www.ilves.com
 
Mobicode Oy - ohjelman lataus- ja käyttöohjeet tästä Ajankohtaista Ilveksestä kännykkääsi tästä koodista!

Nyt: Uusia pelaajia

Ohjelman lataus- ja käyttöohjeet tästä.
Sunny Trading
Koff
RBK
lippu.fi
Mobiililiiga
   
HAASTATTELUT

A-nuorilla monipuolinen kesä
1.10.2007 / Ilkka Uitti

Ilveksen A-nuoret ovat aloittaneet kauden tehokkaasti. Viisi ottelua on tuottanut kolme suoraa voittoa sekä yhden jatkoaikavoiton ja -tappion. Päävalmentaja Sami Hirvonen on tyytyväinen kauden ensimmäisiin otteluihin.

- Hyvin on lähtenyt liikkeelle ja olemme päässet pelaamaan omilla vahvuuksillamme.

A-nuoret pyrkivät pelaamaan hyökkäysvoittoisesti. Kiekollinen peli ja kova luistelu ovat pelitavan avainsanoja.

- Viime kauteen nähden pelaamme aggressiivisemmin, Hirvonen sanoo.

Joukkue harjoitteli kesän monipuolisesti. Perusharjoitteiden lisäksi A-nuoret kävivät painin ja nyrkkeilyn saloja läpi - myös spinning tuli pelaajille tutuksi.

- Pääpaino oli keskivartalon voimassa, perusvoimassa, nopeudessa ja nopeuskestävyydessä sekä liikkuvuudessa.

Nuoret harjoittelivat viisi kertaa viikossa ja kesäkuun alusta oli kymmenen harjoituskertaa viikossa juhannukseen asti. Sen jälkeen alkoi omatoiminen jakso heinäkuun viimeiselle viikolle.

- Kesästä pyrittiin tekemään monipuolinen, mutta ei kuitenkaan "sillisalaattia". Tähtäimenä oli saada jätkistä monipuolisia urheilijoita.

Puolustajat saivat hieman erilaista treeniä.

- Kangasalustan Pekka veti pakeille jäätreeniä tiistaisin ja torstaisin Kangasalla.

Kymmenkunta nuorukaista harjoitteli edustuksen mukana kesän, mutta muuten runko oli hyvin kasassa.

- Saimme vedettyä treenit hyvällä porukalla. Ringissä oli myös muutama kaveri, jotka eivät valitettavasti mahtuneet kokoonpanoomme. Joukkue elää tällä hetkellä jonkun verran riippuen siitä, mikä on liigajoukkueen loukkaantumistilanne.

Vaikka joukkue on hävinnyt vain kerran alkukauden aikana, Hirvonen muistuttaa työnteon merkityksestä.

- Ottelu kestää 60 minuuttia ja pelitapamme edellyttää sitä. Kun olemme vähän alkaneet hosua tai ihmettellä, on noutaja tullut!

A-nuorten tavoite on asetettu pudotuspelipaikkaan.

- Joulun jälkeen tarkastellaan tavoitettamme, mikäli on tarvetta.


meilaa kaverille   tulosta sivu

 
btm