Uutinen

CHL-kauden suunnitellaan alkavan 6.10. – viivästys muuttaa sarjajärjestelmää

Champions Hockey League

Koronaviruspandemian aiheuttaman epävarmuuden vuoksi jääkiekon Mestarien liigan eli CHL:n hallitus on päättänyt siirtää CHL-kauden alkua kuukaudella lokakuun alkuun. Päätöksen myötä sarjajärjestelmä muuttuu ja tulevalla kaudella CHL pelataan kokonaisuudessaan pudotuspelimuotoisena.

Jääkiekon Mestarien liigan kauden 2020-2021 alkua on siirretty syyskuun 3. päivästä lokakuun 6. päivään. Päätös tehtiin CHL:n hallituksen videokonferenssissa perjantaina.

– CHL on Euroopan laajuinen kilpailu, jossa on mukana 13 maata, minkä myötä olemme riippuvaisia 13 eri hallituksen päätöksistä ja säädöksistä, sanoo CHL:n puheenjohtaja Peter Zahner.

– Osallistuvien joukkueiden tulee pystyä matkustamaan, ja tavoitteenamme on, että ottelut pelataan vain niin, että yleisön pääsy sallitaan areenoille. Näistä syistä ja maanosassa vallitsevasta suuresta epävarmuudesta johtuen olemme päättäneet toimia ennakoivasti ja välttää riskin joutua tekemään kiireellisiä muutoksia lähempänä alkuperäistä alkamispäivämäärää.

CHL-kauden suunnitellaan nyt alkavan alkuperäisen sarjaohjelman viidentenä pelipäivänä. Alkulohkovaiheen pois jäämisen vuoksi kausi lyhenee neljällä pelipäivällä, minkä seurauksena kauden 2020-2021 sarjajärjestelmä vaatii muutoksen.

– Olemme käyneet läpi useita eri vaihtoehtoja viime viikkojen aikana ja tulleet siihen lopputulokseen, että pudotuspelimuotoinen kilpailu on kaikista suoraviivaisin ja reiluin ratkaisu, jonka voimme tarjota, sanoo Zahner.

Joukkueet arvotaan pareihin, ja kilpailu käynnistyy suoraan 32 joukkueen pudotuspelikierroksella. Välierien ratkeamiseen asti jatkuvissa kahden ottelun sarjoissa kumpikin joukkue pelaa koti- ja vierasottelun ja jatkoon pääsee yhteistuloksen perusteella. CHL-kausi huipentuu yhden ottelun finaaliin, joka pelataan 9. helmikuuta 2021.

– Ymmärrämme, että sarjajärjestelmän muutos on odottamaton, mutta poikkeukselliset ajat vaativat poikkeuksellisia toimia. Tavoitteenamme on tehdä osallistuvien seurojen suunnittelutyö mahdollisimman helpoksi, sillä tällä hetkellä kaikki ovat ennenkokemattomien haasteiden edessä. CHL:n hallitus on vakuuttunut siitä, että ennakoiva päätös auttaa seuroja ja CHL:n toimistoa suunnittelemaan ja valmistelemaan onnistunutta kautta, kommentoi CHL:n puheenjohtaja Peter Zahner.

Vallitsevan poikkeustilanteen vuoksi keskeytetyn kuluneen Liiga-kauden runkosarjassa neljänneksi sijoittunut Ilves osallistuu jääkiekon Mestarien liigaan ensimmäistä kertaa. CHL:n sarjajärjestelmään tehdyn muutoksen myötä Ilveksen kauden 2020-2021 kausikortit sisältävät peruttujen CHL:n alkulohko-otteluiden sijaan pudotuspelien ensimmäisen kierroksen kotiottelun lisäksi mahdollisen toisen kierroksen kotiottelun.

CHL:n englanninkielinen tiedote


CHL-joukkueet kaudella 2020-2021

Iso-Britannia (1): Cardiff Devils

Italia (1): HC Bolzano

Itävalta (2): Red Bull Salzburg, Vienna Capitals

Norja (1): Stavanger Oilers

Puola (1): GKS Tychy

Ranska (1): Grenoble

Ruotsi (5): Frölunda Indians, Färjestad Karlstad, Luleå Hockey, Rögle Ängelholm, Skellefteå AIK

Saksa (4): Adler Mannheim, Eisbären Berlin, Red Bull Munich, Straubing Tigers

Suomi (4): Ilves, Kärpät, Lukko, Tappara

Sveitsi (5): EHC Biel-Bienne, EV Zug, Genève-Servette, HC Davos, ZSC Lions Zurich

Tanska (2): Aalborg Pirates, SønderjyskE Vojens

Tšekki (3): Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Prague

Valko-Venäjä (2): Neman Grodno, Yunost Minsk


Kausikortit ovat myynnissä - tule mukaan kaudelle 2020-2021!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko421477890
2 HIFK411309877
3 TPS4211610073
4 KalPa431159772
5 Tappara4012510171
6 Kärpät40999171
7 Pelicans4213011370
8 Ilves4112511466
9 KooKoo4112310066
10 Sport419110956
11 Ässät4312014056
12 HPK4310513450
13 SaiPa437811145
14 JYP4210015040
15 Jukurit449216039

Lisää aiheita

25.8.2017 / Haastattelu

Rakennusmestari Tamminen lähti mukaan rakentamaan uutta Ilvestä

Kookas hyökkääjä edustaa harvinaista porukkaa, joka on noussut Liigaan vasta vähän vanhemmalla iällä. 25-vuotiaana Suomi-Sarjassa aloitettu panostus jääkiekkoon on nostanut taitavan pelaajan liigatasolle ja edessä...

LUE LISÄÄ


24.8.2017 / Otteluraportti

HPK kiri ohi päätöserässä

Ilves pelasi tänään harjoituskautensa ainoan vieraspelin Hämeenlinnassa. Ilves aloitti hyvin, mutta HPK osui kolmannessa erässä kolmesti ja käänsi pelin itselleen lukemin 4-3. Ilves aktiivinen avauserässä...

LUE LISÄÄ


24.8.2017 / Uutinen

Raviliigan Ilves-valmentaja Markku Niemisen talli jyräsi Derby-finaaliin

Ilves on mukana kahdentoista liigajoukkueen ja yhdentoista raviradan muodostamassa Raviliigassa. Liigaseurojen värejä kantavat hevoset kilpailevat paremmuudesta vuoteen 2020 asti. Vermossa keskiviikkoiltana ravatut Derby-karsinnat olivat Raviliigan...

LUE LISÄÄ