Uutinen

Joose Antonen tryoutille Ilvekseen

Ilves-Hockey Oy

Ilves ja hyökkääjä Joose Antonen, 23, ovat solmineet syyskuun loppuun asti kestävän tryout-sopimuksen. Seuralla on tämän jälkeen mahdollisuus aktivoida kauden 2018-19 kattava sopimus.

187-senttinen, 84-kiloinen ja oikealta puolelta laukova Antonen on Ilveksen kasvatti. Hyökkääjä saavutti Ilveksen B2-nuorissa SM-hopeaa kaudella 2010-11, jolloin hän voitti myös pudotuspelien maali-, syöttö- ja pistepörssin. Seuraavalla kaudella Antonen pelasi Ilveksen A-nuorissa ja edusti Suomea alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.

Kausina 2012-16 hyökkääjä pelasi Jyväskylässä JYPin A-nuorissa, JYP-Akatemiassa ja JYPin liigajoukkueessa. Ensimmäisellä JYP-kaudellaan Antonen valittiin toistamiseen alle 18-vuotiaiden MM-kisoihin, joissa Suomi saavutti pronssia. Kahdella viime kaudella hyökkääjä edusti Rauman Lukkoa, josta hän oli myös lainalla KeuPa HT:ssa.

Antonen on pelannut Liigassa yhteensä 77 runkosarjaottelua tehoilla 6+9=15. Mestiksessä hyökkääjä on tehnyt 191 runkosarjaottelussa pisteet 35+68=103.

Antonen liittyy Ilveksen harjoitusvahvuuteen ensi viikolla.

– Joose Antonen on potentiaalinen ja motivoitunut oma kasvattimme, jolle haluamme tarjota mahdollisuuden näyttää taitonsa, kommentoi Ilveksen toimitusjohtaja Risto Jalo.


ILVEKSEN SOPIMUSTILANNE 18.5.2018

MAALIVAHDIT (2):

Riku Helenius (2019), Antti Lehtonen (2019)

PUOLUSTAJAT (8):

Mark Flood (2019), Oskari Laaksonen (2019), Juha Leimu (2019), Nikolas Matinpalo (2019+2), Jarkko Parikka (2020), Tuomas Salmela (2019), Lassi Thomson (2020), Olli Vainio (2020)

Jerry Laakso (tryout/2019)

HYÖKKÄÄJÄT (13):

Jerry Ahtola (2019), Topias Haapanen (2020), Mike Halmo (2019), Joona Ikonen (2020), Teemu Lepaus (2019), Juho Liuksiala (2019), Panu Mieho (2020), Teemu Rautiainen (2020), Arttu Ruotsalainen (2020), Eero Savilahti (2020), Eemeli Suomi (2021), Juhani Tamminen (2019), Julius Valtonen (2019)

Joose Antonen (tryout/2019)

VALMENTAJAT:

Karri Kivi (päävalmentaja), Jouko Myrrä (valmentaja), Olli Salo (valmentaja), Markus Korhonen (maalivahtivalmentaja)

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Lukko26974757
2 Pelicans26886751
3 Ilves25946649
4 HIFK25886047
5 KooKoo25756042
6 KalPa25716241
7 Tappara25827140
8 TPS23676139
9 Kärpät23586336
10 Ässät287810135
11 Sport26537332
12 SaiPa25496730
13 Jukurit27609429
14 JYP25578623
15 HPK26599819

Lisää aiheita

16.1.2021 / Otteluennakko

Lisääkö Ilves HPK:n tuskaa?

Ilves kohtaa ensimmäistä kertaa tällä kaudella puolustavan mestarin HPK:n. Siinä missä Ilves on pelannut koko kauden sarjan kärkipäässä on HPK kontannut sarjan hännillä. Ilveksen kokoonpano...

LUE LISÄÄ


15.1.2021 / Haastattelu

Matias Myttynen haluaa menestyä Ilveksen paidassa

Matias Myttynen ehti palaamaan kahdeksan kautta maailmalla ennen kuin oli aika palata oman rakkaan kasvattajaseuran Ilveksen paitaan. Tässä haastattelussa keskitytään nykyhetkeen ja menneisyyttä avataan myöhemmin...

LUE LISÄÄ


14.1.2021 / Uutinen

Rehab juoksi Raipe-rahastolle 13 770 euroa

Ilves ry:n varapuheenjohtaja Jarmo Huhtala, Raimo Helminen ja Ilves-Hockey Oy:n myyntijohtaja Timo Lehtinen tyytyväisinä tapaamassa Rehabia Raviliigan päättyessä. Rehab kantoi kortensa yhteiseen Ilves-kekoon moitteitta. (Kuva:...

LUE LISÄÄ