Uutinen

Oskari Laaksonen ja Samuli Vainionpää Nuorten Leijonien MM-leirille

Ilves-Hockey Oy

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiritys alkaa 15. joulukuuta, jolloin joukkue matkustaa Kanadaan. Ilveksestä leiriryhmään valittiin puolustaja Oskari Laaksonen ja hyökkääjä Samuli Vainionpää.

Oskari Laaksonen on tehnyt syyskaudella 24 liigaottelussa tehopisteet 3+10=13, joilla hän on Liigan puolustajien pistepörssissä yhdeksäntenä. Tulokaskauttaan pelaava Samuli Vainionpää on merkkauttanut alkukaudella kolme syöttöpistettä.

Leiriryhmässä on mukana myös puolustaja Lassi Thomson, joka siirtyi täksi kaudeksi Ilveksestä Pohjois-Amerikan WHL-sarjassa pelaavaan Kelowna Rocketsiin. Thomson on tehnyt Kanadan pääjunioriliigoihin kuuluvassa WHL:ssä 29 ottelussa tehot 7+12=19, joilla hän johtaa sarjan tulokaspuolustajien pistepörssiä. Neljäs MM-leiriryhmään nimetty Ilves-kasvatti on hyökkääjä Aleksi Heponiemi, joka teki keväällä kaksivuotisen sopimuksen Kärppien kanssa.

MM-leirin aikana Suomi pelaa harjoitusottelut Tanskaa ja Kanadaa vastaan. Lopullinen MM-joukkue nimetään jouluaattona. Alle 20-vuotiaiden MM-kisat pelataan Kanadan Victoriassa ja Vancouverissa 26.12.2018 – 5.1.2019.

MM-leiriryhmä

Ilveksen naisista maajoukkuekutsut Linda Välimäelle ja Elli Suorannalle

Suomen naisten maajoukkue pelaa joulukuussa kotimaassa neljä ottelua, joista kolme viimeisintä kuuluvat Euro Hockey Touriin. 11.12. vastassa on Japani, 13.12. Ruotsi, 14.12. Saksa ja 15.12. Sveitsi. Naisten Liigassa toisena olevasta Ilveksestä joukkueeseen valittiin hyökkääjä Linda Välimäki, joka on sarjan pistepörssissä kolmantena tehtyään 16 ottelussa pisteet 25+20=45.

Suomi-Ruotsi-ottelu pelataan Hakametsän jäähallissa torstaina 13.12. klo 12.00 alkaen. Naisleijonien joulukuun otteluihin on vapaa pääsy. Naisten MM-kotikisat pelataan Espoon Metro Areenalla 4.-14.4.2019.

Alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue matkustaa joulukuussa Venäjälle, jossa se kohtaa 14.-16.12. pelattavassa turnauksessa Venäjän, Ruotsin ja Tšekin. Ilveksestä maajoukkueryhmään valittiin puolustaja Elli Suoranta. U18-tyttöjen MM-kisat pelataan Japanissa 6.-13.1.2019.

Naisten maajoukkue | U18-tyttömaajoukkue


Ilveksen seuraava kotiottelu: Ilves-KooKoo keskiviikkona 5.12. klo 18.30. Tervetuloa!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko391336983
2 HIFK391249274
3 TPS401129770
4 Kärpät38958768
5 Pelicans4112311267
6 Tappara381209866
7 KalPa411109666
8 KooKoo381169065
9 Ilves3912210964
10 Ässät4111413254
11 Sport38829753
12 SaiPa417510544
13 HPK409612844
14 Jukurit429215439
15 JYP399214034

Lisää aiheita

21.8.2017 / Uutinen

Ilveksen autossa -ohjelma avaa ikkunan nuorten liigapelaajien arkeen

Ilves-Hockey Oy ja autokoulu Hockey Drivers Ky ovat solmineet kautta 2017-2018 koskevan yhteistyösopimuksen, jonka näkyvimpänä elementtinä on uusi sosiaalisen median kanavissa esitettävä Ilveksen autossa -ohjelmasarja....

LUE LISÄÄ


19.8.2017 / Otteluraportti

Ilves kaatoi HPK:n Hakametsässä

Ilves oli perjantaina liikkeellä pirteällä jalalla HPK:ta vastaan. Hämeenlinnalaiset roikkuivat pitkään mukana, mutta lopulta Ilves ratkaisi 3-2-voiton päätöserässä. Vauhdikas avauserä Peli lähti käyntiin vauhdikkaasti ja...

LUE LISÄÄ


17.8.2017 / Otteluennakko

Ilves saa vieraita Hämeenlinnasta

Ilveksen harjoitusottelut jatkuvat, kun HPK saapuu joukkueen vieraaksi perjantai-illan otteluun. Ilveksen harjoitusottelut ovat sujuneet vaihtelevasti ja onkin mielenkiintoista nähdä millaisella kokoonpanolla joukkue lähtee otteluun. Tuloksellisesti...

LUE LISÄÄ