Poika Kotiin PK Oy

 

 

 

 OTTELURAPORTTI: SAIPA-ILVES 1-3 (1-0, 0-2, 0-1)

  

Ilvekselle kauden ensimmäinen vierasvoitto

 
(29.09.) Ilves ei ole viime vuosina Lappeenrannassa juurikaan juhlinut. Viime kaudella petolauma onnistui kuitenkin yhden vierasvoiton Saipalta nappaamaan ja myös tämän kauden ensimmäinen Lappeenrannan vierailu sujui Ilvekseltä voitokkaissa merkeissä. Pahassa tappioputkessa seilaava Saipa kaatui Ilveksen tasapainoisen esityksen jälkeen lopulta maalein 3-1.

 
Ilves ei osu ylivoimalla avauerässä

 
Ottelu alkoi ikävissä merkeissä, sillä Saipan Petri Kokko loukkaantui jo ensimmäisellä minuutilla Ivan Majeskyn taklauksen seurauksena ja joutui jättämään kentän.

 
Saipa sai ensimmäisen pahan myllytyksen aikaiseksi kahden minuutin kohdalla. Vaarallisin tilanne syntyi, kun Mika Pietilän ja Ilves-pakin ajatukset eivät menneet yksiin, mutta Pietilä sai lopulta onneksi paikattua pienen kömmähdyksen.

 
Ilves pelasi erittäin hyvää alivoimaa Roman Vopatin laitataklauksesta saaman rangaistuksen aikana eikä Saipa saanut ylivoimakuviota pyörimään. Jäähyn viimeisillä sekunneilla Pietilä tosin sekoili jälleen luullessaan pelin menevän poikki pitkän kiekon seurauksena. Linjatuomari levitti kuitenkin käsiään ja peli jatkui, mutta tästäkin pulasta Body selvisi lopulta ilman takaiskua.

 
Avauserässä tilanteet vaihtelivat puolelta toiselle, mutta Ilves oli kuitenkin hieman niskan päällä paremmin kulkeneen ylivoimapelinsä ansiosta. Ilveksen mylly kulki varsin hyvin avauserän kaikkien kolmen ylivoimapelin aikana, mutta se tärkein eli avausmaali jäi tekemättä. Parhaat tekopaikat siunaantuivat Jan Huokon kaksiminuuttisen aikana, jolloin Antit Bruun ja Hilden pääsivät yrittämään viimeistelyä Raimo Helmisen ja Tommi Miettisen erinomaisista syötöistä. Saipan hyvin kauden aloittanut ulkomaalaisvahvistus Tomas Duba oli kuitenkin avauserässä torjuntavireessä ja piti maalinsa puhtaana.

 
Tony Salmelainen joutui viimeisellä minuutilla jäähyaitioon ja Saipa valutti heti ylivoiman alkajaisiksi kylmää vettä Ilveksen niskaan. Salmelainen ehti istua rangaistustaan vain 7 sekuntia, kun Ville Immonen pääsi jatkamaan lähietäisyydeltä Mika Skytän syötön maalin perukoille. Saipa vei avauserän Immosen ylivoimamaalilla 1-0.

 
Ilves kääntää ottelun edukseen

 
Ilves pääsi heti toisen erän alussa ylivoimalle Riku Kallioniemen mailan noustua Raimo Helmisen kasvoihin, mutta tällä kertaa Ilveksen kuviot olivat sekaisin ja itse asiassa Saipa oli Kallioniemen kakkosen aikana lähempänä maalintekoa.

 
Saipa tuhersi kohta perään oman ylivoimapelinsä ilman mainittavia tilanteita. Lappeenrantalaiset hallitsivat tämän jälkeen peliä muutaman minuutin ajan, mutta 27. peliminuutilta alkoi Ilveksen hyvä ote. Tomas Duballa oli pieniä vaikeuksia Jani Nikon laukauksen kanssa ennen kahdeksan minuutin täyttymistä, mutta maaliin asti kiekko ei kuitenkaan tietään vielä löytänyt.

