Otteluraportti

Ilves raateli HPK:n Hämeenlinnassa

Marko Herckman

Ilves vieraili perjantaina Hämeenlinnassa HPK:n vieraana. Alkua lukuun ottamatta Ilves hallitsi ottelun tapahtumia ja nappasi tyylikkään 1-5-vierasvoiton.

Ottelun alku oli isäntäjoukkue HPK:n. Hämeenlinnalaiset hallitsivat ensimmäisen kympin tapahtumia ja Jere Innala onnistui ohjaamaan kotijoukkueen ylivoimalla maalin edestä johtoon kolmen minuutin pelin jälkeen. Ilves pääsi erän edetessä koko ajan paremmin peliin mukaan, mutta seitsemän kertaa erässä torjunut Antti Karjalainen piti maalinsa puhtaana.

Toinen erä olikin sitten täysin Ilveksen ja tamperelaiset vyöryttivät vaihto toisen jälkeen hyökkäyksiä Kerhon päätyyn. Ylivoimalla Ilveksen Julius Valtonen ja Joose Antonen kävivät jo lähellä ja Eero Savilahti kilautti rangaistuksen päätyttyä tolppaan, mutta HPK:n maali säilyi pitkään koskemattomana. Ajassa 34.13 Ilves vihdoin onnistui, kun Teemu Rautiainen ohjasi Olli Vainion laukauksen maaliin. Kolmisen minuuttia myöhemmin Arttu Ruotsalainen vapautti alivoimalla Panu Miehon paikkaan ja sentteri ujutti kiekon tyylikkäästi rystyllä ohi Karjalaisen. Ilves osui erässä vielä kerran kun jälleen vakuuttavasti esiintynyt Ruotsalainen ampui kiekon ylivoimalla Karjalaisen patjan yli takanurkkaan Topias Haapasen ja Mark Floodin syötöistä.

Kahden maalin johtolukemissa kolmanteen erään lähtenyt Ilves piti päätöserässä pelin näpeissään. Tamperelaiset varmistelivat voittoa kun Jarkko Parikka ampui kiekon ohi maskissa olleen Karjaisen ajassa 46.49. Loppulukemat 1-5-sai viimeistellä 19-vuotias hyökkääjälupaus Miro Nalli. Juho Liuksiala kamppaili kiekon Ilvekselle ja Eero Savilahti heitti rystysyötön torstaina kaksi maalia A-nuorten pelissä viimeistelleelle Nallille, joka nosti laatan varmasti maaliin. Ilveksen harjoituskauden toistaiseksi ehein esitys toi neljän maalin voiton. Varmasti Ilveksen maalilla pelannut Riku Helenius torjui ottelussa 19 kertaa.


Ilveksen seuraava harjoitusottelu pelataan perjantaina 24.8. Hakametsässä Ässiä vastaan klo. 18.30. Tervetuloa!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko371316781
2 HIFK381239271
3 TPS381089169
4 Pelicans3911910565
5 Tappara371189565
6 Ilves3811810264
7 KalPa391068964
8 Kärpät36898363
9 KooKoo371118962
10 Ässät3910912353
11 Sport37759350
12 SaiPa397210042
13 HPK399212841
14 Jukurit429215439
15 JYP378413629

Lisää aiheita

9.3.2019 / Otteluraportti

Kapteeni Suomi sytytti Hakametsän hurmokseen

6585 Hakametsään saapunutta katsojaa näki lauantaina viihdyttävän ottelun Ilveksen ja HPK:n välillä. Molemmilla joukkueilla oli pelissä omat vahvat vaiheensa ja lopulta ottelu venyi jatkoajalle. Siellä...

LUE LISÄÄ


9.3.2019 / Otteluennakko

Ilves ja HPK iskevät yhteen huipputärkeässä kamppailussa

Ilves kohtaa tänään runkosarjan toiseksi viimeisessä kotiottelussaan HPK:n. Perhepeli vetää halliin hyvin väkeä, ja oheistapahtumat alkavat jo kaksi tuntia ennen ottelun alkua. Luvassa on siis...

LUE LISÄÄ


8.3.2019 / Otteluraportti

Pelicans piti pisteet Lahdessa

Pelicansin ja Ilveksen välisestä ottelusta muodostui tasainen ja vähämaalinen. Toisessa erässä kaksi osumaa iskeneet lahtelaiset onnistuivat lopulta pitämään Ilveksen nollilla ottaen 2-0-voitollaan täydet sarjapisteet. Maaliton...

LUE LISÄÄ