Raipen jäähyväiset runkosarjalle
3.3.2008 / Ilves-Hockey Oy/th
Ilves-ikoni Raimo Helminen pelaa viimeisen runkosarjaottelunsa jääkiekon SM-liigassa tiistaina 4.3. Hakametsän jäähallissa, kun Ilvestä vastaan asettuu Lukko. Ottelu on keräämässä hallintäyteisen yleisön. Ilves kehoittaakin hankkimaan lipun ennakkoon.
Paikalla kannattaa olla ajoissa, sillä ottelun alussa on juhlallisuuksia. Itse ottelu käynnistyy noin klo 18.40. Myös ottelun jälkeen on seremonioita. Jäähallilla voi myös hankkia muistoksi Raipe 41 -tuotteita.
Ilves muistuttaa, että playoff-kortit on vahvistettava tiistaina 4.3. klo 11:een mennessä. Lipunmyynti playoffeihin alkaa tiistaina klo 12. Playoffien ensimmäisellä kierroksella sekä puolivälierissä otteluiden järjestäjänä toimii kotijoukkue, jonka kassaan myös lipputulot jäävät. Vasta semifinaalivaiheessa lipputulot menevät SM-liigan yhteiseen kassaan, josta ne jaetaan menestyksen mukaan entisin prosenttiosuuksin kaikille liigaseuroille.
Mikäli Ilveksen otteluparissa playoffien ensimmäisellä kierroksella ratkaisu venyy kolmanteen otteluun, se pelataan maanantaina 10.3. klo 18.30 Hakametsän jäähallissa.
|