 
Ilveksen ylivoimamiehistö hieroi koko Mikko Kinnusen ajassa 28.49 saaman koukkaamisrangaistuksen ajan maltillisesti kuvioitaan, muttei onnistunut vieläkään löytämään avaimia Duban ohittamiseen.

 
Ajassa 33.01 Ilves sai sitten vihdoin kuparisensa rikki. Pitkä pyöritys Saipan alueella päättyi lopulta kaivattuun tasoitusosumaan, kun Vesa Viitakosken kääntörannelaukaus painui maalin kattoon yli maihin pudottautuneen Duban.

 
1-1 tasoitus piristi entisestään Ilveksen peliä ja Antti Hilden oli hetkeä myöhemmin karata tekopaikkaan. Ville Hämäläinen joutui koukkaamaan Hildenin nurin ja näin Ilves pääsi ylivoimalle.

 
Tällä kertaa petolauma onnistui vihdoin myös käyttämään erikoistilanteen hyväkseen. Tony Salmelainen ja Tommi Miettinen yrittivät ensin tuloksetta survoa kahden miehen voimin kiekkoa maaliviivan paremmalle puolelle. Tomas Duba kadotti pyörityksen jatkuessa jo oman mailansakin ja lopulta Ivan Majeskyn tykitys suoraan Arto Tukion syötöstä painui oikeaan ylänurkkaan. Viime kaudella Majeskyn avausmaalia saatiin odottaa kuukausikaupalla, mutta nyt jo kauden toinen liigapeli toi osuman Godzillan tilille.

 
Ilves kesti erän lopussa Ville Koistisen rangaistuksen helposti ilman takaiskuja ja pääsi 2-1 johtoasemassa kolmanteen erään.

 
Salmelaiselle kauden ensimmäinen osuma

 
Ilves aloitti kolmannen erän todella hyvin ja kotijoukkue Saipa oli vaikeuksissa ensimmäisten minuuttien aikana. Tony Salmelaisen hieno nousu maalille 42 minuutin kohdalla oli tuoda Ilvekselle jo kahden maalin johtoaseman, mutta Tomas Duba säästyi vielä takaiskulta. Kahta minuuttia myöhemmin Salmelainen kuitenkin onnistui jatkamaan Tommi Miettisen loistosyötön maalin edestä oikeaan alanurkkaan. Maali oli todella tärkeä niin Ilvekselle kuin kauden ensimmäisen osuman iskeneelle Salmelaisellekin, jonka tuuletus kertoi helpotuksen tunteesta.

 
Saipa sai ennen erän puoliväliä pari kohtuullisen pahaa mylläkkää Ilveksen maalille, mutta myös Ville Hirvosella oli yksi tilaisuus ratkaista ottelu lopullisesti. Duba onnistui kuitenkin haalimaan Hirvosen rystynoston suojiinsa.

 
Kotijoukkueelle avautui viimeinen mahdollisuus ajassa 50.08, kun Jari-Pekka Pajula sai kampituksesta kaksiminuuttisen. Ilveksen alivoima toimi kuitenkin taas loistavasti eikä Saipa saanut mitään aikaiseksi.

 
Rangaistuksesta selvittyään Ilveksellä oli helppo työ pitää kahden maalin johtoasemastaan kiinni. Urakkaa helpotti myös Saipan ottamat kaksi rangaistusta viimeisen neljän minuutin aikana. Ilves ei onnistunut ylivoimien aikana lisäämään maalitiliään, mutta se ei ollut tarpeenkaan. 60 tehokkaan peliminuutin jälkeen tupsukorvat pääsivät juhlimaan 3-1 voittoa.

 
Lappeenrantaan matkustanut 40-henkinen Ilveksen kannattajaryhmä piti ääntä läpi koko ottelun ja joukkue kävikin taiston tauottua kiittämässä fanejaan erinomaisesta kannustuksesta.

