Otteluennakko

Teemu Lepaus palaa kaukaloon – hakeeko Ilves pisteet Pelicansilta?

Ilves.com

PE 16.10. 18:30

Ilves matkustaa tänään Lahteen, jossa se kohtaa kello 18:30 Lahden Pelicansin. Koko alkukauden sivussa ollut hyökkääjä Teemu Lepaus palaa tänään liigakaukaloihin kolmosketjun keskushyökkääjänä, tervetuloa takaisin Lepi!

Ilveksen kausi on alkanut mukavasti, sillä neljästä ottelustaan joukkue on voittanut kolme. Ainoa tappio osuu edelliseen kamppailuun, kun KooKoo oli viime lauantaina parempi lukemin 4-2. Joukkueen kultakypärästä käydään kovaa kamppailua, sillä neljän ottelun jälkeen neljässä tehopisteessä ovat Joona Ikonen, Roby Järventie, Eemeli Suomi ja Juuso Välimäki.

Pelicans on tulokasvalmentajansa Tommi Niemelän johdolla pelannut viisi ottelua, joista se on kerännyt kaksi voittoa ja kolme tappiota. Keskiviikkona Pelicans haki ison voiton KooKoon vieraana. Joukkueen kultakypärä on Ilveksen kasvatti Oskari Laaksonen, jolla on viidessä ottelussa tehot 1+2. Kohuhankinta Ryan Lasch on aloittanut vaisusti ja maalitili on vielä avaamatta.


Ilveksen poissaolot ja alustavat toipumisajat 15.10.2020

Joni Ikonen, joulukuu 2020
Niko Peltola, joulukuu 2020
Santeri Airola, 1-2 viikkoa
Aleksi Elorinne, 1 viikko
Panu Mieho, päivä kerrallaan

EDELLISET OTTELUT
AJANKOHTAKOTIVIERASTULOSSARJAYLEISÖ
To 01.01.1970IlvesPelicans2-3 VLRunkosarja0
To 01.01.1970PelicansIlves1-4Runkosarja1176
Pe 06.03.2020PelicansIlves2-5Runkosarja3686
La 18.01.2020IlvesPelicans8-2Runkosarja5816
La 26.10.2019IlvesPelicans5-2Runkosarja6680
Ke 02.10.2019PelicansIlves2-7Runkosarja3556
Pe 08.03.2019PelicansIlves2-0Runkosarja4821
La 16.02.2019IlvesPelicans5-2Runkosarja6103
La 27.10.2018IlvesPelicans3-2 JARunkosarja5131
La 06.10.2018PelicansIlves4-5 JARunkosarja3665
La 11.08.2018PelicansIlves2-3Harjoitusottelut2100
Ti 27.02.2018IlvesPelicans3-0Runkosarja5293

Ilveksen seuraava kotiottelu pelataan ensi lauantaina, kun Ässät saapuu Hakametsään. Huomioikaa poikkeuksellinen alkamisaika kello 18:30!

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko25914754
2 Ilves24926049
3 Pelicans25826548
4 HIFK24846044
5 KooKoo25756042
6 KalPa25716241
7 Tappara24767037
8 Kärpät23586336
9 TPS22646036
10 Ässät27759735
11 Sport25527032
12 SaiPa24486130
13 Jukurit26609029
14 JYP24538320
15 HPK25599219

Lisää aiheita

28.12.2020 / Uutinen

Liigan runkosarjaohjelma päivittynyt kevään osalta – katso Ilveksen otteluohjelma!

Liigan runkosarja jatkuu kevään osalta 5. tammikuuta. Runkosarjan viimeiset ottelut pelataan 13. huhtikuuta. Liigassa pelataan tällä viikolla vielä sekä maanantaina, tiistaina että keskiviikkona. Vuoden 2021...

LUE LISÄÄ


27.12.2020 / Otteluraportti

Makea jatkoaikavoitto tuliaisena Kouvolasta

Ilves oli koko ottelun ajan takaa-ajajana mutta sitkeästi taistellen joukkue nappasi lopulta 3-4 voiton Panu Miehon jatkoaikaosumalla. Illan ykkössankari oli 38 kertaa torjunut Eetu Mäkiniemi....

LUE LISÄÄ


27.12.2020 / Otteluennakko

Ilves palaa kaukaloon Kouvolassa

Covid-pandemian katkaisema kiekkokausi jatkuu Ilveksen osalta päivää vaille kuukauden tauon jälkeen vieraskamppailulla Kouvolassa. Omat kasvatit Karri Aho ja Joona Korhonen tekevät ottelussa liigadebyyttinsä. Nousevatko KooKoon...

LUE LISÄÄ