Otteluennakko

Teemu Lepaus palaa kaukaloon – hakeeko Ilves pisteet Pelicansilta?

Ilves.com

PE 16.10. 18:30

Ilves matkustaa tänään Lahteen, jossa se kohtaa kello 18:30 Lahden Pelicansin. Koko alkukauden sivussa ollut hyökkääjä Teemu Lepaus palaa tänään liigakaukaloihin kolmosketjun keskushyökkääjänä, tervetuloa takaisin Lepi!

Ilveksen kausi on alkanut mukavasti, sillä neljästä ottelustaan joukkue on voittanut kolme. Ainoa tappio osuu edelliseen kamppailuun, kun KooKoo oli viime lauantaina parempi lukemin 4-2. Joukkueen kultakypärästä käydään kovaa kamppailua, sillä neljän ottelun jälkeen neljässä tehopisteessä ovat Joona Ikonen, Roby Järventie, Eemeli Suomi ja Juuso Välimäki.

Pelicans on tulokasvalmentajansa Tommi Niemelän johdolla pelannut viisi ottelua, joista se on kerännyt kaksi voittoa ja kolme tappiota. Keskiviikkona Pelicans haki ison voiton KooKoon vieraana. Joukkueen kultakypärä on Ilveksen kasvatti Oskari Laaksonen, jolla on viidessä ottelussa tehot 1+2. Kohuhankinta Ryan Lasch on aloittanut vaisusti ja maalitili on vielä avaamatta.


Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 15.10.2020

Joni Ikonen, joulukuu 2020
Niko Peltola, joulukuu 2020
Santeri Airola, 1-2 viikkoa
Aleksi Elorinne, 1 viikko
Panu Mieho, päivä kerrallaan

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970PelicansIlves1-4Runkosarja1176
Pe 06.03.2020PelicansIlves2-5Runkosarja3686
La 18.01.2020IlvesPelicans8-2Runkosarja5816
La 26.10.2019IlvesPelicans5-2Runkosarja6680
Ke 02.10.2019PelicansIlves2-7Runkosarja3556
Pe 08.03.2019PelicansIlves2-0Runkosarja4821
La 16.02.2019IlvesPelicans5-2Runkosarja6103
La 27.10.2018IlvesPelicans3-2 JARunkosarja5131
La 06.10.2018PelicansIlves4-5 JARunkosarja3665
La 11.08.2018PelicansIlves2-3Harjoitusottelut2100
Ti 27.02.2018IlvesPelicans3-0Runkosarja5293
Pe 12.01.2018PelicansIlves5-4 JARunkosarja3935

Ilveksen seuraava kotiottelu pelataan ensi lauantaina, kun Ässät saapuu Hakametsään. Huomioikaa poikkeuksellinen alkamisaika kello 18:30!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko16693236
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 Kärpät15474128
6 KalPa15453727
7 KooKoo16473726
8 Ässät18516523
9 Tappara15444622
10 TPS15394222
11 JYP17375917
12 HPK17426016
13 SaiPa16274315
14 Jukurit15285214
15 Sport14244314

Lisää aiheita

18.11.2020 / Otteluennakko

Jatkuuko voittoputki Barrett Haytonin kotidebyytissa

Viiden ottelun voittoputkessa pelaava Ilves palaa kotikaukaloon pitkän tauon jälkeen, kun KooKoo saapuu Hakametsään keskiviikkoiltana. Koko sarjan maali- ja pistepörssiä hallitseva Arttu ”Are” Ruotsalainen on...

LUE LISÄÄ


18.11.2020 / Uutinen

Perjantain Ilves-Kärpät siirtyy – vastustajaksi Ilvekselle JYP

Kärppien joukkueen jäsenellä todetun koronavirustartunnan vuoksi perjantaille 20.11. pelattavaksi merkitty Ilves-Kärpät vaihtuu otteluksi Ilves-JYP. Kärppien Liiga-joukkueen jäsenelle eilen pikatestissä todetun koronavirustartunnan vuoksi perjantaille 20.11. pelattavaksi...

LUE LISÄÄ


17.11.2020 / Haastattelu

Ilves Hockey Podcast – Juuso Välimäki

Jakso 12. Ilves Hockey Podcastin vieraana on puolustaja Juuso Välimäki, 22. Jaksossa ”Juike” kertoo Nokialta alkaneesta urastaan Ilveksen junioreiden ja WHL:n ja NHL:n kautta takaisin...

LUE LISÄÄ