Uutinen

Ilveksen Suomi 100 -juhlapaita kunnioittaa perinteitä ja maajoukkueen historiaa

Ilves-Hockey Oy
Sami Raiskio

Tampereen Hakametsässä juhlitaan tiistaina 5.12.2017 Suomen itsenäisyyttä jääkiekkotapahtuman merkeissä. Liigaottelu Ilves–Lukko pelataan Suomi 100 -teemalla.

Ilves pelaa koko ottelun poikkeuksellisesti sinivalkoisella Suomi 100 -juhlapaidalla ja -peliasulla. Pelipaitaa koristavat leijonavaakunat olkapäissä ja seuran keltainen Ilves-logo rinnassa. Juhlavuoden kunniaksi Liiga antoi Ilves-hyökkääjä Eemeli Suomelle poikkeusluvan pelata ottelussa numerolla 100.

– Päätimme jo kesällä, että Eemeli tulisi pelaamaan juhlaottelun numerolla 100. Iso kiitos kuuluu yhteistyökumppaneillemme siitä, että he ovat mahdollistaneet pelaamisemme kokonaan Suomi-teemaisilla peliasuilla, ilman peliasumainoksia, kertoo Ilves-Hockey Oy:n markkinointijohtaja Jukka Hirsimäki.

Suomi 100 -juhlapeliasun on suunnitellut graafikko Antti Tuomisto Tanssivat Sudet -mainostoimistosta. Hän on vastannut myös tämän kauden Ilveksen peliasujen ilmeestä.

– Haimme inspiraatiota suunnitteluun jo kesällä, jolloin kävimme Ilves-Hockey Oy:n myyntipäällikön Jussi Kankaanpään kanssa läpi kaikki Suomen maajoukkueen käyttämät leijonapaitamallit eri vuosilta. Halusin tehdä klassisen selkeän ja retrohenkisen pelipaidan, jossa seuralogo näyttäisi tyylikkäältä. Sininen pelipaita oli koko projektin perusta. Lisäksi Ilveksen logossa toistuvat samat värit kuin leijonavaakunassa, Tuomisto toteaa.

Pelipaidat tullaan huutokauppaamaan Suomi100 -juhlaottelun jälkeen.
 

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

11.1.2021 / Uutinen

Kuukauden Kotipizza-pelaaja: Eemeli Suomi, joulukuu 2020

Kotipizza ja Ilves järjestävät kuukauden Kotipizza-pelaajaäänestyksen kauden 2020-21 ajan. Eniten ääniä saanut pelaaja kruunataan kuukauden Kotipizza-pelaajaksi ja kuukausittain äänestäjien kesken arvotaan yksi voittaja, joka saa...

LUE LISÄÄ


11.1.2021 / Uutinen

Muutoksia Liigan runkosarjan otteluohjelmaan

Liiga on vahvistanut ottelusiirtoja runkosarjan ohjelmaan. Alueellisia yleisötapahtumia koskevia rajoituksia on pidennetty useilla alueilla. Rajoitustoimenpiteistä johtuen Liiga on vahvistanut seuraavat ottelusiirrot. Keskiviikolle 20.1. pelattavaksi merkitty...

LUE LISÄÄ


9.1.2021 / Otteluraportti

Nihkeä lauantai-ilta Kuopiossa

KalPa laittoi Ilveksen ahtaalle Kuopiossa. Kaukalossa ei nähty parasta Ilvestä ja kotimatkalle lähdettiin katkera 3-2 tappio harteilla. Eetu Mäkiniemi torjui 24 kertaa ja keltavihreiden maaleista...

LUE LISÄÄ