Poika Kotiin PK Oy

 

 

 

 OTTELURAPORTTI: HPK-ILVES 4-1 (2-1, 0-0, 2-0)

  

HPK nappasi avausvoiton

 
(20.03.2002) Ilves kamppaili puolivälierien avausottelussa HPK:ta vastaan pitkään voitosta, mutta joutui lopulta taipumaan 1-4 -tappioon. Ilveksen voitontoiveet olivat kadota heti ottelun alussa, sillä HPK johti ottelua 2-0 jo alle kuuden minuutin pelin jälkeen. Jatkossa Ilves kuitenkin tiivisti peräpäätään ja taisteli 2 erää tasapäin HPK:n kanssa tärkeästä avausvoitosta. Kimmo Peltosen 3-1 -johtomaali ennen kolmannen erän puoliväliä päästi kuitenkin kotijoukkueen lopulta piinasta. HPK joutui vaihtamaan maalivahtiaan kesken ottelun Mika Pietilän loukkaannuttua. Maalin suulle luistellut Joni Puurula ei kiekkoa kertaakaan selkänsä taakse päästänyt ja torjui mm. Ilveksen ainokaisen tänään tehneen David Nemirovskyn rangaistuslaukauksen. Ottelusarja jatkuu perjantaina Hakametsässä.

 
Ilves kokee kovia ottelun alussa

 
Ilves aloitti ottelun varsin mukavasti ja oli lievästi niskan päällä ensimmäisten minuuttien aikana. Hyvä alku kääntyi kuitenkin nopeasti painajaiseksi HPK:n tarjottua petolaumalle shokkihoitoa kahden nopean maalin muodossa.

 
Ottelun avausmaalin kotijoukkue iski ensimmäisestä maalipaikastaan. Vladimir Vujtekin taiturimainen syöttö selän takaa maalin eteen loi yllättäen tekopaikan Zdenek Nedvedille, joka lakaisi kumilaatan verkkoon Ilves-pakin ahdistelusta huolimatta. Näin kotijoukkue sai tärkeän avausmaalin tililleen.

 
Puolitoista minuuttia myöhemmin Ilvekselle tarjoutui tilaisuus tasoittaa ottelu ylivoimalla, kun Olli Sillanpäälle vihellettiin 2 minuuttia korkeasta mailasta. Kiekko löytyi kuitenkin 18 sekunnin päästä katastrofimaisesti omasta maaliverkosta. Marko Tuulola lähetti roikkukiekon omasta päästä ja perään luisteli vauhdilla Antti Miettinen. Bruce Racine lähti maalinsa suulta kiekkoa vastaan ja onnistui peittämään Miettisen maalintekoyrityksen. Kiekko pomppi kuitenkin Eric Perrinille, joka sijoitti pienestä kulmasta kiekon tyhjään reppuun.

 
Ilves toipui jotenkuten kahdesta pahasta takaiskusta eikä HPK onnistunut hurmoksessa latomaan enää lisäosumia ja siten ratkaisemaan ottelua heti alkuunsa. Hämeenlinnalaiset saivat 2 ylivoimamahdollisuutta vielä ennen erän puoliväliä, mutta mitään huippuvaarallisia tekopaikkoja ei isäntäjoukkue saanut niiden aikana rakennettua.
Ilveksellä oli erän puolivälissä 2-1 -ylivoimahyökkäys, joka tuhrittiin kuitenkin huonoon syöttöön.

 
Erän toinen puolisko oli erittäin tarkkaa kiekkoilua ja maalipaikat jäivät puuttumaan lähes tyystin. Ilves pääsi nyt vuorostaan 2 kertaa yrittämään maalintekoa ylivoiman turvin. Aki Heinon kampitusjäähyn aikana tupsukorvat eivät saaneet kerrassaan mitään aikaiseksi, mutta erän lopussa tulleen Kimmo Peltosen rangaistuksen aikana alkoi tapahtua. Peltonen ehti istua jäähyaitiossa vain 17 sekuntia ennen kuin Ilves iski tukitärkeän kavennusosuman. Raimo Helminen pelasi ensin Arto Tukiolle vetopaikan siniviivan tuntumaan. Mika Pietilä torjui vielä Tukion rannelaukauksen, mutta David Nemirovsky latoi reboundin verkon perukoille.

 
HPK oli ottelun alussa tulleiden vapauttavien osumien myötä energisempi joukkue avauserässä ja ansaitsi 2-1 -johtonsa ensimmäiselle erätauolle mentäessä.

