Otteluennakko

Jatkaako Ilves voittokulkuaan JYP:n kustannuksella

Vesa Suonsyrjä

PE 20.11. 18:30

Ilves kohtaa Hakametsän perjantai-illassa JYP:n ja hakee peräti seitsemättä perättäistä voittoaan. Sarjakärjessä porskuttavan kotijoukkueen vastustajaksi saapuva JYP on voittanut yhden edellisistä seitsemästä ottelustaan.

Ilveksen peli käy kuin laulussa

Mika Sundqvistin vuonna 1984 tekemän kappaleen ”Ilves ykköseksi” sanat osuvat hyvin nykyhetkeen. Joukkueen peli on nautinnollista katseltavaa.

Varokaa lampaat, Ilves näyttää hampaat – tiimi tulee jäälle ja aina vaan voittakseen!
Jos vastustaja tekee maalin, kaks – niin Ilves pistää paremmaks!
Ilves Ykköseksi kertoo tulostaulu – Ilves Ykköseksi raikaa meidän laulu!

Pelaajista onnistujia on helppo nostaa laajemminkin, sillä esimerkiksi keskiviikon KooKoo-kamppailussa kaikilla kuudella maalilla oli eri tekijä. Eetu Mäkiniemi oli erinomaisessa vedossa maalillaan paikaten täydellisesti Lukas Dostalin puuttumisen kokoonpanosta.

Joukkueen kapteeni Eemeli Suomi nousi Ilveksen kaikkien aikojen pistepörssissä sijalle 20 ohittamalla Teemu Rautiaisen, Antti Heikkilän, Juha Hautamaan ja Jesse Niinimäen tilastoissa. Kapteenin tehot kirjataan 291 69+111=180.

JYP pelaa vaikeaa alkukautta

Valmentajansa Pekka Tirkkosen ja Ari Santasen lokakuussa lomauttanut JYP on voittanut väliaikaisen valmennuksensa aikana kahdeksasta ottelustaan kaksi ja kerännyt näissä otteluissa kahdeksan pistettä.

Kolmessa edellisessä kamppaiussaan JYP on onnistunut hiukan paremmin ja onnistunut pelaamaan voitosta 60 minuutin pelaamisen jälkeenkin. Ässät ja HPK olivat kuitenkin etevämpiä. Marraskuun ainoan voittonsa JYP on napannut sarjajumbo Jukureista, joka kaatui viikko sitten lukemin 3-0.

JYP:n joukkueessa on taitavia yksilöitä ja nuorta talenttia runsaasti, mutta ainakaan toistaiseksi yksilötkään eivät ole lähteneen lentoon. Huippulupaukset Brad Lambert ja Patrik Puistola ovat jääneet toistaiseksi neljään tehopisteeseen ja joukkueen kultakypäräkin irtoaa vaatimattomalla 7 tehopisteellä – kypärää kantaa sähäkkä Jerry Turkulainen.

Yksi mielenkiintoisimmista nimistä vierasjoukkueen kokoonpanossa on Dallasin ykköskierroksen varaus Ty Dellandrea, joka pelaa perjantaina toisen ottelunsa JYP paidassa.


Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 20.11.2020

Joona Ikonen, Tammikuu 2021
Niko Peltola, Joulukuu 2020
Joni Ikonen, Joulukuu 2020
Lukas Dostal, päivä kerrallaan
Santeri Airola, 1 viikko

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970IlvesJYP7-5Runkosarja3292
To 01.01.1970JYPIlves2-6Runkosarja2045
To 01.01.1970IlvesJYP6-2Harjoitusottelut1062
La 15.02.2020JYPIlves1-2 VLRunkosarja4437
Pe 20.12.2019IlvesJYP5-6Runkosarja6642
Ke 20.11.2019IlvesJYP1-3Runkosarja5079
La 05.10.2019JYPIlves6-4Runkosarja3609
La 26.01.2019IlvesJYP3-1Runkosarja5104
Pe 25.01.2019JYPIlves3-1Runkosarja4073
La 17.11.2018JYPIlves5-2Runkosarja4086
La 15.09.2018IlvesJYP3-4Runkosarja4752
La 10.02.2018JYPIlves5-1Runkosarja4437

Ilves hakee seitsemättä perättäistä voittoaan, kun JYP saapuu perjantai-iltana Hakametsään, lähde seuraamaan peliä paikan päälle!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko25914754
2 Ilves24926049
3 Pelicans25826548
4 HIFK24846044
5 KooKoo25756042
6 KalPa25716241
7 Tappara24767037
8 Kärpät23586336
9 TPS22646036
10 Ässät27759735
11 Sport25527032
12 SaiPa24486130
13 Jukurit26609029
14 JYP24538320
15 HPK25599219

Lisää aiheita

11.1.2021 / Uutinen

Muutoksia Liigan runkosarjan otteluohjelmaan

Liiga on vahvistanut ottelusiirtoja runkosarjan ohjelmaan. Alueellisia yleisötapahtumia koskevia rajoituksia on pidennetty useilla alueilla. Rajoitustoimenpiteistä johtuen Liiga on vahvistanut seuraavat ottelusiirrot. Keskiviikolle 20.1. pelattavaksi merkitty...

LUE LISÄÄ


9.1.2021 / Otteluraportti

Nihkeä lauantai-ilta Kuopiossa

KalPa laittoi Ilveksen ahtaalle Kuopiossa. Kaukalossa ei nähty parasta Ilvestä ja kotimatkalle lähdettiin katkera 3-2 tappio harteilla. Eetu Mäkiniemi torjui 24 kertaa ja keltavihreiden maaleista...

LUE LISÄÄ


9.1.2021 / Otteluennakko

Kolme pistettä tilauksessa Kuopiosta

Ilves on matkustanut tänään aamupalaverin jälkeen Kuopioon, jossa se kohtaa kotijoukkueena pelaavan KalPan. Hyvin liikkuvien joukkueiden kohtaamisesta voi hyvällä syyllä odottaa viihdyttävää ottelua. KalPan alkukauden...

LUE LISÄÄ