Uutinen

Ilves-puolustukseen norjalaisväriä

Ilves-Hockey Oy

Ilves on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen 28-vuotiaan norjalaispuolustaja Stefan Espelandin kanssa.

Kovaa laukova ja hyvin peliä avaava Espeland on pelannut viimeiset viisi kautta Norjan pääsarjassa Lørenskog IK:n ja Vålerenga IF:n riveissä. Sitä ennen hän pelasi Ruotsissa SHL:ssä ja Allsvenskanissa MODOn, IF Sundsvallin ja Borås HC:n joukkueissa.

Norjan liigassa Espeland on pelannut 261 runkosarjaottelua ja iskenyt niissä yhteensä 187 tehopistettä. Neljästi hänen kaulaansa on ripustettu hopeinen mitali. Viime kaudella puolustaja oli koko liigan plus-miinus-tilaston ykkönen ja antoi sarjassa eniten maalisyöttöjä. Hän voitti myös puolustajien piste- ja syöttöpörssit tehtyään 45 runkosarjaottelussa tehopisteet 10+42=52. Kahdella edelliskaudella 184-senttinen Espeland on valittu sarjan All Star -kentälliseen.

Tuore hankinta edustaa seurajohdon ja päävalmentaja Karri Kiven yhteistä linjaa pelaajista, jotka haluavat kehittyä ja ottaa uuden askeleen urallaan.

– Stefan Espeland tuo takalinjoillemme kokemusta sekä ylivoimaosaamista. Hän on kunnianhimoinen pelaaja, joka on selvästi halunnut päästä testaamaan omat rajansa jääkiekkoilijana. Mielestäni hänellä on hyvä mahdollisuus onnistua ja päästä urallaan eteenpäin. Tällä hetkellä emme enää etsi aktiivisesti joukkueeseemme lisäpelaajia ennen kauden alkua, kommentoi Ilveksen päävalmentaja Karri Kivi.

Sopimuspelaajia Ilveksellä on tässä vaiheessa kaikkiaan 27.

ILVEKSEN SOPIMUSTILANNE 20.6.2017

MAALIVAHDIT (3):

Antti Lehtonen (2019), Markus Ruusu (2018), Waltteri Urpolahti (2018)

PUOLUSTAJAT (8):

Stefan Espeland (2018), Valtteri Ilomäki (2019), Arto Laatikainen (2018), Henry Mäntylä (2019), Jarkko Parikka (2018), Juuso Pulli (2018), Olli Vainio (2018), Valtteri Viljanen (2018)

HYÖKKÄÄJÄT (16):

Niko Ahoniemi (2018), Topias Haapanen (2020), Joona Ikonen (2020), Joona Koppanen (2018), Otto Koivula (2018), Mikael Kuronen (2019) Tapio Laakso (2018), Teemu Lepaus (2019), Juho Liuksiala (2019), Ville Meskanen (2018), Teemu Rautiainen (2018), Arttu Ruotsalainen (2018), Sami Sandell (2018), Eemeli Suomi (2019), Juhani Tamminen (2018), Julius Valtonen (2019)

VALMENTAJAT:

Karri Kivi (päävalmentaja), Jouko Myrrä (valmentaja), Olli Salo (valmentaja), Markus Korhonen (maalivahtivalmentaja)

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko15662836
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 KooKoo16473726
6 Kärpät14413825
7 KalPa14413424
8 Ässät18516523
9 Tappara15444622
10 TPS15394222
11 JYP16345317
12 HPK17426016
13 SaiPa16274315
14 Jukurit15285214
15 Sport14244314

Lisää aiheita

20.11.2020 / Otteluennakko

Jatkaako Ilves voittokulkuaan JYP:n kustannuksella

Ilves kohtaa Hakametsän perjantai-illassa JYP:n ja hakee peräti seitsemättä perättäistä voittoaan. Sarjakärjessä porskuttavan kotijoukkueen vastustajaksi saapuva JYP on voittanut yhden edellisistä seitsemästä ottelustaan. Ilveksen peli...

LUE LISÄÄ


19.11.2020 / Haastattelu

Lukáš Dostál: kuningas kaukalossa, kuin kuka tahansa muu sen ulkopuolella

English version Mestaruuksia, voittoja, sopimus Anaheim Ducksin kanssa, parhaan maalivahdin palkinto kaudella 2019–2020 ja valinta viime lokakuun parhaaksi pelaajaksi – Lukáš Dostál on saavuttanut paljon...

LUE LISÄÄ


18.11.2020 / Otteluraportti

Ilveksen kynnet purivat jälleen – KooKoo kaatui selvin lukemin

Hurjassa vireessä oleva Ilves jatkoi keskiviikkona voittokulkuaan Hakametsässä. Vieraaksi saapunut KooKoo jäi aseettomaksi, kun tamperelaiset murahtivat taululle lukemat 6-1. Voitto oli sarjakärki Ilvekselle kuudes putkeen....

LUE LISÄÄ