Pietilä loukkaantuu ja joutuu jättämään kentän

 
Toisessa erässä HPK:n luistin ei liikkunut aivan totutulla tavalla. Ilves haki aktiivisesti tasoitusmaalia ja oli ottelussa niskan päällä varsinkin erän ensimmäisen puoliskon ajan. Kimmo Peltosen illan toisen kaksiminuuttisen aikana Ilveksen ylivoimapeli pyöri vaarallisen oloisesti, mutta laaduttomat laukaukset säästivät Mika Pietilän torjuntatöiltä. Peltosen jäähyn lopussa HPK oli lähellä iskeä jo illan toisen alivoimamaalinsa päästyään 2-1 -ylivoimahyökkäykseen. Vladimir Vujtekin syöttö oli mainio eikä suurta vikaa ollut myöskään Tomas Kucharcikin ratkaisuyrityksessä. Bruce Racine veti kuitenkin tällä kertaa pidemmän korren ja piti Ilveksen yhä maalin päässä Kerhosta.

 
Ilves pääsi uudestaan ylivoimalle ajassa 28.40, kun oli Eric Perrinin vuoro lähteä kärsimään kahden minuutin rangaistusta. Tommi Miettinen sai ylivoiman aikana yhden avopaikan, mutta suti kiekon maalista ohi. Ylivoiman loppupuolella ottelu sai ikävän käänteen. Kalle Mattila kaatui pelitilanteessa Mika Pietilän päälle ja kauden alussa Ilves-paitaa kantanut veräjänvartija jäi tuskissaan kiemurtelemaan jään pintaan. Pietilä vietiin paareilla pois kentältä ja näin HPK joutui vaihtamaan maalin suulle nuoren lupauksen Joni Puurulan. Ensimmäisten tietojen mukaan Pietilän olkapää meni tilanteessa sijoiltaan.

 
Erän huikein maalitilanne nähtiin pari minuuttia tämän valitettavan episodin jälkeen. David Nemirovsky pelattiin erinomaisella pystysyötöllä karkumatkalle ja kanadalaistykin näyttävä harhautus näytti jo purevan kylmään HPK-kassariin. Puurula venyi kuitenkin illan näyttävimpään torjuntaan poimien kiekon räpylällään alanurkasta.

 
HPK sai erän loppua kohden paremman otteen pelistä ja Ilveksen päädyssä nähtiinkin muutama vaarallinen maalitilanne. Parhaat tekopaikat siunaantuivat Eric Perrinille ja Sebastian Sululle, mutta kumpikaan ei onnistunut ohittamaan Bruce Racinea.

 
Ilveksellä oli toisessa erässä täydet mahdollisuudet nousta HPK:n rinnalle, kun kotijoukkueen peli ei ollut täysin uomissaan. Erä jäi kuitenkin maalittomaksi ja näin kolmanteen erään lähdettiin edelleen Ilveksen 1-2 -tappionumeroista.

 
HPK:lla helppoa päätöserässä

 
Kolmanteen erään kaukaloon luisteli päättäväinen kotijoukkue. HPK piti viisikkopelinsä tiiviinä eikä Ilves päässyt minkäänlaisiin maalipaikkoihin. Tomi Pettisen korkeasta mailasta saama rangaistus ei poikinut vielä ottelun ratkaisua, sillä isännät eivät onnistuneet hyödyntämään ylivoimaansa.

 
Ajassa 48.40 HPK sitten huudatti kotiyleisöä ja siirtyi kahden maalin karkumatkalle. Eero Somervuori teki esityön ja Kimmo Peltonen laukoi kiekon ranteella tarkasti vasempaan ylänurkkaan.

 
3-1 -johtomaalin jälkeen HPK:lla ei ollut ottelussa enää mitään hätää. Ilveksen eväät oli syöty ja HPK heilutti tahtipuikkoa ottelun loppuun saakka. Petolauma oli koko ajan potkun jäljessä ja joutui turvautumaan sääntöjen vastaisiin otteisiin. Kolmannessa erässä Ilvekselle vihellettiin peräti 5 kaksiminuuttista.

 
HPK pääsi pelaamaan puolen minuutin ajan jopa viidellä kolmea vastaan, mutta ritarimiehistön ylivoimakuviot eivät olleet tänään jengoillaan. Kerho ei onnistunut värkkäämään ottelussa yhtään ylivoimamaalia. Tasavoimin pelattaessa hyökkäyspeli sen sijaan kulki ja loppunumerot 4-1 syntyivät ajassa 57.31 Eero Somervuoren toimesta. Kolme syöttöpistettä tänään kerännyt Antti Miettinen toimitti kiekon Somervuorelle, joka nosti kiekon pienestä kulmasta yli kyljellään maanneen Bruce Racinen.

 
Ottelun lopussa Ilves sai vielä rangaistuslaukauksen Zdenek Nedvedin heitettyä mailansa laukausta viritelleen Ilves-pelurin tielle. Rankkaria asettui ampumaan David Nemirovsky, jonka vaisuhko yritys ajautui kuitenkin suoraan päin Joni Puurulaa.
HPK kuittasi avausvoiton 4-1 -numeroin ja on kahden voiton päässä välieräpaikasta.

