Uutinen

Matias Maccelli solmi NHL-sopimuksen Arizona Coyotesin kanssa

Ilves-Hockey Oy

Liigan vuoden tulokkaaksi valittu Ilves-hyökkääjä Matias Maccelli, 19, on tehnyt kolmivuotisen tulokassopimuksen NHL-seura Arizona Coyotesin kanssa.

Viime keväänä 2+1-vuotisella sopimuksella Ilvekseen siirtynyt Matias Maccelli iski tulokaskaudellaan Liigassa 43 ottelussa tehopisteet 13+17=30, joilla hän voitti tulokkaiden pistepörssin ja oli Ilveksen kolmanneksi paras maalintekijä sekä viidenneksi paras pistemies.

Liigan vuoden tulokkaalle jaettavan Jarmo Wasaman muistopalkinnon vastaanottanut Maccelli oli vuodenvaihteessa mukana Tšekissä pelatuissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, joissa hyökkääjä teki Suomi-paidassa seitsemässä ottelussa pisteet 2+3=5. Helmikuussa pelatussa Ruotsin Euro Hockey Tour -turnauksessa hyökkääjä teki myös ensiesiintymisensä A-maajoukkueessa.

Arizona Coyotes varasi Maccellin vuoden 2019 NHL-varaustilaisuuden neljännellä kierroksella vuoronumerolla 98. Kausina 2017-2019 turkulaislähtöinen hyökkääjä pelasi Pohjois-Amerikassa USHL-seura Dubuque Fighting Saintsin riveissä.

Kolmivuotisen NHL-sopimuksen ensimmäisellä kaudella Maccelli pelaa joko Arizona Coyotesissa tai Tampereen Ilveksessä.


 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa.

 

I’m so excited and happy to sign my first NHL contract with @arizonacoyotes and I want to thank my family, friends, teammates and coaches for supporting me!

Henkilön Matias Maccelli (@matiasmaccelli) jakama julkaisu

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko371316781
2 HIFK381239271
3 TPS381089169
4 Pelicans3911910565
5 Tappara371189565
6 Ilves3811810264
7 KalPa391068964
8 Kärpät36898363
9 KooKoo371118962
10 Ässät3910912353
11 Sport37759350
12 SaiPa397210042
13 HPK399212841
14 Jukurit429215439
15 JYP378413629

Lisää aiheita

19.2.2021 / Otteluennakko

Kärppä-triplan ensimmäinen näytös

Ilves ja Kärpät iskevät seuraavan viiden vuorokauden aikana kolme kertaa yhteen. Tiukassa sarjassa tämän minisarjan pisteet saattavat heilauttaa sijoitusta sarjataulukossa merkittävästikin. Otteluihin lähdetään tuoreessa muistissa...

LUE LISÄÄ


17.2.2021 / Otteluraportti

Ilves kaatoi Jukurit – Järventie osui kahdesti

Ilves ja Jukurit väänsivät pisteistä tiukasti päätössummeriin asti, mutta lopulta tupsukorvat saivat tuulettaa 3-2-voittoa. Kotijoukkueen avausmaalista vastasi Eemeli Suomi ja kahdesta jälkimmäisestä osumasta Roby Järventie....

LUE LISÄÄ


17.2.2021 / Otteluennakko

Viikko käyntiin Jukurit-kamppailulla

Ilves ja Jukurit kohtaavat kolmatta kertaa kuluvalla kaudella. Aiemmat kohtaamiset pelattiin kauden alkupuolella ja niistä voitot ovat 1-1. Kumpi on tällä kerralla niskan päällä? Ilves...

LUE LISÄÄ