Uutinen

Kolmelle Ilves-pelaajalle kutsu alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen

Ilves-Hockey Oy / Mikko Alahäivälä
Timo Koistinen

Ilveksen puolustaja Santeri Hatakka, 19, sekä hyökkääjät Roby Järventie, 18, ja Antti Saarela 19, ovat mukana alle 20-vuotiaiden Ruotsi-Suomi-maaotteluissa 5.-7. marraskuuta.

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkue kohtaa Ruotsin kolmessa keskinäisessä ottelussa Malmössä 5.-7.11. Ilveksestä Nuorten Leijonien joukkueeseen valittiin puolustaja Santeri Hatakka sekä hyökkääjät Roby Järventie ja Antti Saarela.

Kolmikko on ollut mukana Ilveksen kauden yhdeksässä ensimmäisessä Liiga-ottelussa. Lokakuun alussa NHL-varauksen Ottawa Senatorsiin saanut Roby Järventie on iskenyt tehopisteet 3+4=7, Antti Saarela 1+4=5 ja Santeri Hatakka 1+1=2. Viime vuoden varaustilaisuudessa Saarelan pelaajaoikeudet hankki Chicago Blackhawks ja Hatakan San Jose Sharks.

Ruotsissa pelattavat ottelut ovat Nuorten Leijonien alkukauden ainoat maaottelut ennen joulukuussa käynnistyvää MM-leiritystä. Alle 20-vuotiaiden MM-kisat pelataan Kanadan Edmontonissa 25.12.2020 – 5.1.2021.

Naisten maajoukkueryhmässä mukana Anni Keisala

Naisten maajoukkue leireilee ensi viikolla Kuortaneella ja pelaa harjoitusottelut Ässien ja JYPin U18 Akatemia -joukkueita vastaan. Ilveksestä naisten maajoukkueryhmään valittiin maalivahti Anni Keisala, 23.

Katso maajoukkueryhmät: U20 | Naiset

Roby Järventie (Kuva: Timo Koistinen)

Antti Saarela (Kuva: Timo Koistinen)


Seuraava kotiottelu: Ilves-Sport perjantaina 30.10. klo 18.30!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

19.8.2017 / Otteluraportti

Ilves kaatoi HPK:n Hakametsässä

Ilves oli perjantaina liikkeellä pirteällä jalalla HPK:ta vastaan. Hämeenlinnalaiset roikkuivat pitkään mukana, mutta lopulta Ilves ratkaisi 3-2-voiton päätöserässä. Vauhdikas avauserä Peli lähti käyntiin vauhdikkaasti ja...

LUE LISÄÄ


17.8.2017 / Otteluennakko

Ilves saa vieraita Hämeenlinnasta

Ilveksen harjoitusottelut jatkuvat, kun HPK saapuu joukkueen vieraaksi perjantai-illan otteluun. Ilveksen harjoitusottelut ovat sujuneet vaihtelevasti ja onkin mielenkiintoista nähdä millaisella kokoonpanolla joukkue lähtee otteluun. Tuloksellisesti...

LUE LISÄÄ


17.8.2017 / Uutinen

Topias Haapanen ja Joona Ikonen alle 20-vuotiaiden maajoukkueturnaukseen

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkue kohtaa 24.-26.8. Lahdessa pelattavassa TOP SPORT -turnauksessa Tšekin, Venäjän ja Ruotsin. Ikäluokan MM-ehdokkaista muodostettuun joukkueeseen valittiin Ilveksestä hyökkääjät Topias Haapanen ja...

LUE LISÄÄ