Uutinen

Kolme Ilves-pelaajaa valittiin Leijonien Ruotsin-turnauksen joukkueeseen

Ilves-Hockey Oy
Timo Koistinen

Ilveksen puolustaja Jarkko Parikka, 22, sekä hyökkääjät Matias Maccelli, 19, ja Arttu Ruotsalainen, 22, on valittu Suomen A-maajoukkueeseen, joka pelaa Euro Hockey Tourin Ruotsin-turnauksessa 6.-9.2.

Viidettä kauttaan Ilveksessä pelaava Jarkko Parikka on tehnyt tällä kaudella 43 ottelussa pisteet 3+13=16. Puolustaja teki ensiesiintymisensä Leijonissa viime keväänä tultuaan valituksi Suomen MM-leiriryhmään.

Liigan tulokkaiden pistepörssiä johtava Matias Maccelli pelaa Ruotsin-turnauksessa ensimmäiset ottelunsa A-maajoukkueessa. Hyökkääjän tehot 33 liigaottelussa ovat 11+16=27. Vuodenvaihteessa pelatuissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Suomen varakapteenina toiminut Maccelli teki seitsemässä ottelussa pisteet 2+3=5.

Arttu Ruotsalainen on pelannut tällä kaudella 29 ottelua tehoilla 12+18=30. Jarkko Parikan ja Ilves-kapteeni Eemeli Suomen tavoin viime kevään MM-leirityksessä mukana olleella Ruotsalaisella on tilillään yksitoista A-maaottelua tehoilla 2+1=3.

Suomen alle 18-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa viiden maan turnauksessa Tshekissä 5.-9.2. Ilveksestä ryhmässä on mukana Roby Järventie, 17, joka on pelannut tällä kaudella Ilveksen yhteistyöseura KOOVEE:n riveissä 28 Mestis-ottelua tehoilla 18+11=29. Joulukuussa neljä ottelua Ilveksen paidassa pelannut Järventie avasi maalitilinsä toisessa liigaottelussaan.

Alle 17-vuotiaiden poikien maajoukkue osallistuu viiden maan turnaukseen Venäjän Ufassa 6.-9.2. Ilveksestä joukkueeseen valittiin hyökkääjä Joona Korhonen.


Maajoukkueryhmät (Leijonat.fi):

A-maajoukkue | U18 | U17


Seuraava kotiottelu: Ilves-Lukko keskiviikkona 29.1. klo 18.30!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

13.1.2021 / Uutinen

Pregame-livestudio: Ilves-HPK lauantaina 16.1.

Ilves järjestää videostriimin välityksellä toteutettavan pregame-livestudion ennen lauantaina 16.1. pelattavaa Ilves-HPK-kotiottelua. Ottelu pelataan rajoitusten vuoksi ilman yleisöä, mutta Ilveksen studion ja C Moren tai FUN...

LUE LISÄÄ


11.1.2021 / Uutinen

Joona Koppanen palaa Boston Bruinsin organisaatioon

Toistaiseksi voimassa olleella lainasopimuksella Ilveksessä pelannut Joona Koppanen, 22, on kutsuttu takaisin Boston Bruinsin organisaatioon. Hyökkääjä matkustaa Pohjois-Amerikkaan tällä viikolla. Kaudella 2015-2016 Ilveksessä A-nuorten Suomen...

LUE LISÄÄ


11.1.2021 / Uutinen

Kuukauden Kotipizza-pelaaja: Eemeli Suomi, joulukuu 2020

Kotipizza ja Ilves järjestävät kuukauden Kotipizza-pelaajaäänestyksen kauden 2020-21 ajan. Eniten ääniä saanut pelaaja kruunataan kuukauden Kotipizza-pelaajaksi ja kuukausittain äänestäjien kesken arvotaan yksi voittaja, joka saa...

LUE LISÄÄ