Uutinen

Tšekkihyökkääjä Ondřej Roman Ilvekseen

Ilves-Hockey Oy

Ilves vahvistaa rivejään 31-vuotiaalla keskushyökkääjä Ondřej Romanilla. HC Vítkovicen joukkueesta Ilvekseen siirtyvän tšekkihyökkääjän sopimus on yksivuotinen.

Ostravalaisen HC Poruban kasvatti Ondřej Roman teki ensiesiintymisensä Tšekin pääsarjassa HC Vítkovicen joukkueessa kaudella 2005-2006, jolloin hän saavutti myös MM-pronssia alle 18-vuotiaiden maajoukkueessa. Dallas Stars varasi Pohjois-Amerikan WHL-juniorisarjaan siirtyneen hyökkääjän vuoden 2007 NHL-varaustilaisuuden viidennellä kierroksella vuoronumerolla 136, ja kaudella 2007-2008 hän voitti Spokane Chiefsin riveissä WHL:n ja Memorial Cupin mestaruudet.

WHL-vuosiensa jälkeen Roman palasi kotimaahansa HC Vítkoviceen, mutta solmittuaan Dallas Starsin kanssa NHL-tulokassopimuksen hyökkääjä siirtyi takaisin Pohjois-Amerikkaan, jossa hän pelasi seuraavat kaksi kautta. Kahdeksasta viime kaudesta Roman on pelannut seitsemän Tšekin Extraliigassa, jossa hän on edustanut ainoastaan kotikaupunkinsa HC Vítkoviceä. Kaudella 2015-2016 hyökkääjä pelasi Venäjällä KHL-seura Avtomobilist Jekaterinburgissa.

Kotimaansa pääsarjassa Roman on takonut 404 runkosarjaottelussa tehopisteet 89+182=271 ja 38 pudotuspeliottelussa 7+17=24. Jääkiekon Mestarien liigassa hän on merkkauttanut 13 ottelussa pistesaldon 2+8=10. Viime kaudella 182-senttinen, 83-kiloinen ja vasemmalta puolelta laukova keskushyökkääjä iski Extraliigassa 45 ottelussa tehot 14+19=33.

Tšekin A-maajoukkueessa Roman on pelannut 19 ottelua pisteillä 4+2=6. Viimeksi hyökkääjä esiintyi A-maajoukkueessa toissa kaudella, jolloin hän oli mukana myös Hakametsän jäähallissa pelatussa Euro Hockey Tourin Suomi-Tšekki-ottelussa.

Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela on tyytyväinen elokuussa Tampereelle saapuvan ja tulevalla kaudella pelinumeroa 20 kantavan Romanin liittymisestä joukkueeseen.

– Olemme erittäin innoissamme, että saimme kiinnitettyä Ondřej Romanin ensi kaudeksi Ilvekseen. Hän on rutinoitunut pelaaja, joka on tehnyt Tšekin Extraliigassa hyvää tulosta vuodesta toiseen. Lisäksi hänelle on kertynyt kokemusta sarjoista ja otteluista Pohjois-Amerikassa, KHL:ssä, CHL:ssä ja maajoukkueessa. Roman on sulavasti liikkuva pelaaja, jolla on erinomainen pelikäsitys ja luontaiset ominaisuudet hyökkäyspeliin, kommentoi Koskela.



Ilveksen sopimustilanne kaudelle 2020-2021

Maalivahdit (2)

Ville Kolppanen (2021), Eetu Mäkiniemi (2021+1)

Puolustajat (9)

Karri Aho (2022+1), Santeri Airola (2022+1), Aleksi Elorinne (2021+1), Santeri Hatakka (2021+1), Kalle Maalahti (2021), Nikolas Matinpalo (2021), Jarkko Parikka (2021+1), Niko Peltola (2022), Tuomas Salmela (2021+1)

Hyökkääjät (14+1)

Joose Antonen (2021), Joni Ikonen (2022), Joona Ikonen (2022), Roby Järventie (2021+1), Teemu Lepaus (2021), Ville Meskanen (2021+1), Panu Mieho (2022), Miro Nalli (2021+1), Eetu Päkkilä (2021+1), Ondřej Roman (2021), Antti Saarela (2021+1), Eemeli Suomi (2021), Samuli Vainionpää (2022), Taavi Vartiainen (2022+1)

+ Matias Maccelli (Arizona Coyotes / Ilves)


Sinut on kutsuttu mukaan. Kausikortit: ilves.lippu.fi

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko25914754
2 Ilves24926049
3 Pelicans25826548
4 HIFK24846044
5 KooKoo24715939
6 KalPa24676138
7 Kärpät22575936
8 TPS22646036
9 Tappara23706934
10 Sport24516632
11 Ässät26719632
12 SaiPa24486130
13 Jukurit26609029
14 JYP23527720
15 HPK24588819

Lisää aiheita

9.1.2021 / Otteluraportti

Nihkeä lauantai-ilta Kuopiossa

KalPa laittoi Ilveksen ahtaalle Kuopiossa. Kaukalossa ei nähty parasta Ilvestä ja kotimatkalle lähdettiin katkera 3-2 tappio harteilla. Eetu Mäkiniemi torjui 24 kertaa ja keltavihreiden maaleista...

LUE LISÄÄ


9.1.2021 / Otteluennakko

Kolme pistettä tilauksessa Kuopiosta

Ilves on matkustanut tänään aamupalaverin jälkeen Kuopioon, jossa se kohtaa kotijoukkueena pelaavan KalPan. Hyvin liikkuvien joukkueiden kohtaamisesta voi hyvällä syyllä odottaa viihdyttävää ottelua. KalPan alkukauden...

LUE LISÄÄ


8.1.2021 / Otteluraportti

Ilves nousi voittoon Ässistä

Ilves kohtasi tänään Porin Ässät ja nousi lopulta voittoon vaikeiden vaiheiden jälkeen ja pääsi juhlimaan 4-2 kotivoittoa. Ilveksen maaleista vastasivat jarkko Parikka, Miro Nalli, Teemu...

LUE LISÄÄ