Uutinen

Joose Antonen tryoutille Ilvekseen

Ilves-Hockey Oy

Ilves ja hyökkääjä Joose Antonen, 23, ovat solmineet syyskuun loppuun asti kestävän tryout-sopimuksen. Seuralla on tämän jälkeen mahdollisuus aktivoida kauden 2018-19 kattava sopimus.

187-senttinen, 84-kiloinen ja oikealta puolelta laukova Antonen on Ilveksen kasvatti. Hyökkääjä saavutti Ilveksen B2-nuorissa SM-hopeaa kaudella 2010-11, jolloin hän voitti myös pudotuspelien maali-, syöttö- ja pistepörssin. Seuraavalla kaudella Antonen pelasi Ilveksen A-nuorissa ja edusti Suomea alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.

Kausina 2012-16 hyökkääjä pelasi Jyväskylässä JYPin A-nuorissa, JYP-Akatemiassa ja JYPin liigajoukkueessa. Ensimmäisellä JYP-kaudellaan Antonen valittiin toistamiseen alle 18-vuotiaiden MM-kisoihin, joissa Suomi saavutti pronssia. Kahdella viime kaudella hyökkääjä edusti Rauman Lukkoa, josta hän oli myös lainalla KeuPa HT:ssa.

Antonen on pelannut Liigassa yhteensä 77 runkosarjaottelua tehoilla 6+9=15. Mestiksessä hyökkääjä on tehnyt 191 runkosarjaottelussa pisteet 35+68=103.

Antonen liittyy Ilveksen harjoitusvahvuuteen ensi viikolla.

– Joose Antonen on potentiaalinen ja motivoitunut oma kasvattimme, jolle haluamme tarjota mahdollisuuden näyttää taitonsa, kommentoi Ilveksen toimitusjohtaja Risto Jalo.


ILVEKSEN SOPIMUSTILANNE 18.5.2018

MAALIVAHDIT (2):

Riku Helenius (2019), Antti Lehtonen (2019)

PUOLUSTAJAT (8):

Mark Flood (2019), Oskari Laaksonen (2019), Juha Leimu (2019), Nikolas Matinpalo (2019+2), Jarkko Parikka (2020), Tuomas Salmela (2019), Lassi Thomson (2020), Olli Vainio (2020)

Jerry Laakso (tryout/2019)

HYÖKKÄÄJÄT (13):

Jerry Ahtola (2019), Topias Haapanen (2020), Mike Halmo (2019), Joona Ikonen (2020), Teemu Lepaus (2019), Juho Liuksiala (2019), Panu Mieho (2020), Teemu Rautiainen (2020), Arttu Ruotsalainen (2020), Eero Savilahti (2020), Eemeli Suomi (2021), Juhani Tamminen (2019), Julius Valtonen (2019)

Joose Antonen (tryout/2019)

VALMENTAJAT:

Karri Kivi (päävalmentaja), Jouko Myrrä (valmentaja), Olli Salo (valmentaja), Markus Korhonen (maalivahtivalmentaja)

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans27906854
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo26816145
6 KalPa26736343
7 TPS24696242
8 Tappara25827140
9 Kärpät24596536
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa26506930
13 Jukurit286110029
14 JYP26588824
15 HPK26599819

Lisää aiheita

18.12.2020 / Uutinen

Päivitetty: Game Worn -pelipaitojen huutokauppa

Kaudella 2020-21 käytettyjen vihreiden Game Worn -pelipaitojen huutokauppa on alkanut. Huuto.netissä toteutettava kauppa päättyy sunnuntaina 20.12. klo 20. Huutokaupattavana olevat pelipaidat: #21 Roby Järventie #28...

LUE LISÄÄ


18.12.2020 / Uutinen

Ondřej Romanin sopimus purettu

Ilves ja tšekkihyökkääjä Ondřej Roman, 31, ovat purkaneet yksivuotisen sopimuksensa yhteisymmärryksessä. Elokuussa Ilveksen joukkueeseen liittyneen Ondřej Romanin tilille kertyi 12 Liiga-ottelua tehoilla 1+3=4. Marraskuun alussa...

LUE LISÄÄ


16.12.2020 / Uutinen

Eetu Mäkiniemi, Antti Saarela ja Roby Järventie jatkavat Ilveksessä

Maalivahti Eetu Mäkiniemi, 21, sekä hyökkääjät Antti Saarela, 19, ja Roby Järventie, 18, jatkavat Ilveksessä kaudella 2021-2022. Kolmikon sopimuksiin sisältyi optio, ja seura on vahvistanut...

LUE LISÄÄ