Uutinen

Joose Antonen tryoutille Ilvekseen

Ilves-Hockey Oy

Ilves ja hyökkääjä Joose Antonen, 23, ovat solmineet syyskuun loppuun asti kestävän tryout-sopimuksen. Seuralla on tämän jälkeen mahdollisuus aktivoida kauden 2018-19 kattava sopimus.

187-senttinen, 84-kiloinen ja oikealta puolelta laukova Antonen on Ilveksen kasvatti. Hyökkääjä saavutti Ilveksen B2-nuorissa SM-hopeaa kaudella 2010-11, jolloin hän voitti myös pudotuspelien maali-, syöttö- ja pistepörssin. Seuraavalla kaudella Antonen pelasi Ilveksen A-nuorissa ja edusti Suomea alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.

Kausina 2012-16 hyökkääjä pelasi Jyväskylässä JYPin A-nuorissa, JYP-Akatemiassa ja JYPin liigajoukkueessa. Ensimmäisellä JYP-kaudellaan Antonen valittiin toistamiseen alle 18-vuotiaiden MM-kisoihin, joissa Suomi saavutti pronssia. Kahdella viime kaudella hyökkääjä edusti Rauman Lukkoa, josta hän oli myös lainalla KeuPa HT:ssa.

Antonen on pelannut Liigassa yhteensä 77 runkosarjaottelua tehoilla 6+9=15. Mestiksessä hyökkääjä on tehnyt 191 runkosarjaottelussa pisteet 35+68=103.

Antonen liittyy Ilveksen harjoitusvahvuuteen ensi viikolla.

– Joose Antonen on potentiaalinen ja motivoitunut oma kasvattimme, jolle haluamme tarjota mahdollisuuden näyttää taitonsa, kommentoi Ilveksen toimitusjohtaja Risto Jalo.


ILVEKSEN SOPIMUSTILANNE 18.5.2018

MAALIVAHDIT (2):

Riku Helenius (2019), Antti Lehtonen (2019)

PUOLUSTAJAT (8):

Mark Flood (2019), Oskari Laaksonen (2019), Juha Leimu (2019), Nikolas Matinpalo (2019+2), Jarkko Parikka (2020), Tuomas Salmela (2019), Lassi Thomson (2020), Olli Vainio (2020)

Jerry Laakso (tryout/2019)

HYÖKKÄÄJÄT (13):

Jerry Ahtola (2019), Topias Haapanen (2020), Mike Halmo (2019), Joona Ikonen (2020), Teemu Lepaus (2019), Juho Liuksiala (2019), Panu Mieho (2020), Teemu Rautiainen (2020), Arttu Ruotsalainen (2020), Eero Savilahti (2020), Eemeli Suomi (2021), Juhani Tamminen (2019), Julius Valtonen (2019)

Joose Antonen (tryout/2019)

VALMENTAJAT:

Karri Kivi (päävalmentaja), Jouko Myrrä (valmentaja), Olli Salo (valmentaja), Markus Korhonen (maalivahtivalmentaja)

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko11422127
2 Ilves12452527
3 KalPa8291618
4 Pelicans11333218
5 HIFK12363418
6 KooKoo10292216
7 Tappara10282816
8 Kärpät8262015
9 TPS11293215
10 Ässät12334215
11 Sport9152112
12 JYP11223512
13 HPK11293910
14 Jukurit1018318
15 SaiPa1016327

Lisää aiheita

1.12.2018 / Otteluennakko

Ilves matkaa Ässien vieraaksi

Ilves aloittaa joulukuun vierasottelulla Ässiä vastaan. Odotettavissa on tiukka kamppailu, sillä kumpikin joukkue kaipaa kipeästi pisteitä. Ässillä paljon kirittävää Ässät hävisi kauden kahdeksastatoista ensimmäisestä ottelustaan...

LUE LISÄÄ


30.11.2018 / Otteluraportti

Violetti ei ollut valttia Hakametsän perjantai-illassa

Hakametsässä nähtiin perjantai-iltana pitkästä aikaa violettiin väriin pukeutunut Ilves. 80-luvun alussa kohauttaneet peliasut olivat saaneet tyylikkäät seuraajat teemaotteluun, mutta itse pelissä vastustaja SaiPa oli tyly...

LUE LISÄÄ


30.11.2018 / Otteluennakko

Ilves ja SaiPa kohtaavat 80-luvun teemaottelussa

Ilves isännöi perjantaina viikon ensimmäisessä ottelussaan SaiPaa. Voittoa janoava kotijoukkue pukeutuu 80’s Night -teemaottelussa violettivalkoisiin peliasuihin, jotka jäljittelevät kausina 1982-1984 kohahduttaneita peliasuja. Vierasjoukkue SaiPa pelaa...

LUE LISÄÄ