 

Ivan Majesky pelivireessä

 
Ivan Majesky oli tänään kentän kuningas ja myös Raimo Helminen pelasi loistavasti. Ottelu kulki suurimman osan ajasta Ilveksen kontrollissa ja myös kakkosvalmentaja Juha Pajuoja oli ottelun jälkeen tyytyväinen Ilveksen peliesityksen.
- Luistelimme tänään paljon paremmin kuin aikaisemmissa vieraspeleissä ja saimme pidettyä puolustuspelin tiiviinä. Ivan Majeskyn paluu ja Arto Tukion toipuminen loukkaantumisesta tukevoittavat selvästi meidän peräpäätämme, tuumi Pajuoja.

 
- Mika Pietilä otti ensimmäisen erän lopulla muutaman tärkeän kopin, kun meillä oli pari vaikeata hetkeä. Muuten Saipa ei juuri pahoja mylläköitä saanutkaan aikaiseksi, jatkoi Pajuoja.

 
Juupe totesi vielä ylivoiman toimineen tänään varsin hyvin.
- Kyllähän me pyöritettiin usein lähes koko kaksiminuuttisen ajan hyvin meidän ylivoimamyllyä. Ehkä siinä kuitenkin hierottiin hieman liikaakin ja haettiin varmaa maalipaikkaa, jota ei koskaan syntynyt.

 
Kahden vierasottelun jälkeen Ilves pääsee taas torstaina pelaamaan kotoiseen Hakametsään. Vastaan asettuu tuolloin Oulun Kärpät, joka on ajautunut yllättäviin vaikeuksiin. Maalinteko on tökkinyt pahasti oululaisilla ja toivon mukaan Ilves jatkaa torstaina Kärppien ahdinkoa.

Toni Hyytinen 

 

Ottelupöytäkirja

I erä

Maalit

19.21 Ville Immonen (Mika Skyttä, Harri Tikkanen) 1-0 yv. 

Rangaistukset

3.07 Roman Vopat, Ilves 2 min. Laitataklaus  

5.31 Ivan Majesky, Ilves 2 min. Koukkaaminen 

6.32 Mikko Kinnunen, Saipa 2 min. Estäminen 

11.56 Antti Hulkkonen, Saipa 2 min. Kiinnipitäminen 

15.14 Jan Huokko, Saipa 2 min. Koukkaaminen 

19.14 Tony Salmelainen, Ilves 2 min. Kampitus 

II erä

Maalit

33.01 Vesa Viitakoski 6 (Ville Hirvonen 2, Riku Rahikainen 2) 1-1 

34.19 Ivan Majesky 1 (Arto Tukio 1, Roman Vopat 2) 1-2 yv. 

Rangaistukset

20.24 Riku Kallioniemi, Saipa 2 min. Korkea maila  

23.03 Ville Koistinen, Ilves 2 min. Kiinnipitäminen 

28.49 Mikko Kinnunen, Saipa 2 min. Koukkaaminen 

33.27 Ville Hämäläinen, Saipa 2 min. Koukkaaminen 

37.10 Ville Koistinen, Ilves 2 min. Väkivaltaisuus 

III erä

Maalit

44.32 Tony Salmelainen 1 (Tommi Miettinen 1, Matt Smith 2) 1-3 

Rangaistukset

50.08 Jari-Pekka Pajula, Ilves 2 min. Kampitus 

56.01 Joukkuerangaistus, Saipa 2 min. Pelin viivyttäminen 

57.43 Antti Hulkkonen, Saipa 2 min. Poikittainen maila 

Torjunnat

Tomas Duba, Saipa 10 + 9 + 7 = 26 

Mika Pietilä, Ilves 10 + 7 + 2 = 19  

Jäähyt

Saipa 7 x 2 min.  

Ilves 6 x 2 min.  

Yleisömäärä

3281 

Palkitut

Expert: Raimo Helminen

Kolme tähteä: Raimo Helminen

Kaksi tähteä: Ivan Majesky

Yksi tähti: Tomas Duba

Ilveksen kentälliset

I:Bruun-Nikko, Viitakoski-Helminen-Vopat 

II:Tukio-Majesky, Salmelainen-Miettinen-Nieminen 

III:Jääskeläinen-Smith, Nikander-Hirvonen-Rahikainen 

IV:Koistinen, Hilden-Pajula-VähäRuohola 

 

Tilastot

 

 

 

 

Sivun alkuun