Uutinen

Joose Antonen tryoutille Ilvekseen

Ilves-Hockey Oy

Ilves ja hyökkääjä Joose Antonen, 23, ovat solmineet syyskuun loppuun asti kestävän tryout-sopimuksen. Seuralla on tämän jälkeen mahdollisuus aktivoida kauden 2018-19 kattava sopimus.

187-senttinen, 84-kiloinen ja oikealta puolelta laukova Antonen on Ilveksen kasvatti. Hyökkääjä saavutti Ilveksen B2-nuorissa SM-hopeaa kaudella 2010-11, jolloin hän voitti myös pudotuspelien maali-, syöttö- ja pistepörssin. Seuraavalla kaudella Antonen pelasi Ilveksen A-nuorissa ja edusti Suomea alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.

Kausina 2012-16 hyökkääjä pelasi Jyväskylässä JYPin A-nuorissa, JYP-Akatemiassa ja JYPin liigajoukkueessa. Ensimmäisellä JYP-kaudellaan Antonen valittiin toistamiseen alle 18-vuotiaiden MM-kisoihin, joissa Suomi saavutti pronssia. Kahdella viime kaudella hyökkääjä edusti Rauman Lukkoa, josta hän oli myös lainalla KeuPa HT:ssa.

Antonen on pelannut Liigassa yhteensä 77 runkosarjaottelua tehoilla 6+9=15. Mestiksessä hyökkääjä on tehnyt 191 runkosarjaottelussa pisteet 35+68=103.

Antonen liittyy Ilveksen harjoitusvahvuuteen ensi viikolla.

– Joose Antonen on potentiaalinen ja motivoitunut oma kasvattimme, jolle haluamme tarjota mahdollisuuden näyttää taitonsa, kommentoi Ilveksen toimitusjohtaja Risto Jalo.


ILVEKSEN SOPIMUSTILANNE 18.5.2018

MAALIVAHDIT (2):

Riku Helenius (2019), Antti Lehtonen (2019)

PUOLUSTAJAT (8):

Mark Flood (2019), Oskari Laaksonen (2019), Juha Leimu (2019), Nikolas Matinpalo (2019+2), Jarkko Parikka (2020), Tuomas Salmela (2019), Lassi Thomson (2020), Olli Vainio (2020)

Jerry Laakso (tryout/2019)

HYÖKKÄÄJÄT (13):

Jerry Ahtola (2019), Topias Haapanen (2020), Mike Halmo (2019), Joona Ikonen (2020), Teemu Lepaus (2019), Juho Liuksiala (2019), Panu Mieho (2020), Teemu Rautiainen (2020), Arttu Ruotsalainen (2020), Eero Savilahti (2020), Eemeli Suomi (2021), Juhani Tamminen (2019), Julius Valtonen (2019)

Joose Antonen (tryout/2019)

VALMENTAJAT:

Karri Kivi (päävalmentaja), Jouko Myrrä (valmentaja), Olli Salo (valmentaja), Markus Korhonen (maalivahtivalmentaja)

Sarjataulukko

#JOUKKUEOTMPMP
1 Ilves17724039
2 Lukko16693236
3 Pelicans17534632
4 HIFK17624429
5 Kärpät15474128
6 KalPa15453727
7 KooKoo16473726
8 Ässät18516523
9 Tappara15444622
10 TPS15394222
11 JYP17375917
12 HPK17426016
13 SaiPa16274315
14 Jukurit15285214
15 Sport14244314

Lisää aiheita

18.11.2020 / Uutinen

Perjantain Ilves-Kärpät siirtyy – vastustajaksi Ilvekselle JYP

Kärppien joukkueen jäsenellä todetun koronavirustartunnan vuoksi perjantaille 20.11. pelattavaksi merkitty Ilves-Kärpät vaihtuu otteluksi Ilves-JYP. Kärppien Liiga-joukkueen jäsenelle eilen pikatestissä todetun koronavirustartunnan vuoksi perjantaille 20.11. pelattavaksi...

LUE LISÄÄ


17.11.2020 / Haastattelu

Ilves Hockey Podcast – Juuso Välimäki

Jakso 12. Ilves Hockey Podcastin vieraana on puolustaja Juuso Välimäki, 22. Jaksossa ”Juike” kertoo Nokialta alkaneesta urastaan Ilveksen junioreiden ja WHL:n ja NHL:n kautta takaisin...

LUE LISÄÄ


17.11.2020 / Uutinen

Ilveksellä kymmenen ottelun viikko eLiigassa

Ilveksellä oli kiireinen toinen viikko eLiigassa, kun Aaro ”xDoumi” Ruuhinen ja Tomi ”tomboo-_-” Laitinen pelasivat yhteensä kymmenen ottelua. Viikosta teki erityisen myös se, että sunnuntaina...

LUE LISÄÄ