 

 
Ilves perjantaina pakkovoiton edessä

 
HPK oli tänään parempi joukkue ja ansaitsi voittonsa. Ilves pelasi kuitenkin tappiosta huolimatta kelvollisen ottelun ja laittoi HPK:n ajoittain ahtaalle. Erilainen ottelun alku olisi saattanut poikia vieläkin vaikeamman iltapuhteen HPK:lle. Ilveksen 2 virhettä johtivat HPK:n kahteen maaliin ja tämän jälkeen isäntien oli huomattavasti helpompi lähteä pelaamaan ottelua puolustuksen kautta. 0-2 -tappioasemasta ei tiukoissa play-off -taistoissa useinkaan voittoon nousta.

 
Yksi taistelu on nyt hävitty, mutta sota jatkuu edelleen. Joukkueet ottavat perjantaina uudestaan yhteen ja tällä kertaa pelipaikkana on Hakametsän jääkiekkopyhättö. Ilveksen on lähes pakko voittaa kotiottelunsa, mutta petolauma osoitti runkosarjan lopussa venyvänsä parhaimmilleen juuri silloin kun paineet ovat kovimmillaan. Toivon mukaan Hakametsä täyttyy perjantaina äärimmilleen ja huutomyrsky siivittää Ilveksen voittohurmokseen.

Usko ei loppunut

Ilveksen valmennusjohto mietti jo keskiviikkoiltana tiukasti seuraavaa kohtaamista, mutta Juha Pajuoja ehti vielä palata hetkeksi keskiviikon otteluun. - Uskon, että tämä opetti meitä. Kokonaisuus toimi 70-prosenttisesti, mutta muutama virhe omalla alueella ratkaisi pelin, Pajuoja mietti.

- Toinen erä oli meidän parhaamme ja siinä olisi pitänyt pystyä maalintekoon. Jostain syystä meidän otteemme lässähti taas, kun vastustajan maalivahti joutui kentältä pois. Pidimme nyt kuitenkin HPK:n ylivoiman kurissa - samoin Vujtekin ketjun, Juupe sanoi ja kehui erityisesti kolmos- ja neloskentän pelaamista. - Ne pelasivat juuri kuten niiden pitääkin - taklasivat, repivät, raastoivat ja riistivät.

- Vaikka hävisimme, niin tietyillä osa-alueilla on selvästi otettu HPK:ta kiinni. Tämä antoi kuitenkin uskoa jatkoon, Juupe vakuutti.

 
Otteluraportti: Toni Hyytinen
Valmentajakommentit: Tarkki Hurskainen

 

Ottelupöytäkirja

I erä

Maalit

3.58 Zdenek Nedved (Vladimir Vujtek, Tomas Kucharcik) 1-0 

5.49 Eric Perrin (Antti Miettinen) 2-0 av.  

18.56 David Nemirovsky 1 (Arto Tukio 1) 2-1 yv. 

Rangaistukset

5.31 Olli Sillanpää, HPK 2 min. korkea maila 

7.14 Tomi Pettinen, Ilves 2 min. väkivaltaisuus  

9.23 David Nemirovsky, Ilves 2 min. väkivaltaisuus  

9.23 Bruce Racine, Ilves 2 min. huitominen  

9.23 Antti Miettinen, HPK 2 min. väkivaltaisuus 

13.12 Aki Heino, HPK 2 min. kampitus  

18.39 Kimmo Peltonen, HPK 2 min. kampitus 

II erä

Maalit

Erä maaliton  

Rangaistukset

25.21 Kimmo Peltonen, HPK 2 min. kiinnipitäminen 

28.40 Eric Perrin, HPK 2 min. koukkaaminen 

36.12 Matt Smith, Ilves 2 min. estäminen 

III erä

Maalit

48.40 Kimmo Peltonen (Eero Somervuori, Miettinen) 3-1  

57.31 Somervuori (Miettinen, Perrin) 4-1 

Rangaistukset

45.53 Tomi Pettinen, Ilves 2 min. korkea maila 

52.50 Tomi Källarsson, Ilves 2 min. väkivaltaisuus 

54.19 Tommi Miettinen, Ilves 2 min. korkea maila 

59.39 Matt Smith, Ilves 2 min. väkivaltaisuus 

59.52 Antti Hilden, Ilves 2 min. väkivaltaisuus 

Torjunnat

Mika Pietilä, HPK
2 + 7 + (0) = 9 

Joni Puurula, HPK
(0) + 5 + 3 = 8 

Bruce Racine, Ilves
6 + 11 + 9 = 26  

Jäähyt

HPK 6 x 2 min. 

Ilves 9 x 2 min.  

Yleisömäärä

4590 

Palkitut

Expert: Antti Miettinen

Kolme tähteä: Antti Miettinen

Kaksi tähteä: Eero Somervuori

Yksi tähti: Joni Puurula

Ilveksen kentälliset

Snellman-Helminen-Niinimäki 

Bruun-Tukio 

Viitakoski-Miettinen-Nemirovsky 

Kuparinen-Källarsson 

Salmelainen-Hirvonen-Nieminen 

Pettinen-Smith 

Hilden-Pajula-VähäRuohola, Mattila 

(Jääskeläinen) 

 

Tilastot

 

 

 

 

Sivun alkuun