Uutinen

Joose Antonen tryoutille Ilvekseen

Ilves-Hockey Oy

Ilves ja hyökkääjä Joose Antonen, 23, ovat solmineet syyskuun loppuun asti kestävän tryout-sopimuksen. Seuralla on tämän jälkeen mahdollisuus aktivoida kauden 2018-19 kattava sopimus.

187-senttinen, 84-kiloinen ja oikealta puolelta laukova Antonen on Ilveksen kasvatti. Hyökkääjä saavutti Ilveksen B2-nuorissa SM-hopeaa kaudella 2010-11, jolloin hän voitti myös pudotuspelien maali-, syöttö- ja pistepörssin. Seuraavalla kaudella Antonen pelasi Ilveksen A-nuorissa ja edusti Suomea alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.

Kausina 2012-16 hyökkääjä pelasi Jyväskylässä JYPin A-nuorissa, JYP-Akatemiassa ja JYPin liigajoukkueessa. Ensimmäisellä JYP-kaudellaan Antonen valittiin toistamiseen alle 18-vuotiaiden MM-kisoihin, joissa Suomi saavutti pronssia. Kahdella viime kaudella hyökkääjä edusti Rauman Lukkoa, josta hän oli myös lainalla KeuPa HT:ssa.

Antonen on pelannut Liigassa yhteensä 77 runkosarjaottelua tehoilla 6+9=15. Mestiksessä hyökkääjä on tehnyt 191 runkosarjaottelussa pisteet 35+68=103.

Antonen liittyy Ilveksen harjoitusvahvuuteen ensi viikolla.

– Joose Antonen on potentiaalinen ja motivoitunut oma kasvattimme, jolle haluamme tarjota mahdollisuuden näyttää taitonsa, kommentoi Ilveksen toimitusjohtaja Risto Jalo.


ILVEKSEN SOPIMUSTILANNE 18.5.2018

MAALIVAHDIT (2):

Riku Helenius (2019), Antti Lehtonen (2019)

PUOLUSTAJAT (8):

Mark Flood (2019), Oskari Laaksonen (2019), Juha Leimu (2019), Nikolas Matinpalo (2019+2), Jarkko Parikka (2020), Tuomas Salmela (2019), Lassi Thomson (2020), Olli Vainio (2020)

Jerry Laakso (tryout/2019)

HYÖKKÄÄJÄT (13):

Jerry Ahtola (2019), Topias Haapanen (2020), Mike Halmo (2019), Joona Ikonen (2020), Teemu Lepaus (2019), Juho Liuksiala (2019), Panu Mieho (2020), Teemu Rautiainen (2020), Arttu Ruotsalainen (2020), Eero Savilahti (2020), Eemeli Suomi (2021), Juhani Tamminen (2019), Julius Valtonen (2019)

Joose Antonen (tryout/2019)

VALMENTAJAT:

Karri Kivi (päävalmentaja), Jouko Myrrä (valmentaja), Olli Salo (valmentaja), Markus Korhonen (maalivahtivalmentaja)

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans26886751
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo25756042
6 KalPa25716241
7 Tappara25827140
8 TPS23676139
9 Kärpät23586336
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa25496730
13 Jukurit27609429
14 JYP25578623
15 HPK26599819

Lisää aiheita

19.1.2021 / Haastattelu

Eetu Mäkiniemi halusi itse jatkaa Ilveksessä

Ilveksen ykkösmaalivahdiksi noussut Eetu Mäkiniemi, 21 nauttii ajastaan Tampereella ja Ilveksessä. Tässä haastattelussa ”Mäkkäri” kertoo lisää ajatuksiaan vielä lyhyen uransa matkalta. Vantaalla kasvanut Eetu Mäkiniemi...

LUE LISÄÄ


18.1.2021 / Uutinen

Pregame-livestudio: Ilves-Pelicans keskiviikkona 20.1.

Ilves järjestää videostriimin välityksellä toteutettavan pregame-livestudion ennen keskiviikkona 20.1. pelattavaa Ilves-Pelicans-kotiottelua. Ottelu pelataan rajoitusten vuoksi ilman yleisöä, mutta Ilveksen studion ja C Moren tai FUN...

LUE LISÄÄ


16.1.2021 / Otteluraportti

Ilveksen voitto suli viimeisillä sekunneilla – HPK nappasi lisäpisteen

Lauantai-illan Hämeen kohtaamisessa nähtiin todellinen jännitysnäytelmä, kun Ilves isännöi HPK:ta. Avauserässä vaikeuksissa olleet tupsukorvat saivat parannettua liikettä ottelun aikana ja nousivat 4-3-johtoon, joka kuitenkin suli...

LUE LISÄÄ