat olivat valmiit alkamaan.

 

Hieno taisteluvoitto

 
Ilves onnistui sunnuntain tapaan parantamaan otteitaan pelin loppua kohden ja kolmas erä oli jälleen kerrassaan hienoa katsottavaa. Koko joukkue taisteli kynsin ja hampain jokaisesta kiekosta ja tulihan ne tarvittavat maalitkin vihdoin lopussa. Tämän illan lopputulosta voi pitää todellisena työvoittona.

 
TPS:n liike ei ollut tänään totutulla tasolla. Passiivisesti pelanneet turkulaiset nojasivat viiden miehen tarkkaan puolustamiseen sekä Antero Niittymäkeen.

 
Tuomaritoimintaan en yleensä ole raporteissani puuttunut, mutta tällä kertaa täytyy hieman ihmetellä vallinnutta vihellyslinjaa. Ilvekseltä jäi puhaltamatta 3-4 päivänselvää rangaistusta ja vastaavasti TPS:n koukkimisia ja kiinnipitämisiä katsottiin usein läpi sormien.

 
Kaukalon paras pelaaja oli tänään mielestäni Ivan Majesky, joka pelasi kentän molemmissa päissä erinomaisesti. Tommi Miettisen pelissä on parissa viime ottelussa ollut selviä piristymisen merkkejä ja toivottavasti makea voittomaali siivittää entisestään Toman nousukuntoa. Myös Ville Snellman pelasi erittäin pirteästi tämän kauden debyyttiottelussaan.

 
Ilves on kohdannut nyt yhtä joukkuetta lukuunottamatta kerran kaikki SM-liigajoukkueet. Kohtaamatta on vielä kauden todellinen yllätysjoukkue Lahden Pelicans. Ilves matkustaa Lahteen lauantaina ja yrittää laittaa tiukasti kampoihin vahvassa vauhdissa koko kauden liitäneelle Pelicansille. Kahden niukan kotivoiton jälkeen Ilveksellä pitäisi olla nyt henki päällä ja se saattaa ylihuomenna tietää tuskaista alkuiltaa lahtelaisille. Toivottavasti petolauman ailahtelut ovat nyt takanapäin ja lauantaina pystytään tasapainoiseen esitykseen.

Toni Hyytinen 

 
Voittomaali oli Tomalle todella makea

 
Illan sankari Tommi Miettinen myönsi, että voittomaali oli makea - pitkään aikaan makein.
- Joskus ensimmäisellä liigakaudella Kalpassa tein Lukkoa vastaan sekuntia ennen pelin loppumista, myhäili Miettinen.
Voittomaalistaan Miettinen kertasi:
- Saimme hyvän paineen Tepsin päähän ja Hildénin Antti malttoi vielä vielä syöttää. Eka ei mennyt sisään, mutta pääsin kääntämään paluukiekon rystylle ja se meni.

 
Miettinen myönsi, että alkukaudella onnistumiset ovat olleet tiukassa, mutta korosti, että kunto on hyvä ja jaksaa painaa loppuun saakka.
- Kova työmäärähän meiltä tänäänkn vaadittiin voittoon. Ei ole helppoa, mutta onneksi voitettiin ja joka voitosta täytyy tässä liigassa olla iloinen, Miettinen puheli.
Lehtimiehet halusivat Miettiselta kommenttia loppuhetkien tapahtumiin, kun TPS-hyökkääjä oli päästä yksin läpi.
- Ehdin siihen tilanteeseen suoraan vaihdosta ja sen verran koukkaan, ettei kaveri tehnyt maalia. Saattaa olla, että olisi ollut jäähyn paikka, mutta nyt sitä ei kuitenkaan vihelletty.

 
- Jaksettiin uskoa, että työtä tekemällä tulosta tulee. No, nyt tuli, ilakoi mainioon vireeseen päässyt Miettinen.
- Viime pelit ovat kulkeneet ihan mukavasti - paitsi HPK-peli. Siinä me olimme kaikki surkeita, pohti Toma.

 
Päävalmentaja Ari-Pekka Selin oli tyytyväinen joukkueen viisikkopelaamiseen, vaikka vieläkin tuli liikaa virheitä.
- Työmäärä ja työmoraali olivat kovaa tasoa. Olin tyytyväinen jo tasuriin ja huutelin 25 sekuntia ennen loppua, että ei mitään riskejä, mutta kaverit menivät kylmästi tekemään maalin, pudisteli Selin päätään tyytyväisenä.
Erikoiskehut Atulta sai ensimmäisen liigaottelunsa pelannut pelannut Ville Snellman:
- Todella loistava debyytti, suitsutti Atu.

 
Miettisen koukkuun ottelun loppuhetkillä Atulla oli selvä kanta:
- Eiköhän niitä vihellyksen arvoisia ollut toisessakin päässä. Timo Koskelan ja Riku Rahikaisen tilanteesta ei Selin suostunut vielä sanomaan mitään.
- Kun tuolta A-junnuista tulee tällaisia Snellmaneja, niin täytyy nyt miettiä tarkoin lähipäivinä kokonaistilannetta.

Tarmo Hurskainen 

 

Ottelupöytäkirja

I erä

Maalit

17.35 Miika Elomo (Kai Nurminen, Mika Lehtinen) 0-1 yv. 

Rangaistukset

0.45 Pasi Petriläinen, TPS 2 min. Korkea maila  

3.36 Mika Suoraniemi, TPS 2 min. Kampitus 

10.34 Arto Tukio, Ilves 2 min. Kampitus 

17.23 Arto Tukio, Ilves 2 min. Huitominen 

19.08 Kai Nurminen, TPS 2 min. Kyynärpäätaklaus 

II erä

Maalit

Erä maaliton 

Rangaistukset

25.26 Markus Seikola, TPS 2 min. Koukkaaminen 

31.05 Kai Nurminen, TPS 2 min. Poikittainen maila 

33.50 Antti Hilden, Ilves 2 min. Kyynärpäätaklaus 

III erä

Maalit

53.26 Mika Nieminen 3 (Raimo Helminen 8, Ivan Majesky 1) 1-1 

59.47 Tommi Miettinen 2 (Antti Hilden 1) 2-1 

Rangaistukset

42.47 Antti Bruun, Ilves 2 min. Kampitus  

46.34 Pasi Petriläinen, TPS 2 min. Korkea maila 

Torjunnat

Mika Pietilä, Ilves
6 + 4 + 4 = 14 

Antero Niittymäki, TPS
6 + 10 + 10 = 26  

Jäähyt

Ilves 4 x 2 min.  

TPS 6 x 2 min.  

Yleisömäärä

4509 

Palkitut

Expert: Mika Nieminen

Kolme tähteä: Tommi Miettinen

Kaksi tähteä: Mika Nieminen

Yksi tähti: Miika Elomo

Ilveksen kentälliset

I:Bruun-Koistinen, Salmelainen-Helminen-Nieminen 

II:Tukio-Majesky, Viitakoski-Miettinen-Hilden 

III:Pettinen-Smith, Nikander-Hirvonen-Vopat 

IV:Jääskeläinen, Snellman-Pajula-VähäRuohola 

 

Tilastot

 

 

 

 

Sivun alkuun